Zdravý životní styl

Jak se zbavit oparů

Objeví se vždy, když to nejméně potřebujeme. Například před důležitou schůzkou, na které chceme vypadat opravdu dobře. Opar na rtu. Nejen, že nám krásu nepřidá, ale je bolestivý. A může být i nebezpečný. Kde se jen bere?

Vysoce infekční nepřítel

Opar postihuje lidské jedince všech věkových kategorií a ras. Těžko tomu uvěřit, ale virus HSV 1, který je příčinou vzniku oparů na rtech, se může uhnízdit už v organizmu novorozence. Matka či jiný příbuzný, kteří mají opar, dají miminku polibek na pusinku a na celoživotní problém je zaděláno.

Prvotní infekce probíhá jako mírný zánět sliznice dutiny ústní nebo zcela bez příznaků. Virus však v tělíčku přežívá ve svazcích nervových vláken podél páteře nebo v mozku a léta čeká na svou příležitost.

Je dokázané, že se virus HSV 1 často aktivuje stresem (takže leknutí, které je stresující, může být také viníkem). Probouzí se při oslabení imunitního systému vlivem infekce, při velké fyzické zátěži, nadměrném slunění, ale i při náhlé změně počasí, u žen často při menstruaci.

Ret začíná svědět, jakoby se napínat, brnět. Mnohdy již druhý den na rtu vyskáčou ony charakteristické puchýřky, které svědí, pálí a bolí. Za několik dní prasknou, může z nich vytékat hnis. Začnou vysychat a udělá se na nich strup. Do tohoto okamžiku je postižený člověk nejvíc infekční. Postižené místo se vyhojí za 10 – 14 dní.

A pozor! Puchýře se sice nejčastěji vyskytují na rtech, ale občas se objeví i v okolí nosních dírek, bradě či na prstech. Mohou se také objevit na dásních nebo na patře.

Opary jsou opravdu vysoce nakažlivé. Virus se může probudit nejen líbáním, ale také používáním stejného ručníku nebo nádobí s někým, kdo opar má, kontaminovanými předměty či prsty. K přenosu může dojít slinami, ale i slzami.

Také to nemusí skončit jen vřídky na rtech. Komplikace oparu rtu zahrnují zápal plic, zánět oka nebo zánět jater. Postižení oka může dále vést ke vzniku rohovkového vředu, a dokonce i oslepnutí. Nejtěžší případy končí zánětem mozkových blan či zánětem mozku. Naštěstí k tomu nedochází příliš často. Velmi nebezpečný je však tento virus pro pacienty po transplantaci.

Lze na opary vyzrát?

Samozřejmě je to možné. Pravdou je, že někdo na opary trpí více, někdo méně, podle toho, jak silnou má jeho organizmus imunitu. Ten, koho trápí často, by se měl zamyslet nad svou životosprávou. Nestačí jen důsledně dodržovat přísná hygienická pravidla, pokud možno se vyhýbat velkému stresu a fyzické zátěži, dostatečně odpočívat a spát, ale také upravit jídelníček.

Některé pokrmy totiž obsahují větší množství aminokyseliny argininu, který je sice velmi důležitý jako přenašeč dusíku v lidském těle, ale také napomáhá vzniku oparů. Arginin obsahují ořechy a čokoláda, obiloviny a pokrmy z nich, želatina, kapusta.

Druhá aminokyselina, která je v tomto případě ve hře, se jmenuje lyzin. Ten má naopak schopnost výsev oparu omezit. Říká se mu dokonce hojivý zázrak, protože je zásadní pro růst a obnovu tkání, pro produkci hormonů, enzymů a protilátek. Lyzin obsahují mléko a mléčné výrobky, maso a sójové boby, česnek a cibule, čerstvé ovoce a zelenina, zelený čaj, třezalka.

Na paměti mějme také to, že puchýřky nikdy nemačkáme ani nepropichujeme, stroupek nenamáčíme neolizujeme a nestrháváme!

Léky na opar

Jakmile cítíme, že na nás opar útočí, je nejlepší okamžitě postižené místo natřít protivirovým gelem nebo mastí. Další možností jsou antivirotika v tabletách, vhodná především pro lidi dlouhodobě a opakovaně trpící opary rtu. Podávají se především u pacientů s komplikovaným průběhem, s defekty imunitního systému nebo jako prevence možného vzplanutí infekce.

Na trhu jsou také náplasti s léčivými látkami, které ulevují od bolesti, zmírňují tvorbu puchýřků, omezují tvorbu strupu, urychlují hojení a mají i krycí efekt, takže brání šíření infekce na další osoby. V náplastech je zinek a výtažek z hlívy ústřičné, červených řas. Na místě vydrží až 12 hodin a lze na ně nanést make-up nebo rtěnku.

Dobrým bojovníkem je osvědčený čajovníkový olej, známější pod anglickým názvem tea tree oil. Olej se kápne na vatovou tyčinku a opar se jemně potírá. Na puchýřky se dá přímo aplikovat i olej obsahující vitamin E.

Při hojení oparu pomáhají také přípravky se zinkem. Po generace je oblíbená zinková mast, která zklidňuje, chladí a kryje plně propuklé opary. Další oblíbené přírodní látky, které pomáhají při hojení oparu, jsou výtažky z tzv. technického konopí a z propolisu, které se v některých mastech nacházejí společně.

Jako prevenci je vhodné užívat vitamín B12. Při samotném výskytu oparu je dobré přísun tohoto vitamínu ještě zvýšit. Tělo bychom měli také dostatečně zásobovat vitamínem C a zinkem. Posilují imunitní systém a působí antivirově. Vhodné je také užívat vitamín E, který urychluje léčbu.

Jde to i jinak

Babských rad, jak se co nejrychleji zbavit oparu, je celá řada:

  • Česnek: Při prvních náznacích infekce rozmáčkněte česnek a natřete jím alespoň třikrát denně na několik minut postižené místo. (Ne déle!) Poté omyjte vlažnou vodou a otřete tamponem, který ihned vyhoďte. Pokud se vám podaří vyrazit s česnekem do boje ještě před vznikem puchýřků, dokonce tak prý dokážete zabránit jejich vzniku.
  • Snazšímu hojení a menším pocitům bolesti napomáhá med. Tím si můžete natírat rty po celý den.
  • K potlačení infekce, snížení bolesti a zrychlení hojení napomáhá aplikovat na postižené místo použité, mírně teplé a stále ještě vlhké sáčky ze zeleného čaje.
  • Někdo má dobré zkušenosti s peroxidem vodíku, jiný s oreganovým olejem, další s meduňkovým odvarem (vně i vnitřně), zubní pastou či aloe vera.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB