Zdravý životní styl

Poťme se při saunování!

Prohřeje tělo, zklidní mysl a posílí imunitu. Saunování se stává hitem napříč všem ročním obdobím. Poradíme vám, který potní rituál si máte vybrat i jak z tohoto odpočinku získat maximum.

Není sauna jako sauna

Finská sauna

Nejčastějším druhem sauny je finská sauna. Tady dochází k prohřívání organismu ve vysokých teplotách nad 85 °C s minimální vlhkostí vzduchu (okolo 10 %).

V tradiční finské sauně vytváří návštěvníci nakrátko páru tím, že horké kameny polévají vodou. To ovšem není v české kotlině příliš obvyklé.

Vlivem vysokých teplot ve finské sauně dochází k intenzivnímu pocení, díky němuž se pokožka zbavuje nečistot z pórů a je povzbuzována látková výměna.

Parní sauna

Parní sauna je teplá mlhová lázeň s teplotou okolo 45 °C a vysokou vlhkostí vzduchu blížící se 100 %. Často dochází k použití aroma.

Parní sauna je ideálním pomocníkem při léčbě dýchacích cest, využívá se k urychlení metabolismu, zmírňuje bolest svalů a kloubů a zlepšuje celkový vzhled pokožky. Dochází zde totiž k uvolňování pórů pokožky, a tím k vyplavování nečistot a přebytečného mazu z povrchu těla.

Další druhy saun (aroma, solná, bio a infra)

Parní sauna je často kombinovaná s aroma saunou – bylinnou či ovocnou vůní, která zintenzivňuje prožitek z této relaxace. Zároveň je možné navštívit solnou saunu – tedy jakousi kombinaci sauny a solné jeskyně, jejíž vliv je pozitivní především na dýchací ústrojí. Kombinaci finské a parní sauny představuje biosauna. Teplota vzduchu je okolo 60-70 °C, ale vlhkost vzduchu se pohybuje mezi 30-60 %.

Infrakabina využívá kombinaci sálavého tepla maximálně do 60 °C a světelné terapie. Je ideální pro domácí použití a nabízí rychlé a komfortní prohřátí těla v krátkém čase. Výrobci tvrdí, že infračervené světlo dokáže svaly rychleji prohřát, a není tedy nutné opakovat cyklus tepla a chladu tolikrát, jako je tomu v případě klasické finské sauny. Infrakabiny vyhovují především lidem, kteří v klasické sauně mají potíže s dýcháním. Pobyt v infrakabině je navíc možné absolvovat v oblečení.

Proč je saunování zdravé?

Pobyt v sauně je odborníky doporučovaný jako preventivní pomocník při boji s nachlazením a onemocněním dýchacích cest. Zároveň má pozitivní vliv na pohybový aparát – zmírňuje bolest svalů a kloubů, urychluje regeneraci těla po náročné fyzické aktivitě.

Pravidelné saunování zlepšuje metabolismus, čímž pomáhá při hubnutí, zlepšuje vzhled i zdraví pokožky. Pomáhá při poruchách krevního tlaku a detoxikuje organismus.

Bohužel také zde platí známé spojení všeho s mírou. Před první návštěvou sauny by se měli mít na pozoru kardiaci, jedinci s vysokým krevním tlakem i akutním onemocněním. Myslete nejenom na své zdraví, ale buďte ohleduplní také ke svému okolí.

Do sauny rozhodně nepatří jedinci s infekčním onemocněním, gynekologickými či kožními problémy.

Pravidelnost se vyplácí

Nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete saunovací rituál provádět pravidelně. Odborníci doporučují návštěvu jedenkrát týdně, a to napříč všem ročním obdobím.

Pobyt v sauně je vhodný i pro děti, které jsou následně prokazatelně méně nemocné. Bez obav můžete s touto aktivitou začít už od tří let věku vašich ratolestí. Jejich pohyb by měl trvat zhruba polovinu času (cca 8 minut) a také teplota v sauně by neměla být příliš vysoká, nejlépe do 75 °C. Po saunování by měly děti relaxovat, což je možné i na lehátku, ale také aktivně. Hlavní zásadou by měl být zájem a pohodlí dítěte.

Kultura saunování

Pobyt v sauně může být i kulturním zážitkem. Spolu s rostoucí nabídkou wellness služeb se poskytovatelé snaží přilákat návštěvníky nejrůznějšími akcemi, např. saunovými ceremoniály s hudbou, aromaterapií, nebo speciální kosmetickou péčí – masáží, peelingem i tělovým zábalem. V takovémto zážitkovém saunování se koná dokonce festival i mistrovství světa.

Desatero správného saunování:

1. Před vstupem do sauny se opláchněte a dobře osušte.

2. Do sauny vstupujte pouze v bavlněném prostěradle nebo osušce.

3. V sauně si lehněte, neměli byste sedět nebo mít hlavu položenou výše než nohy.

4. Během saunování se můžete masírovat nebo metličkovat, a urychlit tím prokrvení pokožky.

5. Opusťte saunu, pokud vás začnou pálit uši, nos či prsní bradavky, nejpozději pak po 10 až 15 minutách.

6. Po opuštění sauny se zchlaďte ledovou sprchou či v bazénku, ponořte do ledové vody i hlavu, ochlazování ale provádějte postupně.

7. Poté si lehněte do odpočívárny a 15 až 20 minut relaxujte.

8. Cyklus teplo – chlad opakujte ideálně třikrát, maximálně však pětkrát (méně cyklů povzbuzuje, více unavuje).

9. Při odpočinku doplňujte tekutiny, nejlépe vodu nebo čaj.

10. Během saunování i po něm se vyhněte konzumaci alkoholu.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB