Tipy a rady

Jak udělat dobré knedlíky?

Populární knedlo-zelo-vepřo má své kořeny už v 19. století. Ale nikdo na světě nemá naše proslulé knedlíky s vejci a pochoutkou nad pochoutky je například náš ovocný knedlík. Češi rovněž drží většinu světových rekordů v pojídání knedlíků.

Český houskový knedlík je pojem. Vařil se běžně dávno před vznikem rakousko-uherské monarchie a rozšířil se i daleko za její hranice. Houskové knedlíky zdobily talíře chudých i majetných, neboť kuchařkou na statku, panství či honosném domě bývala téměř vždy žena z lidu. Jak by mohl chybět v kuchařce naší slavné Magdaleny Dobromily Rettigové…

Jsou knedlíky zdravé či nikoliv?

Dobrý český knedlík nás reprezentuje při setkáních státníků na nejvyšší úrovni. A nejsou to jen houskové knedlíky, kterými se česká kuchyně pyšní. Co takové bramborové nebo ovocné? Dietologové se na knedlíky koukají nepřátelsky, ale kdo říká, že jich musíme sníst na posezení dvacet? Prof. MUDr. Josef  Koutecký, významný český lékař a zakladatel dětské onkologie u nás, jednou prohlásil: „Zdravé je to, co chutná, pokud se ctí míra.“ A když už chcete za každou cenu ctít pravidla zdravé výživy, můžete zkusit třeba knedlíky z pohankové mouky.

Naše knedlíkové tipy:

  1. Nejvhodnější na knedlíky je hrubá mouka.
  2. Na půl kila mouky postačí 2 žloutky.
  3. Zpracovávané těsto nesmí být tuhé, ale řádně vypracované, to znamená že na těstě se musí tvořit “bublinky”, které pak při vaření knedlík zkypřují.
  4. Těsto necháme kynout necelou hodinu přikryté utěrkou.
  5. Knedlík při vaření musí mít vždy dostatek vody, ve které se vaří. Jinak jeho povrch oslizne a stává se těžko stravitelným.
  6. Knedlíky vkládáme vždy do vroucí a mírně osolené vody.
  7. Ve vařící vodě knedlíky po 2 minutach vaření lehce vařečkou zvedneme od dna (aby se nepřilepily) a ve vodě je obrátíme (aby se stejnoměrně uvařily). Pozor, abychom je nepoškodili.
  8. Doba vaření je závislá na velikosti knedlíku, proto před dovařením provedeme zkoušku tak, že píchneme do knedlíku špejlí. Pokud neni dostatečně vařený, těsto se na špejli lepí.
  9. Hotové knedlíky z vody vyjímáme pomocí děravé lopatky, abychom nenabírali i vodu – pěkně odkapou.
  10. Hotové knedlíky vyjmeme a rychle pokrájíme na tenké plátky a vkládáme do mísy, kterou přikryjeme utěrkou a talířkem tak, aby se knedlíky nemačkaly. Pokud chceme knedlíky udržet teplé co nejdéle, vložíme celou mísu s nimi do peřin.
  11. Trháme je pomocí vidliček na dvě půlky – zpravidla u ovocných druhů. Ostatní krájíme na plátky (nejlépe silnou nití) a podáváme jako přílohu.
  12. Máme-li knedlíků více, vaříme je radě nadvakrát, abychom je stačili včas vyjmout z vody. Delším časem by se rozvařovaly a vyjmutím všech najednou by rychle byly ochlazeny a mohly by se srazit.
  13. K správnému ohřevu knedlíků používáme pařáček, na kterém knedlík zvolna ohříváme 3 až 5 minut. Pokud používáme mikrovlnnou troubu, vložíme plátky knedlíku nejprve do igelitového sáčku vypláchnutého vodou a v mikrovlnce zahříváme maximálně 1 minutu.

Knedlíkové recepty

Jestli jste si mysleli, že knedlík může být jen kynutý, houskový, bramborový a ovocný, nebyla to v žádném případě pravda. Přečtěte si s námi následující text a budete žasnout nad tím, kolik knedlíků nabízí nejen naše česká kuchyně, ale i kuchyně našich sousedů… Celý článek naleznete ZDE



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB