Tipy a rady

Velikonoční menu pro kuchařské začátečníky

Velikonoční menu pro kuchařské začátečníky

Pokud kulinářské umění není vaše parketa, pojďte spolu s námi objevit jednoduché velikonoční recepty. Drobné chybičky se v něm ztratí. A vy si i tak si zaručeně pochutnáte.

DESATERO ZAČÍNAJÍCÍHO KUCHTÍKA:

  1. Plánujte menu s předstihem. Dobře si prostudujte recept. Mějte po ruce všechny potřebné suroviny, abyste nemuseli improvizovat.
  2. Používejte kvalitní a čerstvé suroviny. Sledujte data spotřeby a myslete na zdraví své i svých spolustolovníků.
  3. Nezapomeňte na základní hygienická pravidla. Důkladně si umývejte ruce, pravidelně čistěte pracovní plochy a nástroje, abyste zabránili šíření bakterií.
  4. Pamatujte na správnou úpravu masa i vajec. Při manipulaci se syrovými vejci a masem dávejte pozor, abyste nekontaminovali ostatní suroviny nebo hotové jídlo. Ujistěte se, že je maso dostatečně uvařené.
  5. Opatrně zacházejte s noži, elektrickými nástroji. Buďte opatrní při manipulaci s horkým nádobím i hotovým jídlem. Vždy používejte chňapky nebo utěrky, abyste si nepopálili ruce.
  6. Průběžně uklízejte. Není nic horšího než kuchyň, která po vaření připomíná domácnost po výbuchu.
  7. Nebojte se kuchařských pomocníků. Před jejich použitím si ale přečtěte návod.
  8. Nepospíchejte. Ty nejlepší dobroty chtějí svůj čas. Správně osmažená cibulka, zlatavý karamel nebo křupavá kůrčička na mase zkrátka nejdou uspěchat. Vyšší teplota neznamená vždy rychlejší výsledek!
  9. Nevyhýbejte se tuku ani cukru. Do naší výživy zkrátka patří. Jen je potřeba dodržovat ty správné poměry. Proto oprašte kuchařku po babičce, vyzkoušejte kynuté pečivo i jíšku.
  10. Věřte své intuici a zkoušejte nové chutě a zajímavá spojení! Vaření a pečení je umění, které můžete objevovat celý život.

Naše recepty hravě zvládnete!

Pečené jehněčí maso

1 kg jehněčího masa (kýta nebo ramínko), 1 kg brambor, 500 g mrkve, 1 cibule, 3 stroužky česneku, řepkový olej, snítky čerstvého rozmarýnu a tymiánu, sůl, pepř, jarní bylinky do salátu

Jehněčí maso očistíme a zbavíme přebytečného tuku a blan. Ze všech stran dobře osolíme a opepříme, promažeme olejem. Do masa se snažíme vmasírovat i čerstvý rozmarýn a tymián. Pečeme v předehřáté troubě na 180 °C asi 1,5 – 2 hodiny, dokud nebude maso měkké a propečené. Během pečení podléváme výpekem, případně dolíváme vodou nebo vývarem.

Na salát: Brambory a mrkev oloupeme a nakrájíme na stejně velké kostičky. Vaříme v osolené vodě do měkka. Cibuli a česnek nakrájíme na drobné kousky a krátce osmahneme na rozpáleném oleji. Vařené brambory a mrkev smícháme s cibulí a česnekem. Dochutíme solí, pepřem a bylinkami (petržel, pažitka, kopr) podle chuti.

Polévka s kopřivami

200 g mladých kopřiv, 1 cibule, 2 brambory, 1 mrkev, 1 petržel, 2 stroužky česneku, 1 vrchovatá lžička másla, 1 lžíce rostlinného oleje, 1 lžíce hladké mouky, 1 litr zeleninového vývaru, 100 ml smetany na vaření, sůl a pepř podle chuti, čerstvý kopr nebo petržel na ozdobu

Kopřivy zbavíme hrubých nečistot a opláchneme je pod tekoucí vodou. Odstraníme tvrdé stonky a ponecháme si pouze listy. Spaříme je vroucí vodou, přecedíme a vymačkáme přebytečnou tekutinu, poté kopřivy nakrájíme nahrubo. V hrnci rozehřejeme máslo s olejem, osmahneme na něm najemno nakrájenou cibuli a česnek. Přidáme oloupanou a najemno nastrouhanou kořenovou zeleninu.  Přidáme spařené a vymačkané kopřivy a brambory nakrájené na menší kostičky a společně krátce orestujeme. Směs zalijeme zeleninovým vývarem a přivedeme k varu. Vaříme na mírném plamenu asi 20 minut do změknutí zeleniny. Na závěr zjemníme smetanou. Polévku podáváme posypanou nasekaným čerstvým koprem nebo petrželí.

Tvarohový mazanec bez kynutí

500 g hladké mouky, 150 g másla, 150 g krystalového cukru, 3 vejce velikosti M, 250 g tučného měkkého tvarohu v kostce, 1 kypřicí prášek do pečiva, 1 vanilkový cukr, 1 lžička citronové kůry, 100 g rozinek namočených přes noc v rumu, mandle na ozdobu

Máslo o pokojové teplotě utřeme s cukrem a vanilkovým cukrem do pěny. Postupně přidáme vajíčka, abychom vypracovali konzistentní hmotu. Ke směsi vmícháme tvaroh a citronovou kůru, na závěr postupně přidáváme mouku smíchanou s práškem do pečiva. Vypracujeme pevné, ale ne tuhé těsto. Ke konci přidáme zcezené a okapané rozinky (pokud vám vadí větší kusy, můžete rozinky pokrájet). Těsto ručně vytvarujeme do tvaru bochánku. Potřeme ho rozšlehaným vejcem a ozdobíme plátky nebo půlkami loupaných mandlí. Pečeme na plechu vyloženém pečicím papírem v troubě vyhřáté na 170 º C asi 45 minut podle velikosti bochánku. Propečení těsta vyzkoušíme špejlí zapíchnutou do středu bochánku. Pokud po vyjmutí neulpívá na špejli těsto, máme upečeno!

Rychlá nádivka

6 starších rohlíků nebo stejné množství lehce okoralé veky, asi 200 ml vlažného mléka, 2 lžíce másla, 300 g anglické slaniny nebo uzeného masa, 6 vajec, hrst mladých kopřiv, hrst jarních bylinek (petržel, pažitka), špetka muškátového oříšku, sůl, pepř

Pečivo nakrájíme na drobnější kostičky a polijeme mlékem. Necháme vsáknout. Zlehka vymačkáme přebytečnou tekutinu. Mezitím oddělíme žloutky od bílků a z bílků vyšleháme pevný sníh. Žloutky přidáme k nasáknutému pečivu. Na pánvi opražíme slaninu nebo uzené maso nakrájené na kostičky. Přidáme kopřivy, které jsme očistili a pokrájeli na menší kousky a poté spařili vroucí vodou. Společně krátce podusíme a přidáme k pečivu a žloutkům. Osolíme, opepříme, rozvoníme trochou muškátového oříšku, přidáme nasekané čerstvé bylinky. Dobře promícháme. Na závěr opatrně vmícháme vyšlehaný sníh z bílků. Směs opatrně přendáme do pekáčku, který jsme vymazali máslem. Urovnáme, aby se nádivka rovnoměrně propekla. Pečeme v troubě vyhřáté na  190 º C zhruba půl hodiny (dozlatova). TIP: tuto nádivku můžete použít i pro plnění pečeného kuřete.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB