Zdravý životní styl

Předjarní očista jako za starých časů

Předjarní očista jako za starých časů

Již naši předkové věděli, že půst na konci zimy má velmi příznivý vliv nejen na naše tělo, ale i na naši psychiku. Pokuste se tedy také zařadit do svého jídelníčku více zdravých potravin. Brzy uvidíte, jaké pozitivní výsledky vám to přinese.

Naši předci dodržovali řadu zvyklostí a v předjaří byl jejich součástí půst. V té době už většinou docházely zásoby, a tak z nouze vytvořili ctnost. Od Popeleční středy, která následovala po masopustu, až do Velikonoc naši předci výrazně omezili jídlo, zvláště pak živočišné produkty, a tuto fyzickou očistu skloubili s očistou duševní.

Nemusíme hladovět, stačí odlehčit

“V současném životě, kdy chodíme do práce a máme řadu povinností, se však těžko můžeme zavřít někde v ústraní a meditovat, držet tvrdé půsty a de facto hladovět nebo mít minimální příjem energie, to není z hlediska našeho zdravotního stavu optimální,” říká MUDr. Dana Müllerová z Ústavu hygieny Lékařské fakulty UK v Plzni.

Nicméně se za určitou nastolenou změnu na konci zimy a začátku jara přimlouvá. Už proto, že v tomto období přibývá světla a to má velmi příznivý vliv na naši psychiku. Jakoby se proklubáváme ze sevření tmy, z jakéhosi polospánku.

Autoagrese nás očistí

Měli bychom se očistit nejen fyzicky, ale i psychicky. Tím, že si něco odepřeme, to, co sice zrovna neprospívá našemu zdraví, ale co nám chutná, k tomu musíme mít určitou sílu. Taková autoagrese odhání negativní emoce, které se v nás během dlouhé zimy, v období krátkých dní a dlouhých nocí, nashromáždily,” vysvětluje.

Rozhodně bychom si měli uvědomit, že pokud se staráme o sebe, samozřejmě ne právě tím ošklivým, sobeckým způsobem, ale uděláme něco pro svou tělesnou schránku, v budoucnu se nám to v dobrém vrátí. Během zimy většina z nás nabrala nějaké to kilo navíc a vlastně tou jarní kúrou přispějeme k celkovému pocitu odlehčení a znovuobnovení výkonnosti.

Snídaně, ne živočišným tukům, ano zelenině

“Myslím, že na jaře bychom měli začít tím, že nastolíme určitou pravidelnost jídla a přestaneme, jak tomu často bývá zvykem, zavrhovat snídaně.

Druhým krokem by mělo být, že snížíme živočišné tuky a odstraníme ty potraviny, o kterých dobře víme, že bychom je neměli konzumovat v takovém nadbytku, jako je jíme. Já si myslím, že všichni už o nich povědomost mají,” je přesvědčená Dana Müllerová.

A do třetice doporučuje, abychom se v období, kdy začíná být větší nabídka čerstvé zeleniny, snažili co největší její množství zařadit do našeho jídelníčku, a to nejpestřejším způsobem.

“A to myslím, že by nám úplně stačilo. V podstatě to znamená, že si chráníme svoji životní sílu, abychom ji mohli na druhé straně rozdávat těm, kterým stojí za to ji dávat,” uzavírá.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB