Zdravý životní styl

Červená řepa umí zmenšit rakovinné nádory

Červená řepa umí zmenšit rakovinné nádory

Červená řepa je vlastně superpotravina, o jejíž účincích nelze pochybovat. Snižuje cholesterol, zpomaluje projevy stárnutí, zlepšuje činnost srdce a dokonce působí proti vzniku rakoviny. Máte ji také rádi?

Červená řepa patří do čeledi merlíkovitých. Pěstuje se pro chutné dužnaté bulvy, které mají jasně červenou barvu. Není složité ji vypěstovat, proto se s ní běžně setkáváme i na našich zahrádkách.

Za jejím tradiční červenou barvou se skrývá betakyanin, který se v potravinářském průmyslu používá jako přírodní barvivo (E 162).

Proč je řepa zdravá?

Řepa umí neutralizovat škodlivé látky (např. olovo, hliník) v našem těle a podpořit jejich vylučování. Je tedy výborná k detoxikaci. Obsahuje hodně vlákniny, takže navíc čistí naše střeva.

Červená řepa je stimulátorem tvorby červených krvinek v kostní dřeni, působí proti chudokrevnosti. Zlepšuje činnost srdce, zabraňuje kornatění tepen, snižuje krevní tlak a špatný cholesterol. Zvýšeným přísunem krve do mozku následně navíc dochází u lidí konzumujících červenou řepu i ke zlepšování funkce mozku a oddalování nemocí jako skleróza nebo demence.

Mnohé protirakovinné výzkumy ukazují, že řepa (konkrétně konzumace řepné šťávy) slouží jako prevence před vznikem rakoviny a zároveň také pomáhá rozvinutou rakovinu překonávat.

Červená řepa obsahuje kombinaci minerálů a vitamínů, které mají na starost posílení našich kostí. Jedná se například o hořčík, kyselinou listovou, vitamín C či oxid křemičitý. U tohoto stopového prvku bylo prokázáno, že má naprosto zásadní vliv na vstřebávání vápníku do kostí, tvorbu chrupavek a zvyšování hustoty kostí.

Řepa umí pomoci i našemu vnějšímu vzhledu. Díky pročištění krve zlepšuje stav naší kůže, vlasů i nehtů.  Je o ní dokonce známo, že vyživuje vlasové kořínky a pokožku hlavu, díky čemuž zmírňuje nebo zcela odstraňuje lupy ve vlasech.

Náš tip: Měsíční kúra z řepné šťávy

Začínáme denní dávkou 650 ml řepné šťávy, kterou popíjíme přes den po doušcích 1 týden. Denní dávka ve 2. týdnu je 500 ml, ve 3. týdnu 400 ml a ve 4. týdnu 250 ml denně. Nejkratší doba této kúry je jeden měsíc, můžeme ji ale bez obav absolvovat 2 až 3 měsíce 2x do roka.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.