Tipy a rady

Jak se bránit proti komárům a jinému hmyzu

Jak se bránit proti komárům a jinému hmyzu

Posezení v létě venku je příjemné, ale jen do chvíle, kdy nás začnou obtěžovat komáři a jiný dotěrný hmyz. Jak se proti nim bránit?

Otravní komáři

Bohužel i komáří štípance patří k létu. Nejvíce komárů je kolem vodních ploch a v lesích. U nás žije hodně druhů tohoto hmyzu, přičemž nejznámější je komár pisklavý, komár útočný či komár obecný.

I když s komářími štípanci má zkušenosti asi každý člověk, je pravdou, že na někoho útočí více a na někoho méně. Ukazuje se, že ve větší míře útočí na lidí vylučující více oxidu uhličitého. Nejvíce ho vyprodukujeme při fyzické aktivitě a lákadlem je pro ně i kyselina mléčná (rovněž produkovaná při tělesné aktivitě).

Nemusíte tomu věřit, ale říká se, že komáři více útočí na obézní lidi a těhotné ženy. Dokonce by prý údajně komáři vybírají své „oběti“ i podle barvy oblečení, které máme na sobě.

Komáří štípance

Komáří štípance nejsou samy o sobě nebezpečné. Po štípnutí se objeví svědící pupínek, který může zrudnout, ale většinou se do dvou dnů zahojí. Někdy se však objeví alergická reakce, která má horší průběh. Poznáme ji podle většího otoku pokožky, ale i podle zánětu lymfatických cév a zduření uzlin. Ve vzácných případech se projeví i typické projevy anafylaxe (dušnost a celková slabost).

Běžné štípance od komárů není nutné ošetřovat vůbec. Pokud vás však místo vpichu či jeho okolí více svědí, použijte chladivý či protisvědivý přípravek, který seženete v každé lékárně.

V případě alergické reakce se doporučuje vzít si nějaké antihistaminikum (protialergický lék). Pokud vám není dobře či dokonce cítíte mdloby či dušnost, měli byste hned vyhledat lékaře.

Tipy, jak vyzrát na komáry:

  • Sítě do oken: Větráte-li v noci a nechcete-li mít ráno plno štípanců od komárů, dejte si do oken sítě. Své uplatnění mají samozřejmě i přes den. Chrání vás nejen proti komárům, ale i mouchám a jiné havěti.
  • Repelenty: Pokožku můžete chránit různými repelenty. Šetrnější jsou přírodní repelenty, které jsou vhodné i pro malé děti a ve kterých jsou obsaženy různé směsi přírodních olejů proti komárům. Odpuzuje je především máta, levandule, meduňka a našly by se i další. Alternativou jsou pak chemické repelenty.
  • Ultrazvukové odpuzovače: Vyluzují zvuky, které komáry odradí. Nemusíte se bát, že by vás hluk rušil – lidský sluch ho vůbec nezaznamená.
  • Babské rady: Zkusit můžete i různé babské rady, jak si poradit s hmyzem či jejich štípanci. Píchne-li vás komár, doporučuje se přikládat na otok cibuli či citrón, levandulový olej, jitrocel atd.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.