Tipy a rady

Kouzlo plamenů z kamen

Také se vám zdá, že teplo z kamen je příjemnější a hřejivější než to, kterým nás zásobují jiné druhy topení? Pokud máte dojem, že se pohledu do plápolajících plamenů nic nevyrovná, pojďte spolu s námi přiložit do kamen.

Dřevo připravit!

Na podpal a následné přikládání je dobré připravit různé druhy dřeva. Na podpal je vhodnější měkčí dřevo, které hoří rychleji a také se z něj dobře dělají třísky. Jedná se především o dříví jehličnanů (smrk, borovice), ale hodí se také lípa nebo topol. Jejich výhodou je, že oproti tvrdým dřevům rychleji vysychají. Můžete po nich tedy ve dřevníku sáhnout rychleji.

Oproti tomu tvrdší dříví (dub, buk, jasan, bříza, habr) bude v kamnech hořet delší dobu. Dřevo jehličnanů je pro použití v krbových kamnech méně oblíbené kvůli obsahu pryskyřice. Ta způsobuje prskání a vystřelování uhlíků, také přispívá k rychlejšímu zanášení komína. Při nakupování dřeva jsou u zákazníků oblíbené směsi, kdy se výhody a nevýhody jednotlivých druhů dřevin vyvažují. Také záleží na konkrétním člověku, co mu více vyhovuje. Zejména při celoročním vytápění se mohou projevit rozdíly.

Pozor na vodu

Dřevo, které budete do krbu přikládat, by mělo být dobře proschlé. Vlhké dřevo nemá tak vysokou výhřevnost, uvolňuje velké množství dehtu a dýmu, takže bude rychleji zanášet komín, sklo i kamna samotná. Někteří odborníci uvádějí, že suché dřevo může být až dvakrát účinnější než vlhké! Vysychání dřeva trvá podle jeho druhu 12 – 24 měsíců. Záleží také na jeho uskladnění. Pokud dříví naštípete na polínka a uskladníte ho na suchém a dobře odvětrávaném místě, můžete tento proces urychlit.

Mezi dřeva, která velmi dobře prosychají, patří bříza, borovice, buk i jasan. Naopak dub musí nejprve prosychat pod širým nebem. Déšť ho zbaví tříslovin, které by během hoření vytvářely nežádoucí látky. Dřevo ovocných stromů může vysychat i 4 roky. Na topení do kamen se běžně nevyužívá pro svou vzácnost a vysokou cenu. Daleko lepší využití nachází při grilování nebo uzení.

Pokud si nejste jistí aktuální vlhkostí uskladněného dřeva, pořiďte si vlhkoměr. Na trhu jsou k dispozici kapesní přístroje s hrotovým nedestruktivním měřením a jejich cena se pohybuje v řádech tisíců korun. Ideální vlhkost dřeva k topení by neměla přesahovat 20 %.

Není metr jako metr

Mohlo by se zdát, že se dřevo nejlépe zobchoduje na váhu, ale není tomu tak. Problémem je právě jeho vysychání. Čerstvé dříví plné vody, se kterým nemůžete zatápět, by zákazníky vyšlo dráž než špalky dobře vyschlého dřeva. Kupovali byste vodu místo dřevní hmoty. V čem se tedy dřevo obchoduje? Základní mírou dřeva je 1 m3 (plnometr) neboli kubík. V této čisté míře se ovšem dříví neprodává. Pouze se tak vypočítává množství vytěžené z lesa.

Je možné objednat si prostorový metr rovnaný (prmr) nebo sypaný (prms). Rovnaný metr dřeva je prostor 1 m3 vyskládaného kusového nebo štípaného dřeva. Nejčastěji je k dispozici na dřevěných paletách nebo v klecích. Udává se, že může obsahovat až o 40 % více dřeva než v sypaném metru. V tomto případě se jedná o dodání neurovnaného, volně nasypaného dřeva do prostoru 1 x 1 x 1 m. Zákazník si jej může zakoupit v pytlích, ve větším množství je dodáváno v kontejneru. Sypaný metr vychází levněji, protože odpadá lidská práce s rovnáním jednotlivých kusů dřeva. Při ceně ale hraje roli také druh objednaného dříví a jeho doprava.

Ekobrikety šetří přírodu, čas i prostor

Pokud nemáte čas nebo náladu na obstarávání, skladování a štípání dřeva, vyzkoušejte některou z alternativ. Také po nich můžete sáhnout na konci topné sezóny, kdy se vám nechce shánět narychlo zásoba do dřevníku. Použití ekobriket získává na oblibě. Jsou vyrobené z čistého dřevního odpadu, jako jsou piliny, hobliny nebo kůra, a neobsahují žádné další umělé příměsi. Je zakázáno při jejich výrobě používat jakákoliv syntetická pojiva nebo nátěry. Zárukou kvality je nákup od certifikovaných výrobců. Ekobrikety bývají slisované do cihliček, válečků i puků. Oblíbené jsou také válečky s otvorem, které při hoření nezvětšují objem a také díky otvoru lépe prohořívají.

Výhodou ekobriket je jejich nízká vlhkost (1 %). Po shoření zanechávají pouze malé množství popela, který se dá navíc skvěle kompostovat. Oproti klasickým dřevěným polenům není potřeba přikládat do kamen tak často. Podle druhu briket a použitého materiálu vydrží některé brikety hořet i deset hodin, v průměru většina výrobců uvádí 3 – 5 hodin. Vyšší je také výhřevnost, která se pohybuje nad 18 MJ/kg.

Méně známé jsou slunečnicové brikety vyráběné ze slupek slunečnice bez jakýchkoliv příměsí a pojiv. Přesto nejsou na českém trhu žádnou novinkou, ba dokonce se tu prodávají už několik let. Vlivem extrémního tlaku vznikají z této unikátní biomasy válcové brikety s vysokou výhřevností a dlouhou dobou hoření a žhnutí. Není třeba obávat se zbytkového oleje, který by mohl znečišťovat topeniště nebo spalinové cesty. Jak uvádí výrobci, hodí se pro topení ve všech typech kamen, kotlů i krbů, kde hoří jako dřevo a žhnou jako uhlí. Mají vyšší výhřevnost a vydrží také žhnout po delší dobu, ovšem jejich pořizovací cena je oproti dřevěným briketám trochu vyšší.

Jedno velké ne!

Abyste zachovali krásu a bezpečnost svých krbových kamen i spalinových cest po co nejdelší dobu, vyhněte se topení chemicky ošetřovaným dřevem. Nehodí se ani kusy překližky, barvené, olejované či lakované dřevo. Jistě není třeba připomínat, že není vhodné pálit staré palety ani odpadky. Opět tím zanášíte spalinové cesty, znečišťujete ovzduší a uvolňujete do svého okolí toxické látky. Krb není odpadkový koš.

Pro dokonalý zážitek i efektivní výsledek:

  • Nechte prověřit spalinové cesty a zkontrolovat komín, nepodceňujte důležitost pravidelné revize.
  • Kamna pravidelně a důkladně čistěte.
  • Kontrolujte a vyměňujte těsnění u dvířek i popelníku.
  • Špatný tah může být důsledkem nekvalitního paliva, zkuste je vyměnit.
  • Pro správné topení je důležité dostatečné větrání a přívod vzduchu do místnosti.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB