Tipy a rady

Prací specialisté

Správně roztřídit, správně nastavit teplotu a dobu praní, potom vybrat správný prostředek. Tenhle speciálně na bílé, tamten zase na tmavé, jeden na krajkové prádlo, něco jiného na bavlnu a ještě jeden na sportovní kalhoty. Proč vlastně? Nejde všechno hodit jen tak do bubnu pračky, k tomu přidat jeden prášek a dále se nestarat?

Samozřejmě, že to jde, dosáhneme jakž takž čistého a voňavého prádla, ovšem má to svá úskalí. A nechat drahé polovičky chodit v narůžovělých, od červené ponožky obarvených tričkách, nebo si z oblíbených krajkových kalhotek vytvořit vytahané krajkové bolerko, to nejspíš není zrovna žádoucí.

A možná buďme vlastně rádi. S postupem času a vývojem moderní doby se vyvíjejí nové látky a materiály, móda se neustále chlubí něčím novým. My už se proto nemusíme omezovat jen na bavlněná trika či kousavé svetry, na které naše babičky nastrouhaly mýdlo s jelenem a přemáchly je na valše. Každému našemu oblíbenému kousku můžeme dopřát zvláštní péči, aby si zachoval co nejdéle svou vizáž.

Ale jak se v tom tedy orientovat? Pojďme si to ujasnit.

Barevné prádlo – barevné prostředky

Prvním a zásadním krokem je třídění prádla. Pro někoho horor a ztráta času, bohužel však naprostá nezbytnost. Pokud si chcete tuto činnost usnadnit, nebo ji dokonce úplně odstranit, není nic jednoduššího než zavést ve vaší domácnosti oddělené koše či přihrádky, do kterých poté rodinní příslušníci rovnou při sundávání oděvy sami rozdělí. Pro zjednodušení koše raději popište nebo barevně rozlište. Jakmile se naplní, máte z části vyhráno. 

Jakýmsi základním dělením jak při třídění, tak i při samotném praní je bílé, černé a barevné prádlo. Toho je dobré se držet i při výběru pracích prostředků a mít od každého zástupce jednu krabici či lahev. Pokud byste například prali barevné či černé oblečení v prostředku určeném na oblečení bílé, dosáhli byste postupem času akorát vyblednutých barev, jelikož tyto prostředky obsahují látky určené k bělení. Naopak při používání prášku nebo gelu, který má sloužit na prádlo barevné, získají vaše bílé oděvy zapraný nebo zažloutlý vzhled. 

Další specialisté

Záludným problémem se může rovněž zdát praní krajky a jemného prádla. To řeší především ženy, které si nechtějí zničit své drahé spodní prádlo nebo šaty.

V tomto případě je ideální ruční praní při nízké teplotě (maximálně 30 °C) se speciálním prostředkem na jemné prádlo, který obsahuje látky se schopností obnovy vláken. Prádlo je dobré na pár minut namočit do vlažné vody s rozpuštěným prostředkem a poté jemně třít mezi prsty. Pokud nemáte po ruce speciální gel, je možné sáhnout také po již zmiňovaném mýdlu s jelenem či neagresivním dětském šamponu, ovšem pouze dočasně, po čase by při takovém praní mohla vlákna blednout a ztrácet pružnost.

Pokud se ovšem na praní v ruce zrovna necítíte, pořiďte si pytlík do pračky, do kterého krajkové oblečení před praním vložíte. Krajka je tak chráněna před kovovým bubnem a ostatním oblečením. Zvolte program na jemné praní, přidejte gel na jemné prádlo a teplotu nastavte opět na 30 °C. 

Ten samý prostředek používejte také na bavlněné svetry a jiné pletené oděvy. Díky tomuto jemnému čištění zachováte dlouho jejich pružnost a zabráníte vytahávání či žmolkování vláken. 

A pak jsou tu třeba hadříky na sport a funkční oblečení. Nebo záclony. Máme si opravdu na všechno pořizovat další a další prostředky, které nejsou z nejlevnějších a zabírají spousty místa? 

Při rozhodování použijte zdravý selský rozum. Pokud vyrazíte jednou za kvartál na lehkou běžeckou trasu, určitě se bez prostředku na sportovní oblečení obejdete. Jste-li však nadšenými atlety, svalovci či tanečníky, kteří denně propotí i tři trička, asi byste měli svému oblečení dopřát trochu péče, aby vám na sport dlouho vydrželo a nelinul se z něj odér zaschlého potu. 

Každý extrém škodí. To byste pak mohli mít i prací prostředek na ponožky, kapesníky, čepice.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB