Tipy a rady

Umíte správně žehlit?

Žehlení zpravidla nepatří mezi oblíbené činnosti žádné hospodyňky, ale s našimi radami vám každopádně půjde lépe a snadněji. Řekneme vám, jak udržovat čistou plochu žehličky, jakou do ní dávat vodu, proč se zbavit vodního kamene a jak například žehlit ložní prádlo.

Rady ohledně žehličky:

Pracovní plochu žehličky udržujte vždy čistou. Než však začnete s údržbou, odpojte jí z elektrického proudu. K čištění používejte zásadně neabrazivní prostředky. Pozor! Nikdy nedrhněte povrch hrubou houbou, poškodili byste tím žehlící plochu. Teflonovou část žehličky nesmíte v žádném případě poškodit, pokud jí poškodíte, začne se vám lepit. Dávejte si při žehlení pozor na zipy a knoflíky! Pro odstranění nečistoty z žehlící plochy, stačí použít odlakovač nebo benzín. Kdyby vám došly čistící prostředky, stačí žehličku protáhnout po čistém plátně. Ve spoustě obchodů zakoupíte prostředky, které vysloveně slouží pro čištění žehličky.

Do žehličky dávkujte nejlépe destilovanou vodu nebo vodu měkkou, svůj účel splní  i dešťová voda.  Pokud žehlička nebyla pravidelně udržovaná a usadila se na ní větší vrstva vodního kamene, raději zavítejte do nejbližšího servisu, poté se o ni pravidelně starejte.

Vodní kámen může zanechat na prádle stopy při žehlení, a navíc snižuje výkon žehličky.  Proto je nejlepší se vodního kamene zbavit co nejrychleji a nejúčinněji.  Můžete se ho zbavit i doma buď přímo výrobkem, který je k  tomu určený, nebo si ho můžete doma vlastnoručně vyrobit, pomocí  padesátiprocentní směsi  octa a vody.  Parní trysky čistěte tyčinkou na čištění uší, kterou namočíte do octa, odstraníte s ní dobře vodní kámen. Po dokončení servisních prací žehličku ještě nakonec otřete čistou vodou.

Rady ohledně žehlení:

Pokud používáte tradiční žehličku (bez parních trysek ), musíte se postarat o to, aby prádlo mělo náležitou vlhkost, lépe se tak žehlí.

Během žehlení prádlo neskládejte. Nechte ho vychladnout. Když ho budete skládat ještě teplé, snadno se vám pomačká a záhyby zanechají stopy.

Nikdy nežehlete prádlo při vyšší teplotě než doporučuje výrobce na štítku.  A pokud jste prádlo šikovně věšeli, postačí vám i nižší stupeň při žehlení.

Pokud si nejste jisti, při jaké teplotě máte prádlo žehlit, začněte vždy s nižší teplotou na vnitřní spodní části prádla. Když se přesvědčíte, že to textilie snese, můžete klidně teplotu přidat.

Ložní prádlo obracejte na ruby, šetříte tak materiál a při výměně prádla čas, protože tento úkon nemusíte dále opakovat.

Pokud žehlíte krajkované nebo háčkované ubrusy, špička žehličky se může snadno do nich zamotat.  Proto výšivky žehlete přes mokrou textilii rozprostřenou na jejich zadní části, při vysoké teplotě.

Žehlení kapesníčků můžete nechat až na konec, protože k jejich žehlení vám postačí zbývající tepelný efekt vypnuté žehličky.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB