Tipy a rady

Pojištění auta

Ať už jezdíte autem jen příležitostně nebo jej používáte každý den při dlouhé cestě do práce, budete potřebovat správného parťáka pro bezpečnou jízdu – pojištění. Jak nenaletět na rádoby výhodné nabídky nebo naopak zbytečně pojištění nepřeplatit? A co všechno vlastně můžeme pojistit? To zjistíte v následujícím textu.

Povinné ručení

Chceme-li jezdit autem, pak nám nezbude nic jiného, než si plechového přítele nechat pojistit. Povinné ručení je totiž ze zákona povinen platit každý vůz opatřený registrační značkou. Jedná se o pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou provozem vozidla. Pokud si takové pojištění nepořídíte, hrozí vám pokuta v řádech desetitisíců. Při hledání, kde vás povinné ručení vyjde na nejlepší peníz, je dobrým pomocníkem internet. Nabízí totiž nepřeberné množství kalkulaček i tabulek, které vám dané pojišťovny a služby porovná.

Jak vybrat povinné ručení

Hlavním měřítkem pro výběr povinného ručení bude jistě cena. Ta je závislá hned na několika parametrech:

  • druhu vozidla (tedy zda se jedná o vůz osobní, nákladní, motocykl aj.);
  • objemu motoru;
  • bezeškodném průběhu předchozího pojištění;
  • účelu, pro jaký je vůz používán (běžný provoz, autoškola, taxislužba aj.).

V dnešní době se pojišťovny v nabízených službách i cenách předhání. Záleží tedy pouze na nich, jaké klienty zvýhodňují, popř. znevýhodňují. Některé pojišťovny nabízí např. slevy držitelům průkazů ZTP. Výhodu (bonus) mají také řidiči, kteří v předchozích měsících (nejčastěji 12) jezdili bez nehod. V opačném případě, tj. s každou pojistnou událostí, vás většinou čeká finanční přirážka (malus).

První pomoc na cestách

Před podepsáním smlouvy se zaměřte také na rozsah asistenčních služeb. Ty vám mohou být nápomocny při dopravní nehodě nebo poruše na automobilu. Některé pojišťovny tyto služby nabízí zdarma, jiné pouze se spoluúčastí klienta nebo klientem zcela hrazené. Patří sem samotný příjezd asistenční služby na místo, oprava v místě nehody, popř. zajištění odtahové služby. V některých případech pojišťovna hradí i úschovu automobilu na parkovišti, nejnutnější ubytování klienta nebo náklady spojené s cestou.

Pojistné limity

Jednou z nejdůležitějších složek povinného ručení jsou tzv. pojistné limity. Jedná se o pojistné krytí, které vám pojišťovna nabízí. Zákonem stanovená výše je 35 milionů korun. Pojišťovny však nabízí i krytí 50 milionů korun a vyšší. Spolu s těmito částkami se však znásobuje také suma, kterou budete muset za pojistku vydat. Pokud jste na cestách denně nebo se chystáte na zahraniční dovolenou, uvažujte, zda vám stokoruna navíc nemůže ušetřit vleklé potíže.

Co se z povinného ručení hradí?

Ačkoliv všichni povinné ručení platí, málokdo ví, jaké náklady se z něj hradí a za jakých podmínek. Kromě škod na zdraví, věci a majetku se z povinného ručení hradí i platby zdravotní pojišťovně, bolestné, náklady na zdravotní pomůcky, příspěvek na výpomoc v domácnosti aj. Pozor byste si však měli dát na to, za jakých podmínek není pojišťovna povinna tyto náklady hradit a bude jejich platbu vymáhat na vás.

Kdy pojišťovna neplatí

Kompletní seznam výluk z pojištění najdete v každé pojistné smlouvě. V základech se ovšem jednotlivé pojišťovny nerozcházejí. V případě, že řidiči vozidla byla prokázána přítomnost alkoholu v krvi (popř. omamných látek či léků snižujících pozornost), pojišťovna má právo veškeré náklady požadovat zpět. Stejně je na tom řidič, jehož vozidlo nemá platnou technickou kontrolu, nebo pokud řidič nevlastní řidičské oprávnění.

Doklad o povinném ručení

Jediným platným dokladem, kterým prokazujete zaplacení povinného ručení, je zelená karta. Ta funguje jako mezinárodní doklad o pojištění, který existuje ve většině evropských států.

Havarijní pojištění

Tento druh pojištění ze zákona není povinný, ale může vás v některých případech zachránit od horkých okamžiků. Jeho hlavní výhoda tkví v tom, že povinné ručení hradí pouze škody, které jste způsobili druhé straně. Škodu na vlastním majetku vám pojišťovny neproplatí. Havarijní pojištění vám krytí na vlastním vozidle zajistí a ve většině případů vás pojistí i pro případ vandalismu, zlodějů či živelných katastrof.

Dodatková pojištění

Kromě výše uvedených pojistek je možné sjednat v rámci vozidel ještě další připojištění. Mezi nejčastější patří pojištění skel, pojištění autorádia, pojištění zavazadel, pojištění řidiče a ostatních osob ve voze aj.

Jak pojistku čerpat?

Abyste mohli čerpat pojistku z uzavřeného pojištění, je potřeba vyplnit četné formuláře. Pojišťovny vždy nevyžadují přítomnost policie u dopravní nehody. Základem by tedy měl být vyplněný záznam o nehodě. Tento záznam slouží jako důkazní materiál, je proto nutné, aby byl řádně vyplněný a podepsaný oběma zúčastněnými stranami. Je možné a vhodné vyfotit místo dopravní nehody alespoň na mobilní telefon. Následně s dokumenty vyrazte na pobočku pojišťovny, kde vás s dalšími kroky obeznámí. Poradí a pomůže vám i asistenční služba dané pojišťovny.

Každopádně vám přejeme, abyste na svých cestách prožívali pouze příjemné chvíle bez karambolů.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB