Tipy a rady

Jaké vánoční tradice dodržujete?

Jaké vánoční tradice dodržujete?

Znáte zvyky, které se pojí s Vánocemi jako pouštění skořápkových lodiček, lití olova, krájení jablíček či házení střevíčkem? Některé se dodržují téměř v každé rodině, jiné se spíše vytrácejí. Připomeňme si alespoň základní zvyky a tradice.

Nejrozšířenější zvyky a tradice

Bramborový salát a kapr

Není jiný den v roce, kdy by tolik lidí mělo v České republice před sebou stejné jídlo – bramborový salát a kapra. Někteří kapra nahradili kuřecími či vepřovými řízky, jiní kapra či řízky nemají v trojobalu a nemusí být ani klasický bramborový salát s majonézou. Variací na oblíbenou klasiku je mnoho.

Vánoční cukroví a další pochutiny

A když jsme u toho jídla, na vánočním stole nesmí chybět ani vánoční cukroví, ovoce, oříšky a případně i jiné pochutiny.

Jmelí

Je jedno, jestli jste si pořídili zelené, postříbřené či pozlacené větvičky, ale určitě se nezapomeňte pod zavěšeným jmelím políbit.

Krájení jablíček

K tomu se přistupuje po štědrovečerní večeři. Pro štěstí a zdraví v příštím roce je důležité objevit hvězdičku z jadérek. V případě zkaženého jádřince hrozí nemoc a tvar kříže je úplně nejhorší. Poukazuje na smrt.

Házení střevíčkem

A přichází chvíle pro svobodné dívky. V místnosti mají hodit střevíčkem přes hlavu. Pokud špička boty bude směřovat ke dveřím, znamená to, že se v příštím roce provdá a z rodného domu odejde.

Lití olova

Dnes už se olovo ve většině rodin nelije, ale možná si i tuto tradici chcete alespoň zkusit. Nejdříve si sežeňte olovo. Prodávají se přímo sady na lití olova, ale koupíte ho i v loveckých a rybářských potřebách. Olovo roztavte a nalijte ho do nádoby s vodou. Podle vzniklého tvaru se dotyčný dozví, co ho čeká v následujícím roce. Výklady tvarů jsou rozmanité.

Zpívání koled

Někde se zpívají koledy u stromečku, jinde před večeří a možná si je pustíte na přehrávači. Tak jako tak vánoční koledy k tomuto kouzelnému času patří.

Zlaté prasátko

Vánoční svátky se většinou pojí s velkým množstvím jídla. Co takhle se postit alespoň na Štědrý den a počkat si až na večeři? Uvidíte letos zlaté prasátko?

Skořápkově lodičky

Rozlouskněte vlašský ořech tak, aby se vám skořápka nerozpadla, zbavte ji ořechu a vložte do ní svíčku, kterou zalijete voskem, aby dobře držela. Skořápku s hořící svíčkou pošlete ve velké nádobě s vodou (případně ve vaně) na cestu. Podle toho, jak lodička pluje, odvodíte vaší životní dráhu. Budete pořád setrvávat na stejném místě, nebo se rozhodně pustíte na cesty?

Stolování při štědrovečerní večeři

Podle pověr by u stolu měl sedět nejlépe sudý počet lidí. Pokud není, dává se jeden talíř navíc. Od štědrovečerní večeře nesmí nikdo vstávat. To pochází z pohanského zvyku. Věřilo se, že v tento den se dostávají na svět duše lidí, a kdyby si někdo zvedl, duše by jeho místo mohla nahradit a daný člověk by do roka umřel. Ale dost o smutných věcech. Raději ještě myslete na kapří šupinku pod talíř. To, abyste měli v příštím roce hodně peněz.

Rozdávání dárků

A samozřejmě ten nejdůležitější zvyk, kterého se děti už dlouhý čas před Vánocemi nemohly dočkat, zatímco mnozí rodiče často i zoufale sháněli, čím by lidem kolem sebe udělali radost.

Vánoční stromeček

A na závěr musíme alespoň zmínit tento velmi důležitý symbol Vánoc: Ať už budete mít živý nebo umělý stromeček, přejeme vám nejen hodně dárků pod ním, ale celkově pohodové svátky.

Zapomněli jsme na nějakou tradici? Držíte ještě nějaké jiné? Podělte se o ně s námi.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.