Tipy a rady

Vánoční hvězda a vánoční kaktus

Vánoční hvězda a vánoční kaktus

Třebaže zimní čas je dobou vegetačního klidu pro naprostou většinu rostlinných druhů, přece jen si konec roku můžeme přikrášlit nádherou květů, které vysloveně patří k Vánocům – vánoční hvězdou či vánočním kaktusem. Víte, jak s těmito dvěma rostlinami zacházet?

Vánoční hvězda

Je to květina z čeledi pryšcovitých, původem z Jižní a Střední Ameriky. Okrasný druh se pěstuje pro nápadně červené (ale i růžové, smetanové nebo bílé) listy, které tvoří zdánlivý květ. Skutečné květenství však uprostřed barevných, soustředně rozmístěných, 12 až 15 cm dlouhých listenů svou nenápadností doslova zaniká.

Vánoční hvězda se pěstuje většinou jako jednoletá nebo dvouletá rostlina s jedním až třemi výhony. Množí se řízkováním v dubnu. V červenci se již mladé rostlinky, které dorostly do výšky 15 cm, zaštipují, aby se vytvořily postranní výhony. Po jejich objevení se rostliny ještě jednou přesadí, podle potřeby vyvážou ke kolíčkům a koncem srpna se umístí ve skleníku.

Jak pěstovat vánoční hvězdu?

Rostliny se zalévají po 8 až 10 dnech a hnojí se plným průmyslovým hnojivem. Takto pěstované rostliny kvetou od prosince do února následujícího roku. Vánoční hvězdu lze rychlit zkrácením světelného dne na deset hodin. Proto ji v červenci a srpnu můžeme zatemňovat papírem nebo lehkou černou fólií. V tomto případě již může hvězda vykvétat i v říjnu.

Po odkvětu a opadu listů v únoru a březnu rostlina krátkodobě odpočívá. Postaví se na tmavší místo s teplotou 12 až 15°C a zalévá se jen mírně, aby nepřeschla. Koncem března se rostliny seříznou na třetinu výšky, přesadí se do čerstvé zeminy a postaví na dobře osvětlené místo.

Kde ji sehnat a jak se o ni starat před Vánoci?

Plně vyvinuté květiny můžete sehnat buď v květinářství, anebo je nabízí také vybrané prodejny COOP. Objevují se na trhu převážně v prosinci, proto se jim také říká vánoční hvězdy. Při přenášení domů je třeba dbát na to, aby květina neutrpěla chladem. V bytě ji umístíme na světlé místo, kde teplota neklesá pod 15°C, a zaléváme mírně vlažnou vodou. Vánoční hvězda nesmí přeschnout, ale při nadměrné zálivce žloutne a shazuje listy. Podobně reaguje i na nízké teploty. Jen málokdy se v následujících letech podaří v pokojových podmínkách vypěstovat tak bohaté květenství jako při pěstování ve skleníku. Většinou rostliny vytvářejí jen zelené listy nebo neúplně vyvinuté květenství s málo vybarvenými listy.

Vánoční kaktus

Pochází z vlhkých pralesů východní Brazílie. Má ploché rozvětvené stonky, složené z četných zubatých článků, na jejichž koncích se vyvíjejí početné růžově červené květy. V našich podmínkách vykvétá v prosinci a lednu.

Jak pěstovat vánoční kaktus?

Také vánoční kaktus vyžaduje umístění na světlém místě, nesnáší však prudké sluneční paprsky, které ho poškozují. Má rád stálou teplotu mezi 16 až 20°C, v zimě mu vyhovuje teplota kolem 15°C. V létě je vhodné umístění na zastíněném balkoně nebo v zahradě. Úspěšné pěstování této rostliny významně ovlivňuje zálivka. V době růstu, od března do července, potřebuje vánoční kaktus dostatek vody, ale už od srpna ho zaléváme velmi mírně, jen tolik, aby kořenový bal nepřeschl. Jedině tak se na koncích článků objeví během listopadu poupata. To je znamení, že můžeme zálivku mírně zvýšit, ale nepřelévat. Vhodné je rosení poupat. Po odvětu zálivku opět omezíme až do března.

V době tvorby poupat se vánoční kaktus nemá přemisťovat, dokonce se s ním nemá vůbec pohybovat, jinak mohou poupata opadat. Vánoční kaktus dobře roste a při vhodné údržbě po řadu let bohatě kvete.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB