Tipy a rady

Nechcete mít doma pavouky?

Nechcete mít doma pavouky?

Naše domovy mohou atakovat různí nevítaní hmyzí hosté z okolní přírody. A mnohdy je velmi těžké se jich zbavit. Pravděpodobně nejhrozivější a nejvíce nepříjemní jsou pro většinu z nás pavouci.

Jaké druhy osminohých tvorů jsou v našich domácnostech nejčastější? A je možné je z obydlí úplně vypudit?

Jenom v České republice bychom mohli najít více než 800 druhů pavouků, na světě jejich počet daleko převyšuje 40 000 druhů a neustále jsou nacházeny druhy nové.

Výskyt pavouků v přírodě je nepochybně velmi důležitý pro zajištění druhové rovnováhy. Díky svým silným pavučinám a neustálému lovícímu pudu tak drží na uzdě zase jiný otravný hmyz, který by se jinak velmi rychle množil.

Mnozí odborníci,  arachnologové,  striktně kritizují zabíjení a vyhazování pavouků z domu a naopak jsou zastánci jakéhosi soužití s těmito členovci. Nicméně my jsme si vědomi, že ne všichni jsou takového „přátelství“ schopni, a proto do boje připravit! 

Barikády a obranné valy

Zásadním a prvním krokem je znesnadnit pavoukům průnik do vašeho bytu, nebo se o to alespoň pokusit. Zkontrolujte tedy těsnění u oken, projděte všechny kouty a záhyby mezi stěnou a podlahou. Případné prasklinky a volné otvory vyspravte, znemožníte tak pavoukům v těchto místech hledat úkryt. Vysajte již existující pavučiny a v rozích domu to nepřehánějte s úklidem prachu.

Ačkoliv to může znít divně a pavučiny jsou nejčastěji viděny ve spojitosti s nepořádkem, tito tvorové mají naopak rádi čistá prostředí. 

Chemické zbraně

V dnešní době již existuje mnoho přípravků, triků, a dokonce vynálezů na odchytávání či hubení pavouků. Téměř v každé drogerii dnes seženete sprej, který hmyz a pavouky buď ihned zabije, nebo minimálně velmi irituje.

Pokud jste přeci jenom trochu shovívavější, nestříkejte jej přímo na ně. Raději preventivně postříkejte kouty a místa, kde se vám pavouci nejčastěji vyskytují.

Ovšem pozor si dejte na místa, kam by mohli dosáhnout vaši domácí mazlíčci. Prostředek by jim sice neměl nijak závažně ublížit, ale mohl by jim například podráždit oči, sliznici, případně po olíznutí způsobit zvracení. 

Humánní metody

Dalším známým trikem, jak se nevítaného hosta bez zabití zbavit, je využití sklenice, kterou pavouka přiklopíte, pod něj zasunete kousek tvrdého papíru, překlopíte a odnesete ven. Existuje také jakýsi nástavec se svírajícími se štětinami, který pavouka bez ublížení uvězní, a vy ho tak můžete v klidu opět odnést ven.

Nicméně většina domácích pavouků přežívá záměrně v teple a suchu, proto s největší pravděpodobností venku uhynou, popřípadě se budou opět snažit dostat do nějakého vnitřního prostoru. Vy však můžete mít alespoň o něco lepší pocit z jejich odstranění nebrutálním způsobem. 

Jmenný seznam nezvaných hostů

V domě se nejčastěji setkáme s pokoutníkem, který na první pohled může působit velmi děsivě. Tělo je podlouhlé a hnědé a rozpětí nohou může dosahovat až 10 centimetrů. Každopádně je naprosto neškodný a není třeba se jej obávat. Ale říkejte to někomu, kdo má z pavouků panickou hrůzu!

Za pavouka je také mylně označován sekáč domácí. Ve skutečnosti se jedná o pavoukovce řádu sekáčů, nikoliv pavouků. Jeho drobné tělo doplňují dlouhé úzké nohy, které se po oddělení ještě dlouho hýbou a jako by sekají do vzduchu, od toho projevu také pochází jeho název. Podobně jako pokoutník není ovšem nikterak nebezpečný a nalezneme jej především ve sklepě či garáži. 

Ve vlhkém prostředí můžeme narazit také na šestiočku ryšavou, malého zrzavého pavouka s větším zadečkem připomínajícím klíště. Ta se ovšem častěji vyskytuje venku, proto pokud ji přenesete do přírody, bez problémů přežije. 

Výjimečně se doma můžete setkat také s křižákem, na toho narazíte spíše na zahradě, popřípadě v kůlně či na půdě. Má velký zabarvený zadeček a kratší nohy. Křižáci, ostatně jako i šestiočka, umějí bolestivě kousnout. K tomu však dochází zřídka a jen v případě, že je například zmáčknete v ruce. Ani pak vám ale nic nehrozí, prakticky jde o obdobu včelího žihadla a i to je pro alergiky mnohem více nebezpečné. 

Špatnou zprávou pro skutečně zaryté odpůrce pavouků je fakt, že ti nejmenší si cestu k vám vždy nějak najdou a kompletně je odstranit ze svých příbytků, především z rodinných domů, je téměř nemožné.

Útěchou může být to, že domácí pavouci nejsou nikterak nebezpeční, a pokud se s nimi naučíte žít, budou vám pomáhat minimálně v boji s otravným hmyzem. A nepodceňujme také známou pověru o pavoučím štěstí a nošení peněz do domácnosti.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB