Tipy a rady

Jak ušetřit na sportu a kultuře?

Jak ušetřit na sportu a kultuře?

V dnešní době, kdy zdražilo všechno, kam se podíváš, nejdřív ze získaných peněz zaplatíme bydlení, jídlo, energie. Volnočasové aktivity se dostávají až na úplný konec.  Ale i v této kategorii lze najít způsoby, jak se vejít alespoň čas od času do rozpočtu.

Samozřejmě nejjednodušší je sportování a kulturu vyškrtnout, to však je ten nejhorší způsob, který možná pomůže naší peněžence, ale našemu tělesnému a psychickému zdraví určitě ne.

Aktivní sportování

Hýbat naším tělem samozřejmě můžeme úplně zadarmo. Ráno si dát pořádnou rozcvičku, odpoledne a večer bez ohledu na roční období pořádnou procházku nebo pár kilometrů běhu (pokud tedy nemrzne příliš).

V létě je příjemné a přínosné zaplavat si v řece nebo rybníku, v zimě si zabruslit na zamrzlé přírodní ploše, připojit se k sáňkování či bobování našich dětí (náčiní většinou máme) nebo se vydat bílou stopou (pokud vlastníme běžky).

Zadarmo si zajezdíme na kole, in-line bruslích, zahrajeme s partou volejbal, nohejbal, badminton a podobně. V poslední době také přibývá takzvaných street workoutových hřišť. Jsou plné nejrůznějších hrazd, bradel a dalších prvků, na kterých se cvičí s pomocí váhy vlastního těla. V této svého druhu venkovní posilovně se neplatí nic.

Pokud jsme však propadli klasickým posilovnám a teď máme obavy, že při stoupajících životních nákladech už na ně nezbývá, hledejme nejrůznější slevy a věrnostní programy.

Důležité je také přemýšlet, zda opravdu potřebujeme nové sportovní vybavení. Když určitý sport provozujeme jen občas, je levnější si je zapůjčit.

Pasivní sportování

Co Čech to sportovní fanoušek. Naštěstí máme několik televizních a rozhlasových stanic, na kterých můžeme sledovat atraktivní zápasy a klání. U nás je v tomto dlouhá tradice, vždyť nejslavnější sportovní komentátor Josef Laufer odvysílal první rozhlasovou sportovní reportáž už v říjnu 1926!

Některé televizní sportovní kanály jsou pravda placené, vyberme si proto takový, který má za nejmíň peněz co nejbohatší nabídku.

Být však „při tom“ je samozřejmě nejvíc. Vstupenky také pořádně podražily. Jsou však taková sportovní klání, kam mohou diváci zadarmo.

Ušetřit při nákupu lístků je možné objednáváním po telefonu či mailu, využitím množstevních slevových akcí, studentských a seniorských slev, sledováním a zapojováním se do soutěží o lístky.

Kino, divadlo

V covidové době jsme do kina chodit nemohli. V dnešní drahotě se kinosály plní jen pomalu a diváky většinou přitáhnou jen opravdové filmové trháky.

Multikina mají řadu výhod  –  můžeme si vychutnat vysoce kvalitní obraz a zvuk, doslova si hovět v sedačce, chroupat popcorn, popíjet colu. Jejich minusem jsou bohužel vyšší ceny a skutečnost, že tyto svatostánky filmové kultury bývají jen ve velkých městech nebo na jejich okrajích. Ale pozor, na jejich webových stránkách najdete řadu slev. Navíc se často vstupenky na filmové hity objevují v rozhlasových soutěžích.

Mnohá malá kina bohužel skončila. V řadě obcí však zůstávají, jsou dotovaná z obecního rozpočtu a vstupenky jsou za nižší ceny než v multikinech. A 3D kvalitu oželíme.

Letní kino je opět fenomén. Vstupné se pohybuje kolem stovky, často jsou filmy tematicky zaměřené nebo divákům znovu nabízejí ty snímky, které si oblíbili, především komedie. Existují i mobilní kina. Atmosféra je na „letňáku“ od nepaměti pohodová.

Koncerty

Samozřejmě si můžeme vychutnávat klasickou i populární hudbu doma z pohodlí křesla nebo lenošky. Živá hudba je však nenahraditelná. Ušetřit se dá na předplatném, zvlášť když máte klubové členství určitého hudebního tělesa. Levnější vstupenky rovněž bývají pro seniory, studenty a držitele průkazů ZTP a ZTP/P s doprovodem.

Léto je doba promenádních koncertů, letních festivalů. Řada z nich se koná na náměstích a v parcích a vstupenky na ně nepotřebujeme. Nabízejí velmi pestrý program.

Pak jsou tu hvězdné letní hudební festivaly, na kterých se platí. Také se však dá najít způsob, jak ušetřit. Například na letošní Colours of Ostrava měli studenti s jistým průkazem v předprodeji slevu 600 Kč z aktuální ceny čtyřdenní vstupenky. Obdobné to je na dalších festivalech, které se většinou konají v červenci a srpnu. Letos už to vaši dospívající potomci nebo i vy samotní nestihnete, ale můžeme se něco málo peněz dávat na stranu na ten příští rok.

Hrady CZ

To je oblíbený letní kulturní festival. V ceně jedné vstupenky je zahrnutý nejen vstup na festival, kde vystupují naši známí a oblíbení zpěváci a skupiny, ale také prohlídka stálých expozic hradů. Také v tomto případě je možné získat slevy. Najdeme je na internetu.

Divadlo

Návštěva prken, která znamenají svět, také není levná záležitost. Kdo hledá, však najde řadu slev. Některé obecní úřady umožňují seniorům návštěvy divadelních představení za výrazně sníženou cenu a skutečnou cenu dorovnávají ze svého rozpočtu.

Galerie a muzea

Návštěva těchto stánků kultury a historie také většinou nebývá levná záležitost. Nicméně existují způsoby, jak se dovnitř dostat za výhodné vstupné.

Některé z nich jsou dokonce přístupné zdarma. Tradičně je pak všude vstup volný na Den muzeí (18. 5.), na svátek vzniku Československa (28. 10.) a Den boje za svobodu a demokracii (17. 11.). Oblíbené jsou rovněž Dny otevřených dveří v některých významných a pamětihodných budovách.

Rada na závěr

Řada lidí také využívá slevové portály, které mimo jiné umožňují nákup zlevněných poukazů na všemožné kulturní a sportovní zážitky, nabízejí i kredity a benefity. Zkuste se po nich poohlédnout.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB