Není jiný den v roce, kdy by tolik lidí mělo v České republice před sebou stejné jídlo – bramborový salát a kapra. Někteří kapra nahradili kuřecími či vepřovými řízky, jiní kapra či řízky nemají v trojobalu a nemusí být ani klasický bramborový salát s majonézou. Variací na oblíbenou klasiku je mnoho.
A když jsme u toho jídla, na vánočním stole nesmí chybět ani vánoční cukroví, ovoce, oříšky a případně i jiné pochutiny.
Je jedno, jestli jste si pořídili zelené, postříbřené či pozlacené větvičky, ale určitě se nezapomeňte pod zavěšeným jmelím políbit.
K tomu se přistupuje po štědrovečerní večeři. Pro štěstí a zdraví v příštím roce je důležité objevit hvězdičku z jadérek. V případě zkaženého jádřince hrozí nemoc a tvar kříže je úplně nejhorší. Poukazuje na smrt.
A přichází chvíle pro svobodné dívky. V místnosti mají hodit střevíčkem přes hlavu. Pokud špička boty bude směřovat ke dveřím, znamená to, že se v příštím roce provdá a z rodného domu odejde.
Dnes už se olovo ve většině rodin nelije, ale možná si i tuto tradici chcete alespoň zkusit. Nejdříve si sežeňte olovo. Prodávají se přímo sady na lití olova, ale koupíte ho i v loveckých a rybářských potřebách. Olovo roztavte a nalijte ho do nádoby s vodou. Podle vzniklého tvaru se dotyčný dozví, co ho čeká v následujícím roce. Výklady tvarů jsou rozmanité.
Někde se zpívají koledy u stromečku, jinde před večeří a možná si je pustíte na přehrávači. Tak jako tak vánoční koledy k tomuto kouzelnému času patří.
Vánoční svátky se většinou pojí s velkým množstvím jídla. Co takhle se postit alespoň na Štědrý den a počkat si až na večeři? Uvidíte letos zlaté prasátko?
Rozlouskněte vlašský ořech tak, aby se vám skořápka nerozpadla, zbavte ji ořechu a vložte do ní svíčku, kterou zalijete voskem, aby dobře držela. Skořápku s hořící svíčkou pošlete ve velké nádobě s vodou (případně ve vaně) na cestu. Podle toho, jak lodička pluje, odvodíte vaší životní dráhu. Budete pořád setrvávat na stejném místě, nebo se rozhodně pustíte na cesty?
Podle pověr by u stolu měl sedět nejlépe sudý počet lidí. Pokud není, dává se jeden talíř navíc. Od štědrovečerní večeře nesmí nikdo vstávat. To pochází z pohanského zvyku. Věřilo se, že v tento den se dostávají na svět duše lidí, a kdyby si někdo zvedl, duše by jeho místo mohla nahradit a daný člověk by do roka umřel. Ale dost o smutných věcech. Raději ještě myslete na kapří šupinku pod talíř. To, abyste měli v příštím roce hodně peněz.
A samozřejmě ten nejdůležitější zvyk, kterého se děti už dlouhý čas před Vánocemi nemohly dočkat, zatímco mnozí rodiče často i zoufale sháněli, čím by lidem kolem sebe udělali radost.
A na závěr musíme alespoň zmínit tento velmi důležitý symbol Vánoc: Ať už budete mít živý nebo umělý stromeček, přejeme vám nejen hodně dárků pod ním, ale celkově pohodové svátky.
Zapomněli jsme na nějakou tradici? Držíte ještě nějaké jiné? Podělte se o ně s námi.
Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.