Zdravý životní styl

Pískavice neboli řecké seno

Pískavice neboli řecké seno je pro tuzemské kuchtíky jednou velkou neznámou. Jistě i vy máte pocit, že jste se s ní v kuchyni nikdy nesetkali. Opak je ovšem pravdou. Je totiž součástí celé řady koření, najdete ji v zavařeninách i pečivu. Má cenné přínosy pro zdraví a neurazí ani chuťové pohárky. Nevěříte?

Záchrana kojících maminek

Její drobné zelené lístečky mohou vzdáleně připomínat čtyřlístek. Jedná se však o rostlinu tvořící přechod mezi pícninami a obilovinami. Konzumují se i její listy, ale my se podíváme především na semínka, která dozrávají v asi deseticentimetrových luscích.

Pískavice pochází ze Středomoří, ale zdomácněla takřka po celém světě, svého času se pěstovala i na tuzemských polích. Využívá se zejména jako krmivo pro dobytek, dříve však hrála nezastupitelnou roli v lidovém léčitelství. Díky vysokému obsahu saponinu se kaše ze semínek pískavice smíchaná s octem nebo vodou využívala jako přírodní antibiotický obklad. Dokáže vytáhnout hnis z rány, zmírnit bércové vředy a zlepšuje také aknózní pleť.

Vnitřní užití se doporučuje při trávicích obtížích, pro snížení cholesterolu, ale také při léčbě zánětlivých onemocnění. Semena mají vysoký podíl slizových látek, proto se využívají ke zlepšení dýchacích obtíží a při kašli. Největší povědomí o ní mají kojící maminky, které výluh ze semen používají pro zvýšení laktace. Ostatní ženy ocení, že pravidelná konzumace údajně podporuje růst prsou!

V současné době se pískavice používá zejména jako součást kořenicích směsí. Naleznete ji v kari i čubrice. Má hořkou a lehce trpkou chuť, která výborně doprovodí masové i zeleninové pokrmy. Kulináři ji připodobňují k celeru nebo javorovému sirupu. Drcená nebo mletá ozvláštní také těsto na chleba a indické placky, zvýrazní chuť zavařenin a chutney. V Egyptě ji přidávají do omáček, Indové její aroma využívají při přípravě horkého nápoje na způsob kávy.

Naklíčená semena pískavice se považují za jedny z nejvýživnějších a nezdravějších klíčků vůbec. Chutí připomínají kari a pro zachování nejvyššího množství zdraví prospěšných látek se konzumují syrové. Pokud jsou pro vás semena pískavice příliš aromatická, rozdrťte je nebo namelte. K dostání je samozřejmě i pískavice v prášku, ale stejně jako ostatní mleté koření rychle ztrácí svou intenzivní vůni a chuť. Abyste zvýraznili její chuť, před konzumací semínka lehce opražte na pánvi.

Vyzkoušejte náš recept: Aloo gobi

1 středně velký květák, 3 velké brambory, 250 g zralých rajčat, 1 cibule, 2 stroužky česneku, hrst čerstvého koriandru, sůl, pepř, 1 lžíce koření tikka masala, 1 lžička strouhaného zázvoru, 1 lžička mleté pískavice, 1 lžička kurkumy, 2 lžíce olivového oleje

Na větší hluboké pánvi zahřejeme olivový olej, přidáme koření a necháme rozvonět. Přisypeme nahrubo nasekanou cibuli a česnek a opečeme dozlatova. Přidáme najemno nakrájená rajčata a necháme je lehce rozvařit. Lehce osolíme a do směsi přidáme květákové růžičky a brambory nakrájené na kostky. Obalíme směsí, můžeme lehce podlít vodou a zakryjeme pokličkou. Dusíme asi 20 minut, dokud není zelenina měkká. Na závěr zasypeme nasekaným čerstvým koriandrem a podáváme.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB