Tipy a rady

Co dělat proti molům?

Co dělat proti molům?

Ne každý živočich v domácnosti je miláček. Takoví moli ve skříni nebo v kuchyni umí pořádně naštvat nejednu hospodyňku! Vyzkoušejte, co proti nim radily dělat již naše babičky a nebudou si více pochutnávat na vašem kabátu a rýži.

Mol šatní

S chladnými podzimními dny přidáváme vrstvy oblečení, až dojde třeba na flaušový kabát a vlněnou šálu. Jenže ouha, ony mají dírky! Pochutnával si na nich přes léto odvěký nepřítel přírodních materiálů, mol šatní – malý stříbřitý motýlek, respektive jeho housenka.

Co dělat proti molům ve skříni?

Existují samozřejmě chemické přípravky, ale těm se přece snažíme vyhýbat. Jde to přece i jinak. Takže:

  1. Nejen vnitřní plochy, ale i každou štěrbinu šatníku pečlivě vyluxujte, vytřete roztokem vody s octem nebo čpavkem. Moly jejich vůně odradí, stejně jako světlo a průvan, proto zásuvky a skříně často větrejte.
  2. Do skříní pověste a do zásuvek vložte plátěné sáčky se skořicí, hřebíčkem, levandulí nebo rozmarýnem.
  3. Oděvy, které nebudete dlouho nosit, pečlivě uzavřete do igelitových obalů a pro ještě větší jistotu do nich rovněž vložte onen vonný plátěný sáček.

Mol potravinový

V kuchyni se pak můžeme se setkat s dalším molem – potravinovým. Potravinový mol je ve skutečnosti malý motýlek zavíječ moučný. Přední křídla jsou olovnatě šedá, zadní křídla jsou bělavá. Zavíječ k nám může přicestovat například výtahovou šachtou od sousedů, můžeme si ho ale také přinést domů z obchodů. Larvy motýlků mají velmi rády sypké a suché potravinami, ve kterých si spokojeně lebedí.

Co dělat proti molům ve spíži?

  1. Koupené potraviny přesypte do uzavíratelných nádob, sáčky okamžitě vyhoďte.
  2. Pravidelně kontrolujte spíž.
  3. Po vzoru našich babiček do spíže nebo skříňky s potravinami vložte chmel nebo bobkové listy.

Mouchy, vosy, mravenci

Kromě zmíněných molů se k nám otevřenými okny mohou dostat i jiní nevítaní příslušníci živočišné říše. Prababičky prý nechávaly na oknech misky s muchomůrkou červenou nakrájenou na plátky a posypanou cukrem nebo svařenou v mléce (odtud i její název: muchomůrka, slovensky muchotrávka, polsky muchomor, německy Fleigenpilz). To zkoušet nebudeme, ale jsou i jiné přírodní metody.

Co proti nim dělat?

Na okně či na balkoně pěstujte například mátu, eukalyptus, bazalku, pažitku, mařinku vonnou, muškáty, levanduli nebo molici. Pod oknem v zahradě vysaďte levanduli, řebříček, vratič nebo cibuli či česnek. Jejich aroma hmyz odpuzuje.

Na mouchy a další hmyz včetně vos v místnosti i na mravence venku působí hřebíčková voda. Do mističky dejte asi 15 ks hřebíčku, zalijte je asi 1 dl vody a nechte louhovat. Misku uložte tam, kde necháváte přes den otevřená okna nebo dveře. Hřebíčky musí být stále ponořené pod vodou.

Naše další tipy, jak zatočit s mravenci v bytě, naleznete ZDE



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB