Tipy a rady

Mnichov

Když se zeptáte obyvatel Německa, ve kterém městě v zemi by rádi žili, většina bez dlouhého váhání odpoví, že v Mnichově. Proč je bavorská metropole o tolik příjemnější místo k životu než zbytek země?

Hlavní město Bavorska nezklame

Dnešní Mnichov žije pulzujícím životem velkoměsta 21. století, kde je vše od kultury až po gastronomii na světové úrovni. Navíc jeho předností je nebývale uvolněná a kosmopolitní atmosféra.

Mnichov je velmi staré město, za datum jeho založení se oficiálně považuje 14. 6. 1158. Během staletí se o výstavní podobu města zasloužilo několik významných majitelů, především v 17. století rod Wittelsbachů a během 19. století král Ludvík I.

Po procházce městem jistě dáte za pravdu jeho sebevědomému výroku: “Chci z Mnichova učinit město, které bude dělat naší zemi takovou čest, že nepozná Německo ten, kdo neuvidí Mnichov.”  K jeho poznání lze použít několika způsobů, např. projížďku kočárem, jízdu na kole nebo jen tak se toulat pěšky. Ostatně mnichovské centrum chodcům přeje, téměř celé bylo už dávno přeměněno na jednu velkou pěší zónu.

Prohlídku můžete začít na Mariánském náměstí, odvěkém to srdci města. Z četných venkovních kaváren se zde nad šálkem kávy báječně pozoruje nepřetržité lidské hemžení i přední pamětihodnosti. Mariánské náměstí obklopují významné dominanty – kostel sv. Petra, nejstarší mnichovský svatostánek, Stará radnice a majestátní budova novogotické Nové radnice. Nejvíc návštěvníků se před ní shromáždí vždy v 11, 12 a 17 hodin, kdy na radničním hlavním průčelí se dá do pochodu orloj za zvuků zvonkohry se 43 zvony.

Vzhůru do ulic

Čilý velkoměstský ruch panuje rovněž v přilehlých ulicích, především na Kaufingerstrasse a Neuhauser Strasse, jež jsou místními milovány jako elegantní promenádní korza. Je tu řada exkluzivních prodejen, cukráren, kaváren a restaurací. Procházky po nich vám jistě zpestří muzikanti v krojích, flašinetáři či jódlující umělci. Ze zlaté éry města 19. století musíte rozhodně vidět elegantní třídy Maximilianstrasse s domy v neogoticko-neorenesančním stylu a Ludwigstrasse s neoklasicistními budovami.

Kam se podívat?

Ve městě s 1 300 000 obyvateli není rozhodně nouze o další pamětihodnosti a pozoruhodnosti. Mnichované by vám určitě doporučili k vidění ještě gotický dóm Panny Marie, jehož dvě renesanční cibulovité kopule tvoří nezaměnitelný městský symbol, Nymphenburg, jeden z nejkrásnějších barokních zámků v Německu srozlehlou renesanční zahradou, Viktualienmarkt, tradiční potravinový trh s neopakovatelnou atmosférou, Bavorskou státní operu, barokní kostel sv. Kajetána, Novou synagogu, palác Residenz, bývalé sídlo bavorských králů a kurfiřtů, či olympijský areál, který byl zbudován při příležitosti konání 20. letních olympijských her v roce 1972.

V Mnichově mají Muzeální čtvrť

Na výpravy za poznáním láká i celá řada muzeí. Mnichov se pyšní přímo Muzeální čtvrtí, kde se ve skvostných budovách ukrývají poklady nevyčíslitelné hodnoty, např. ve Staré pinakotéce, jedné z nejstarších a nejpřednějších galerií na světě, vystavují mj. díla starých holandských mistrů. A protože jsme ve městě automobilů, udělejte si čas na prohlídku Muzea BMW. V tomto futuristickém muzeu lze spatřit téměř vše, co světoznámá firma bavoráků vyrobila od svého založení v roce 1916 až do současnosti – a nejen to.

Pivo a zahrada

Pokud se vám z pestré mnichovské nabídky zatočí hlava, můžete si dopřát odpočinek v některé stylové pivnici. Nezapomínejte, že zlatavý mok je v Mnichově po staletí nápojem č. 1. Náš typ je světově proslulá hospoda Hofbräuhaus, kde se pivo vaří už od roku 1598.

A pak je tu Anglická zahrada! V jednom z největších městských parků na světě o rozloze 3,7m2 si užijí bezpochyby všechny věkové generace bez rozdílu.

Petr Vlček




Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB