Tipy a rady

Ukládáme zahradu k zimnímu spánku

Ukládáme zahradu k zimnímu spánku

Zlátnoucí listí, ranní jinovatka a závoje mlh nám dávají najevo, že se blíží zima. Nastal čas připravit zahradu na období klidu. Právě teď je ta správná doba na vysazování všech jarních cibulovin (narcisy, tulipány, krokusy), trvalek, okrasných dřevin (jehličnanů, listnáčů, růží) i ovocných dřevin.

Jak připravit zahradu na zimu?

  • Naposledy posekáme trávník a vyhrabeme z něj opadané listí, které nikdy nespalujeme, ale použijeme do kompostu.
  • Očistíme trvalky a choulostivějším druhům vytvoříme zimní přikrývku z chvoje, kůry a podobných hmot. Některým skalničkám (např. Lewisia, Delosperma, Cyclamen) prospěje překrytí sklem, protože jim může uškodit přílišná vlhkost půdy.
  • Okrasné trávy sestříháme až na jaře. Zaschlá stébla vypadají velmi dekorativně i v zimě, když jsou pokryta jinovatkou, navíc vytvářejí přirozenou zimní ochranu kořenům.
  • Z ovocných stromů odstraníme shnilé plody a shrabeme opadané listy, protože na nich mohou přezimovat škůdci a choroby. Dřeviny, které mohou namrzat, je prospěšné obalit slámou, rákosovou rohoží nebo netkanou textilií a ke kmeni přisypat zeminu nebo mulčovací kůru.rododendronům přidáme rašelinu. Odkvetlým růžím a jiným dřevinám ostříháme dlouhé a nevyzrálé výhony.
  • Menší jezírka a rybníčky je lépe vypustit a zazimovat techniku (čerpadlo, filtr apod.). Zahradní nábytek uklidíme na chráněné místo stejně jako terakotové květináče, které by mráz poškodil.

Aby zas příští rok kvetly

  • Pokud jste to již neudělali, je nejvyšší čas pustit se do sklizně hlíz jiřinek, kan, mečíků a begonií. Jen dobře sklizené a uskladněné hlízy vám zjara zaručeně ožijí.
  • Mezi prvními se sklízejí hlízy gladiol (mečíků) – jakmile jim začnou nadzemní části žloutnout, rycími vidlemi je opatrně vyjměte z půdy. Zkraťte lodyhy co nejníže. Očištěné hlízy nechte ještě řádně proschnout a pak teprve uložte v bedničce do mrazuvzdorného sklepa.
  • Po prvních mrazících sestřihněte nadzemní části jiřin asi na patnáct centimetrů a pak je rycími vidlemi opatrně vyjměte z půdy. Očistěte je od zeminy a kořínků, a pokud jsou oschlé, můžete se pustit do skladování. Optimální podmínky pro jejich přezimování jsou od šesti do deseti stupňů při sedmdesáti procentní relativní vlhkosti
  • Ve stejné době vyndejte ze země kany, seřízněte nadzemní část, zkraťte kořeny a očistěte je od zeminy. Takto upravené hlízy naskládejte v jedné vrstvě do bedniček, zasypte je pilinami či rašelinou a uložte v suché bezmrazé místnosti.
  • Stejně tak lze uskladnit očištěné hlízy begonií, v nejnutnějším případě přežijí na chladném místě i v papírovém sáčku prosypány rašelinou, pilinami nebo hoblinami.

Záhony vyžadují péči

  • Osiřelé záhony se zbytky rostlin nenechávejte v tomto zuboženém stavu do jara. Mají-li si přes zimu odpočinout a nabrat sílu pro další sezónu, potřebují řádnou péči. Důkladně zryjte jen těžkou půdu, tu lehčí stačí prokypřit.
  • Zbytky rostlin přímo na záhonu podrťte a můžete je s kompostem rovnou zapravit do půdy. Nebo je posekejte, shrabejte a dejte na kompost. Na hnojení je pak použijete v příštích letech. Na uklizený záhon navozte vyzrálý kompost a rovnoměrně ho rozprostřete, poté zryjte.
  • Pokud chcete záhony pohnojit, volte speciální hnojiva určená na podzim. Jinak naděláte víc škody než užitku. Stačí pouze odměřené množství pohodit po záhonech, zapravit do půdy a zalít. Takto ošetřená půda je připravena na další zahrádkářskou sezónu.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB