Zdravý životní styl

Zdravější vánoční pečení

O Vánocích nemusíme za každou cenu přibrat několik kilogramů. Stačí, když se budeme více pohybovat a když si místo haldy kalorických sladkostí zobneme občas nějakého zdravějšího cukroví. A víte, jak takové výborné zdravější cukroví udělat?

Také máte pocit, že se z Vánoc stává dostih za co největším množstvím dárků pro kdekoho? Předhánění se v závodech o nejuklizenější domácnost a o co největší počet druhů napečeného cukroví? Měsíc se štveme, honíme, ponocujeme. S úderem štědrovečerní večeře vplujeme do absolutního nicnedělání, kdy jen konzumuje výsledky našeho snažení a porovnáme je s výsledky lopotění v jiných domácnostech. Jednoduše řečeno – přejídáme se.

Asi nás nikdo nepřinutí, abychom to s úklidem, dárky, pečením a konzumací nepřeháněli. Pojďme tedy na to od lesa a upečme si zdravější druhy vánočního cukroví. Vždyť i z ovesných vloček či sušeného ovoce se dají vykouzlit vynikající Vánoce!

Švestkové kostky s čokoládovou polevou

150 g sušených švestek, 100 g piškotů, 100 g medu, 100 g vlašských ořechů, 1 žloutek, čokoládová poleva

Švestky uvaříme do poloměkka a scedíme. (Švestkovou vodu můžeme dochutit a vypít jako vynikající čaj). Švestky semeleme spolu s ořechy a piškoty. Přimícháme med a žloutek a vypracujeme těsto. Vyválíme plát asi 2 cm vysoký, polijeme jej čokoládou a necháme ztuhnout. Pak krájíme na kostky.

Fíkové kroužky

150 g fíků, 100 g strouhaných ořechů, 100 g moučkového cukru, 50 g strouhaného perníku, trochu rumu

Fíky semeleme a smícháme s ostatními surovinami. Z těsta vyválíme plát a vykrajujeme kroužky. Necháme oschnout, podle chuti můžeme polít čokoládovou polevou (bílou i tmavou).

Rozinková srdíčka

240 g špaldové mouky, 80 g cukru, 100 g tuku, 60 g rozinek, 20 g strouhaných lískových ořechů

Předem namočené rozinky semeleme a smícháme s ostatními přísadami. Dobře propracované těsto rozválíme a vykrajujeme srdíčka. Pečeme ve vyhřáté troubě dorůžova. Vychladlá srdíčka slepujeme pikantní zavařeninou.

Ovesné sušenky

1 hrnek hladké mouky, 1 hrnek ovesných vloček, ½ hrnku třtinového cukru, hrst rozinek a sekaných ořechů, 50 g hořké čokolády, 1 vejce, 1 lžička sody, 1 lžička sody, 125 g rozpuštěného másla

Čokoládu nastrouháme a smícháme s ostatními surovinami. Ze vzniklého těsta tvoříme malé kuličky, které pečeme při 150 °C asi 15-20 minut.

Obměna: Do kuliček můžeme udělat obrácenou vařečkou důlek, naplnit zavařeninou a pak teprve dát péct.

Cornflakové křupinky

125 g kokosového tuku, 50 g kakaa, 125 g moučkového cukru, 1 vanilkový cukr, 1 lžíce rumu, 50 g kokosu, 1 lžíce instantního kávového prášku, 85 g cornflaků

Do rozpuštěného tuku zlehka vmícháme cornflaky a ostatní suroviny. Z těsta tvoříme malé kuličky, necháme v chladu ztuhnout.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.