Tipy a rady

Umíte nakupovat výhodně?

Nakupování je pro mnohé z nás velkým koníčkem i vášní, druzí je berou jako nezbytnou nutnost. Jak tedy ušetřit a nenaletět prodejcům? Vyzkoušejte internetové obchody, slevové portály nebo třeba bleší trh – s námi obchodníkům na lep neskočíte!

Nakupujte z tepla domova!

Nakupování v internetových obchodech se stává čím dál tím větším hitem. Je však třeba mít na paměti, že cena by při výběru neměla být jediným rozhodujícím faktorem. Zaměřte se na hodnocení internetového obchodu od ostatních zákazníků. Zjistěte, zda údaje uvedené na webových stránkách odpovídají údajům uvedeným v obchodním rejstříku i zda má e-shop správnou kontaktní adresu včetně fungujících telefonických kontaktů.

Avizovaná nejlevnější cena se vám navíc může prodražit např. vysokým poštovným, poplatkem za osobní odběr, recyklačním poplatkem i pojištěním zásilky. Mnohé obchody totiž doufají, že zákazník už v závěru objednávky nebude chtít celým procesem procházet znovu na jiných stránkách. Proto se ještě před nákupem začtěte pečlivě do obchodních a reklamačních podmínek. Ze zákona máte nárok zboží zakoupené na internetu vrátit do 14 dnů bez udání důvodu. Chcete-li mít naprostou jistotu ohledně spolehlivosti obchodu, podívejte se před nákupem na webové stránky ČOI, ta nabízí seznam pokutovaných e-shopů.

Co je to kolektivní nakupování?

Ohromným hitem internetového nakupování jsou tzv. slevové portály. Jejich kouzlo tkví v tom, že nabízené zboží prodávají za zlomek původní ceny. Využívá se zde kouzla většího množství zákazníků, sleva se obvykle aktivuje při dosažení určitého počtu kupujících. Zakoupit můžete vše – od dovolené, domácích spotřebičů, přes oblečení až po kosmetiku.

I zde je třeba mít se na pozoru. Ne všechny slevy jsou tak velké, jak prodejci uvádí. Mnohdy je původní cena nafouknutá a zboží seženete i jinde na internetu či v kamenném obchodě za stejnou i levnější sumu. Liší se také kvalita prodejců a nabízeného zboží a služeb. Na tu byste měli dávat pozor především při nakupování dovolených a relaxačních víkendů. Opět se vyplatí vyslyšet názory dřívějších zákazníků a přečíst si recenze na nezávislých stránkách. Můžete také přímo kontaktovat prodejce, který služby poskytuje.

Blešák, hromádky, burza a spol.

Nabízí spoustu drahocenných kousků, ale také naprostý brak k nepoužití. Pořídit se dají elektrospotřebiče, nábytek, sportovní vybavení, oblečení, starožitnosti. Zkrátka, co vás napadne. Mnohdy se zde dají objevit skutečné skvosty za pár peněz, jindy snadno naletíte. Především u elektroniky dejte pozor, abyste nepořídili zajíce v pytli. Kvalitní trhy nabízejí možnost zboží vyzkoušet a teprve poté zaplatit.

Na burzu se vyplatí přijít v brzkých hodinách. Tehdy jsou k dostání nejzajímavější kousky. S přibývajícím časem na druhou stranu roste ochota prodejců smlouvat o ceně. Zelenou zde mají hroší povahy, respektive dobrodruzi s chutí polemizovat o ceně. Zkušení kupující na burzách radí vyrazit ve větším počtu a rozdělit se podle sektoru, aby vám nic zajímavého neuniklo. Pozor si zde jednoznačně dejte na kapsáře a podvodníky, drahé doplňky i tučnější hotovost raději nechejte doma.

Pohodlnější verzi „blešího“ nakupování nabízí internetové bazary a aukce. Na nich je možné zakoupit knihy, elektroniku i oblečení za velice nízké ceny. Mnohdy je vyvolávací cenou jediná koruna. Stačí mít aktivovaný účet a strávit u počítače trochu času. Lovci pokladů si zde přijdou na své.

V bazaru ušetříte klidně polovinu

Nákupy v bazaru jsou oblíbené hlavně u sportovního vybavení a elektroniky. Ceny jsou zde levnější i více než o polovinu. I zde ovšem platí, že nic není bez rizika. Před koupí věc vyzkoušejte a nebojte se zeptat na maličkosti. Kvalitní bazary umožňují zákazníkům zakoupené zboží do několika dnů vrátit – poté, co si ho sami doma vyzkouší. I v kamenném bazaru se ovšem mějte na pozoru. Zboží je zde často prodávané v komisním prodeji, kdy za vady ručí původní majitel a nikoliv přímo bazar. Jakmile vstoupí v platnost nový občanský zákoník, nákup v bazaru i zastavárně se opět o něco zkomplikuje. Pokud si totiž pořídíte odcizenou věc, původní majitel ji od vás může do tří let vyžadovat.

Sdílejte věci jen pár dní v týdnu

Pokud nepotřebujete věci nutně kupovat, můžete se zapojit do komunity lidí, kteří zboží sdílejí. Sdílená ekonomika se týká automobilů, sportovního vybavení, elektroniky i celých domácností. Byznysem se tak stává to, co bylo dříve zcela běžné. Ovšem existují stále lidé, kteří mnohé vybavení rádi darují pouze za odvoz. Týká se to především použitého nábytku, dětského oblečení a hraček. Existuje nepřeberné množství webových stránek, ale nejrůznější nabídky nabízí také inzeráty v tištěných médiích.

Naše nákupní desatero:

  1. Cenu zboží srovnejte přes specializovaný portál.
  2. Každý internetový obchod by měl mít uvedeny kontakty včetně telefonního čísla.
  3. Před nákupem si přečtěte obchodní i reklamační podmínky.
  4. Pokud nakupujete u neprověřeného prodejce, neposílejte peníze předem.
  5. Při doručení na dobírku zkontrolujte, zda není poškozený obal zásilky.
  6. Při nákupu v bazaru neplaťte za zboží, které jste si nemohli vyzkoušet.
  7. Poslechněte svou intuici a raději vyhledejte jiného prodejce.
  8. U bazarového nákupu si pečlivě archivujte komunikaci s prodejcem.
  9. V případě bazarové koupě zkoušejte smlouvat o ceně.
  10. Vždy požadujte doklad o koupi.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB