Tipy a rady

Hlavně aby bylo miminko zdravé

Hlavně aby bylo miminko zdravé

Všichni rodiče si samozřejmě přejí, aby jejich miminko bylo zdravé. Imunitní systém malého dítěte ještě dozrává, proto jsou nemoci v tomto raném věku poměrně časté. Může jít o „obyčejnou“ virózu, ale i závažnější onemocnění. Co tedy dělat, když je naše miminko nemocné?

Děti do jednoho roku se ještě nedokáží vyjadřovat, jak tedy poznáme, že jsou nemocné?

Varovné signály

  • dítě pláče více než obvykle
  • křičí bolestí
  • pláč zní jinak než obvykle
  • je nezvykle tiché nebo apatické
  • má průjem nebo zvrací
  • na těle má vyrážku
  • rychle dýchá, má horečku, silně se potí
  • má zimnicivlhkou pokožku
  • odmítá krmení

Zdá-li se vám, že je dítě nemocné, zatelefonujte raději svému lékaři. Společně pak budete moci rozhodnout, zda je potřeba, aby dítě prohlédl,  nebo zda se o ně můžete postarat doma. Jednodušší a rychlejší bývá, pokud se zdravotní stav malého maroda zhoršuje, když nečekáte na návštěvu lékaře, ale dopravíte ho do ordinace sami. V naléhavých případech však raději zavolejte záchranku.

Nakažlivé dětské nemoci

Některá infekční onemocnění způsobují viry, jiná bakterie. Liší se mimo jiné tím, že antibiotika působí pouze proti bakteriím. Pokud to není nutné, měli bychom s antibiotiky spíše šetřit. Sice pokud jsou správně zvolena, dokáží zničit bakterie, které řádí v dětském tělíčku. Zároveň však snižují imunitu, protože organismus nemusí mobilizovat síly k jejímu posílení, jak to má naprogramované.

V prvním půlroce života mají kojenci v těle protilátky, které získali od matky. Nemívají proto obvykle dětská nakažlivá onemocnění jako jsou například plané neštovice, spalničky a podobně. Očkováním se u nás všeobecně podařilo dosáhnout snížení výskytu těchto nakažlivých nemocí i u starších dětí. Znát bychom je však měli, navíc ne proti všem se dětská populace očkuje.

Infekce dýchacích cest

Rýmu může vyvolat některý – věřte něvěřte – z několika stovek virů. Protože si malé děti vytvářejí imunitu proti každému zvlášť, mohou ji dostat několikrát v jednom roce. Zvlášť když hodně času tráví v uzavřených místnostech.

Rýma se nijak speciálně neléčí, ale můžeme malým pacientům ulevit. Především – zvlášť ti nejmenší – se neumějí vysmrkat, otírejte jim proto jemně nos, nejlépe vatovými kapesníčky.

Ať se mrňous brání sebevíc, dávejte mu do nosánku kapky. Jsou důležitou prevencí proti vzniku středoušního zánětu. V lékárně vám poradí, jaké nosní kapky odpovídají věku dítěte.

Podávejte dítěti velké množství tekutin a co nejvíc v místnosti zvlhčujte vzduch. I zdánlivě nevinná rýma však může být záludná a přerůst v zánět středního ucha, záněty dutin či hrudní infekce.

Volejte nebo navštivte lékaře:

  1. pokud má dítě teplotu vyšší než 38°C déle než 24 hodin
  2. objeví-li se další komplikace jako sípění, obtížné dýchání nebo bolesti v uchu

Angína

Příznaky: Zvýšené až vysoké teploty, bolesti v krku zvláště při polykání. Zduřené a zarudlé krční mandle, někdy s bělavými povlaky. Zvětšené a bolestivé krční uzliny. Diagnózu by měl potvrdit lékař, který někdy s pomocí výtěru z krku nebo odběru krve potvrdí bakteriální infekci a doporučí léčbu antibiotiky. Neléčená nebo špatně léčená angína může způsobit závažné onemocnění srdce, kloubů nebo ledvin.

Volejte lékaře:

  1. pokud nedojde po třech dnech podávání antibiotik k poklesu teplot
  2. přes dodržování léčby se zhoršují bolesti při polykání anebo dítě ztěžka dýchá

Plané neštovice

Příznaky: Dítěti není dobře, ještě před tím, než se objeví pupínky. Poté se objeví vyrážka drobných červených pupínků, které se mění v praskající puchýřky, poté ve stroupky. Úporné svědění zmírní tekutý pudr. O planých neštovicích jsme více psali ZDE

Volejte lékaře:

  1. pokud má dítě výrazné bolesti hlavy a zvrací
  2. má-li vysokou horečku, kterou se nedaří srazit
  3. odmítá-li pít
  4. má-li příliš velké množství pupínků

Spalničky

Příznaky: Dítě se necítí dobře, má až 4 dny vysokou teplotu, kašel a rýmuv ústech se objevují malé pupínky. Zhruba pátý den se objevuje nejdříve na obličeji a na krku, poté na trupu vyrážka. Oči jsou opuchlé a zarudlé.

Volejte lékaře:

  1. pokud máte podezření na spalničky
  2. pokud dítě odmítá tekutiny, je nadměrně ospalé, obtížně dýchá nebo je bolí v uchu

Příušnice

Příznaky: Bolestivost a otok jedné nebo obou příušních žláz, dítě bolí hlava, obtížně žvýká jídlo. Dávejte mu proto kašovitou stravu, na pití brčko. Zapomeňte na citrusové plody a šťávu z nich, protože zvyšují vylučování slin! Onemocnění je nebezpečné tím, že se při něm může vyvinout zánět slinivky břišní nebo zánět mozkových plen, které může způsobit trvalé ohluchnutí, u starších chlapců zánět varlat.

Volejte lékaře:

  1. pokud máte podezření na příušnice
  2. má-li dítě dlouhodobě vysokou horečku
  3. odmítá-li pít, bolí ho břicho či opakovaně zvrací
  4. dítěti silně bolí hlava

Zarděnky

Příznaky: Vyrážka, často začínající jako malé růžové skvrny na krku, obličeji, trupu a končetinách.Zduřelé lymfatické uzliny za ušními boltci, po stranách krku a na zátylku.

Volejte lékaře:

  1. pokud máte na zarděnky podezření, lékař tuto nemoc hlásí místním zdravotním orgánům
  2. není-li dítěti během 4 dnů lépe
  3. jste-li těhotná, nebyla-li jste proti zarděnkám v minulosti očkována nebo jste je neprodělala

Dávivý (černý) kašel

Příznaky: Rýma, kašel, pálení očí. Kašel se zhoršuje, dítě po něm vydává zvláštní krákoravý zvuk, někdy při záchvatu kašle zvrací, může z nedostatku kyslíku dokonce zmodrat. Mohou se objevit i záchvaty křečí.  Při tomto vážném onemocnění dochází k zánětu celého dýchacího systému od nosu až po plíce.

Volejte lékaře:

  1. pokud máte na černý kašel podezření. Není vyloučené, že bude nutné dítě léčit v nemocnici.

Pátá dětská nemoc (infekční eritém)

Příznaky: Vyrážka s jasně ohraničenými okraji na tvářích, jemná, krajkovitá červená vyrážka na těle nebo trupu. Nemoc se nijak zvlášť neléčí. Zajistěte dítěti pohodlí a dostatek tekutin. Jakmile se objeví vyrážka, už není nakažlivé.

Volejte lékaře:

  1. má-li dítě vysokou horečku
  2. víte-li, že má vzácnou srpkovitou anémii
  3. jste-li v první polovině těhotenství, nákaza může ohrozit plod

Šestá dětská nemoc (roseola infantum)

Postihuje děti ve věku od šesti měsíců do dvou let

Příznaky: Náhlá vysoká horečka, která trvá 3 – 5 dnů. Po jejím ústupu se objevuje vyrážka drobných růžových pupínků.

Volejte lékaře:

  1. přetrvává-li horečka i potom, co se objeví vyrážka

Péče o dítě s horečkou

Zvýšená teplota není žádná nemoc. Je pouze známkou, že se tělo snaží bojovat s nemocí, a tedy není vždy nutné ji srážet. Na druhé straně musíme mít na paměti, že vysoká teplota může někdy vyvolávat velmi nebezpečné febrilní křeče, zejména u dětí do pěti let věku. Nesmíme tedy dopustit, aby stoupla příliš.

  1. Má-li dítě horečku, svlékněte mu některé vrstvy oblečení. Stačí, když bude ve spodním prádle či lehkém pyžámku. Místnost, ve které pobývá, nepřetápějte.
  2. Ke snižování teploty přispívá pití velkého množství tekutin. V případě, že malý pacient pít nechce, dejte mu na vybranou a nabízejte mu i to, co mu jindy odepíráte – třeba slazené nápoje.
  3. Má-li dítě vyšší teplotu než 38°C, dejte mu potřebnou dávku paralenu nebo ibuprofenu ve formě sirupu.
  4. Při teplotě vyšší než 39°C otírejte dítě navlhčenou houbou s vlažnou vodou a nechte kůži volně osychat  nebo dítě ve vlažné vodě vykoupejte. Nepoužívejte k tomu studenou vodu, ta stahuje cévy a brzdí únik tepla.
  5. Po 20 minutách znovu změřte teplotu. Pokud neklesne a naopak stoupá nad 39,5°C, volejte lékaře. Volejte i tehdy, má-li dítě vysokou teplotu více než 24 hodin.

Marod si lehne sám

Rodiče jsou někdy zoufalí, protože neví jak malého pacienta udržet v posteli. Lékaři však radí, abychom ho nenutili. On, pokud mu skutečně není dobře, zůstane v postýlce sám. Nechte ho, ať si doma v klidu hraje, jen zabezpečte, aby neprochladl.

Důležitá je rovněž dostatečná rekonvalescence. Pokud je dítě oslabené a vrátí se do kolektivu příliš brzy, má nakročeno k další nemoci.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB