Tipy a rady

6. 3. = Mezinárodní den jódu

6. 3. = Mezinárodní den jódu

Možná o tom ani nevíte, ale každý rok vždy 6. března si připomínáme Mezinárodní den jódu, který v roce 1999 stanovil Český výbor pro Unicef ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací.

Jód a jodovaná sůl

Jelikož jód je nejvíce obsažen v mořské soli, řasách, rybách a plodech moře, Česká republika se jako vnitrozemský stát vyznačuje právě jeho nízkým přísunem z přirozené stravy. A protože jód je pro fungování našeho organismu životně důležitý, od roku 1950 se u nás povinně provádí jodace kuchyňské soli.

Proč je vlastně jód důležitý?

Jód je nezbytný pro tvorbu hormonů štítné žlázy, které regulují přeměnu látek ve většině buněk organizmu. Má také zásadní roli v raném růstu a vývoji orgánů (zejména mozku) během nitroděložního vývoje a po narození.

Nedostatek jódu se projeví buď zvětšením štítné žlázy (tzv. strumou, voletem), ale třeba také únavou, ztrátou vitality či sklonem k depresím.

Silný nedostatek jódu například u těhotných žen pak závažně poškozuje mozek nenarozeného dítěte nebo může narušit jeho budoucí tělesný růst a vývoj. Dalším dopadem pak bývají poruchy učení u dětí, snížení jejich IQ či nepříznivý vliv na imunitu dítěte.

Kolik jódu bychom měli přijímat?

Optimální denní příjem jódu by měl činit kolem 150 mikrogramů, v těhotenství je to až 250 mikrogramů. S jeho příjmem bychom to však neměli samozřejmě přehánět, ačkoliv takové přímořské národy si proti vysokým dávkám jódu z mořských řas vypěstovaly vyšší odolnost.

Mořské ryby 2x týdně!

Zdrojem jódu jsou v první řadě mořské ryby a další produkty z moře, dále mléko a mléčné produkty. Pro optimální přísun jódu se uvádí jako dostačující jíst dvakrát týdně mořské ryby, případně řešením mohou být i sardinky v plechovce.

Kromě mořských ryb je doporučováno vyzkoušet i mořské řasy, které se přidávají například do salátů či polévek.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB