Tipy a rady

Kupujeme vysavač

V základní sestavě každé domácnosti by neměl chybět kvalitní vysavač. Jak ale poznat, který model vysavače bude pracovat dobře, jak jej posléze doma udržovat a jak s ním nejlépe uklízet? To vše vám poradíme.

Co sledovat při nákupu vysavače?

1. Sací výkon vysavače

Rozhodující je výkon, který je změřen a udáván pro kobercovou hubici (kartáč), resp. její trysku. Někteří výrobci ale udávají sací výkon změřený na vstupu do “těla” vysavače, resp. neudávají, kde byl sací výkon měřen. Takový údaj nemá vypovídací hodnotu a je zavádějící, neboť výkon sání se průchodem přes hubici (kartáč), trubky a hadici snižuje.

2. Rotační kartáče (elektrické, turbo)

Oproti klasickým hubicím rotační kartáče zvyšují účinnost vysávání prachu a nečistot z koberců. Jejich použití na tvrdých podlahách je však zbytečné, lépe zde poslouží klasické hubice.

3. Papírový prachový filtr (sáček)

Slouží jako první filtr vysavače a zadržuje hrubé nečistoty i jemné prachové částice. Za papírovým filtrem následují filtry (zpravidla) před motorem a za ním, které se starají o čistotu vzduchu vycházejícího z vysavače do okolního prostředí. Vrstvy papírového filtru (zpravidla dvou i třívrstvé) se započítávají do celkové filtrace vysavače. Schopnost vysavače zadržovat prach nestojí pouze na počtu filtrů, neboť se na ní pozitivně a naopak i negativně podílí konstrukční těsnost přístroje (vzduchové proudy, které nesou prach, mohou filtry “obcházet” a znovu jej “odevzdat” do místnosti).

Vysavače, které zachycují prach a nečistoty do vody, mají oproti těm klasickým vždy nižší sací výkon; nesmí dojít k nasátí vody do motorů. Nutná je pečlivá údržba po každém použití, aby se předešlo potenciálnímu nebezpečí množení mikroorganismů uvnitř přístrojů a jejich “vyfukování” do prostředí místnosti.

U vysavačů, které ukládají prach a nečistoty do speciálních prachových nádob (s cyklónovou jednotkou či bez ní), se musí počítat se zhoršenou manipulací při jejich vyprazdňování (nehygienické, nutno provádět u venkovních kontejnerů).

Jak bychom měli vysavač udržovat?

1. Jakmile je papírový prachový filtr (sáček) plný, musí se vyměnit; nečekejte do okamžiku, kdy vysavač začne špatně táhnout.

2. Vysáváte-li jemný prach (např. po stavebních úpravách), sáček ihned vyměňte bez ohledu na jeho naplnění.

3. Do vysavače používejte pouze originální papírové prachové filtry, které doporučuje výrobce.

4. Filtry před motorem a za ním včas vyměňujte, případně je vyčistěte (pokud to umožňují). Při výměně používejte originální filtry doporučené výrobcem.

5. Pravidelně kontrolujte kobercovou hubici či rotační kartáč, aby vrstvy nalepených nečistot neucpávaly jejich sací trysky. Včas je odstraňujte.

6. Rotační kartáče zbavujte namotaných vlasů, nití, zvířecích chlupů apod., abyste zachovali účinnost jejich práce.

Jak bychom měli nejlépe s vysavačem uklízet?

1. Čím pomaleji a rovnoměrněji povedete kobercovou hubici či rotační kartáč po koberci, tím více nečistot může vysavač posbírat. Jedno a to samé místo přejíždějte vícekrát, aby se do útrob vysavače dostaly i ty nečistoty, které jsou hlouběji usazené v koberci.

2. Při vysávání je vhodné otevřít okna, aby polétavé prachové částice mohly proudy vzduchu vynést ven.

3. Při vysávání se příliš neohýbejte, buďte co nejvíce vzpřímeni, abyste předešli bolestem zad. Výhodou jsou teleskopické trubky, které umožňují odpovídající výškové nastavení.

4. Přisává-li se kobercová hubice ke koberci a je-li k jejímu posunutí zapotřebí hodně síly, snižte sací výkon vysavače. Kvalitní vysavače budou i tehdy vysávat dobře a efektivně.

JUDr. Ida Rozová, Občanské sdružení spotřebitelů TEST, www.dtest.cz



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB