Tipy a rady

Kontokorent ano, ale dejte si pozor

Kontokorent ano, ale dejte si pozor

Kontokorent vám může poskytnout rychlou finanční pomoc, ovšem využívejte ho opatrně, aby se vám neprodražil. Co byste měli vědět o kontokorentu a na co si dávat pozor?

Co je kontokorent

Kontokorent je bankovní službou, kterou si můžete sjednat pouze, pokud u dané banky máte i běžný účet. Právě u něj vám banka umožní čerpat z účtu peníze, které tam nemáte. Můžete tzv. „jít do mínusu“.

Některé banky vám kontokorent nabízí automaticky, většinou je však základní podmínkou pravidelný příjem. Pokud nemáte u banky historii, může vyžadovat potvrzení o vašich příjmech. Právě výše vašeho přijmu ovlivní uvěrový limit, tj. maximální částku, kterou si můžete takto půjčit.

Konkrétní podmínky jednotlivých bank se liší a s nimi i úroková sazba a poplatky za sjednání a vedení kontokorentu.

Na rozdíl od klasického úvěru není u kontokorentu stanovená přesná měsíční či týdenní splátka. Místo toho má klient povinnost splatit peníze v určité době. Většinou jde o jeden rok. Obvykle není kontokorent časově omezený a klient ho může využívat opakovaně.

Výhody a nevýhody kontokorentu

  •  peněžní rezerva připravená kdykoliv k použití
  •  nemusíte zdlouhavě a složitě vyřizovat úvěr
  •  nejsou pevně dané splátky
  •  automatické obnovování kontokorentu
  •  úvěr pouze pro krátkodobou potřebu
  •  možnost „jít do mínusu“ může vést k většímu utrácení
  •  omezený rámec úvěru

Na co si dát pozor u kontokorentu

Podmínky konkrétní banky:

Chcete-li si sjednat kontokorent, vždy si dobře prostudujte podmínky. U jednotlivých bank se liší. Někde je možné vyrovnat účet kdykoliv během roku, ale jinde musí být peníze zaplacené přesně v určitý den. Seznamte se také s tím, jaké jsou sankce za porušení podmínek. Možná zjistíte, že jsou podmínky nastavená tak, že by pro vás bylo lepší sjednat si klasický úvěr.

Náklady spojené s kontokorentem:

Mnohé banky vám kontokorent aktivují zdarma, ale není to pravidlem. Proto se informujte, kolik vás tato služba bude stát.

Finanční zátěž:

Říkáte si, že stát se může cokoliv a pro „strýčka příhodu“ máte sjednaný kontokorent? Pokud budete žádat o velký spotřebitelský úvěr, případně hypotéku, může vás fakt, že máte sjednaný kontokorent znevýhodnit. Banka vidí, že už máte finanční závazek.

Úvěrový rámec:

Dejte si pozor na jeho překročení. V takovém případě si většina bank počítá vysoké penále.

Úroková sazba:

Je u některých kontokorentů vyšší než u spotřebitelských úvěrů. Pokud však porovnáváte výhodnost kreditní karty a kontokorentu, vyjde vám lépe kontokorent.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB