Tipy a rady

Jak se vyznat v lepidlech?

Během posledních padesáti let došlo k velkému rozvoji technologie lepení, která se tak stala nejčastějším způsobem spojování materiálů. S lepením se můžeme setkat ve výrobě téměř jakéhokoliv výrobku a bez lepení se neobejde ani naše domácí dílna. Poradíme vám proto, jak se máte v lepidlech vyznat.

Není jednoduché se v široké nabídce lepidel orientovat. Každý z nás není odborník, aby šel v obchodě hned na jisto pro určitý typ lepidla, a každý nemá tolik času, aby prostudoval všechny návody u vystavených výrobků. Pro zjednodušení pomůže následující doporučení:

Lepení dřeva a papíru

To je doména pro vodou ředitelná disperzní lepidla. Jsou to různě husté bílé kapaliny. Protože se lepí porézní (vodu sající) materiály, můžeme po nanesení lepidla obě lepené plochy ihned spojit. V případě lepení dřeva je důležité silné stlačení lepených ploch, a to po dobu nejméně půl hodiny, u tvrdého dřeva i hodinu. Disperzní lepidla vyžadují pro správnou funkci určitou teplotu, proto nelepte za chladu pod 10 °COptimální teplota je kolem 20 °C. Známá jsou lepidla Herkules, Duvilax, Vinalep.

Lepení plastů

Obvyklé plasty jsou značeny na vnitřní straně výrobků značkami a zkratkami, například PP, ABS, PE, HDPE, PVC, PET a podobně. Nejrozšířenější polyethylen (PE, HDPE, LDPE) je obtížně lepitelný, nejlepší je svařování. Pomoci mohou jen speciální průmyslová lepidla. Podobně obtížně lepitelný je polypropylen (PP). Naproti tomu snadno můžete lepit plexisklo (PMMA), polyvinylchlorid (PVC), ABS nebo polystyren (PS).

Pro lepení malých ploch, které na sebe perfektně dosedají beze spáry, jsou vhodná kyanoakrylátová neboli sekundová lepidla. Příkladem je COOP K120 Quick. Používá se jen malé množství lepidla. To se ve spoji rozmáčkne do velmi tenké vrstvy, kterou prostoupí molekuly vody ze vzdušné vlhkosti a lepidlo bleskově polymeruje – vytvrzuje. Naopak nadbytek lepidla vytvrzení enormně prodlužuje. Pozor na přilepení prstů a na slepení očních víček, pokud si je promnete.

Pro lepení větších ploch se hodí kontaktní lepidla, například Český Pren E56, anebo polyuretanová lepidla, například COOP Bond Supra. Mnoho rad pro lepení plastů najdete také na poradenských stránkách www.abclepidla.cz. Plasty jsou neprodyšné, proto nepoužívejte disperze, voda z nich by neměla jak vyschnout a lepidlo by nevytvrzovalo.

Lepení kůže a obuvi

Potřebujete opravit obuv? Chloroprenová (neoprenová) kontaktní lepidla jsou správným řešením. Lepidlo se v tenké vrstvě nanese na obě lepené plochy a ponechá odvětrat (zavadnout) tak dlouho, až se přestane rozmazávat prstem. Poté se plochy silně stlačí po dobu minimálně půl hodiny. Plná pevnost nastane druhý den a plná odolnost vůči vysokým teplotám asi po jednom týdnu. Známá lepidla Chemoprén a Alkaprén doplňuje například české lepidlo Český Pren E56 s praktickým štětečkem zabudovaným přímo ve víčku.

Lepení kovů

Kovy jsou pevné, a proto i od lepidla očekáváme podobnou pevnost. Tu nám zajistí dvousložková epoxidová lepidla. Jsou velmi vhodná pro ocel, hliník či dural. V prodeji jsou také epoxidy obohacené o kovové plnivo, mají černou barvu. Jsou vhodné i pro náročné lepení, například kovových nádrží, částí výfuků, motorů a podobně. Snášejí teploty do 130 °C. Mohou se obrábět a brousit.

Epoxidy jsou velmi pevné, ale nesnášejí častý ohyb ve spojiPokud potřebujete pružné spojení kovů, volte speciální pružné polyuretany. Byly vyvinuty původně pro pružné a pevné zalepování autoskel do karoserií automobilů, ale jejich použití je mnohem širší. Jsou to lepicí tmely vhodné pro kovy, plasty, dřevo, izolační materiály (například pěnový polystyren) a samozřejmě sklo. Na rozdíl od silikonů je lze přetírat barvami a jsou výrazně pevnější. Dobrým příkladem je Leabond PU42 Mamut, černý lepicí tmel pro autoskla, dopravní prostředky a dílenské použití.

Hledáte univerzální lepidlo?

Univerzální lepidlo na všechno sice neexistuje, ale velmi mnoho vyřeší jednosložkové polyuretanové lepidlo se samospouští pro extrémně pevné spoje – COOP Bond Supra. Je určitě užitečné mít takového pomocníka v domácí dílně k dispozici.

Polyuretany jsou všem dobře známé – ať již jako pružné pěny pro výrobu čalounění a matrací nebo jako stavební pěny pro instalatérské práce. Polyuretany mají ale také vynikající lepicí schopnosti. Toho využívájednosložkové bezrozpouštědlové lepidlo COOP Bond Supra v tlakové kartuši, která má vlastní spoušť, a tak nevyžaduje další nářadí pro práci. Lepidlo medovité konzistence se nanáší na jeden z lepených materiálů, plochy se spojí lehkým přítlakem a během 20 minut dojde ke spojení. Konečná pevnost je dosažena do 24 hodin. Slepený spoj je tvrdý, extrémně odolný vůči vroucí vodě (kategorie odolnosti podle normy EN 204 – D4) a vůči teplotám (od -40 do +120 °C).

Toto lepidlo je vhodné například pro:
– spojování dřeva se dřevem nebo s kovy, sklem, izolačními hmotami.
– lepení minerálních izolačních hmot nebo polystyrenu k sobě navzájem nebo k jiným materiálům,
– lepení kovů na zdivo,
– lepení parapetů, schodnic, lišt.

Je to profesionální lepidlo, které je ve vybrané síti prodejen COOP k dispozici každému, kdo má zájem lepit poctivě a spolehlivě.

Ing. Rudolf Beran

1 komentář pro článek Jak se vyznat v lepidlech?

Zdeněk Beran
Znáte prosím nějaké lepidlo, kterým by bylo možné přilepit gumový O kroužek k hliníku a které odolává oleji? Pokud možno levné, neb potřebuji slepit jen maličkost.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB