Zdravý životní styl

Červená řepa umí zázraky

Červená řepa je vlastně superpotravina, o jejíž účincích nelze pochybovat. Snižuje cholesterol, zpomaluje projevy stárnutí, zlepšuje činnost srdce a dokonce působí proti vzniku rakoviny. Máte ji také rádi?

Červená řepa patří do čeledi merlíkovitých. Pěstuje se pro chutné dužnaté bulvy, které mají jasně červenou barvu. Není složité ji vypěstovat, proto se s ní běžně setkáváme i na našich zahrádkách.

Za jejím tradiční červenou barvou se skrývá betakyanin, který se v potravinářském průmyslu používá jako přírodní barvivo (E 162).

Proč je řepa zdravá?

Řepa umí neutralizovat škodlivé látky (např. olovo, hliník) v našem těle a podpořit jejich vylučování. Je tedy výborná k detoxikaci. Obsahuje hodně vlákniny, takže navíc čistí naše střeva.

Červená řepa je stimulátorem tvorby červených krvinek v kostní dřeni, působí proti chudokrevnosti. Zlepšuje činnost srdce, zabraňuje kornatění tepen, snižuje krevní tlak a špatný cholesterol. Zvýšeným přísunem krve do mozku následně navíc dochází u lidí konzumujících červenou řepu i ke zlepšování funkce mozku a oddalování nemocí jako skleróza nebo demence.

Mnohé protirakovinné výzkumy ukazují, že řepa (konkrétně konzumace řepné šťávy) slouží jako prevence před vznikem rakoviny a zároveň také pomáhá rozvinutou rakovinu překonávat.

Červená řepa obsahuje kombinaci minerálů a vitamínů, které mají na starost posílení našich kostí. Jedná se například o hořčík, kyselinou listovou, vitamín C či oxid křemičitý. U tohoto stopového prvku bylo prokázáno, že má naprosto zásadní vliv na vstřebávání vápníku do kostí, tvorbu chrupavek a zvyšování hustoty kostí.

Řepa umí pomoci i našemu vnějšímu vzhledu. Díky pročištění krve zlepšuje stav naší kůže, vlasů i nehtů.  Je o ní dokonce známo, že vyživuje vlasové kořínky a pokožku hlavu, díky čemuž zmírňuje nebo zcela odstraňuje lupy ve vlasech.

Náš tip: Měsíční kúra z řepné šťávy

Začínáme denní dávkou 650 ml řepné šťávy, kterou popíjíme přes den po doušcích 1 týden. Denní dávka ve 2. týdnu je 500 ml, ve 3. týdnu 400 ml a ve 4. týdnu 250 ml denně. Nejkratší doba této kúry je jeden měsíc, můžeme ji ale bez obav absolvovat 2 až 3 měsíce 2x do roka.

1 komentář pro článek Červená řepa umí zázraky

Jiří Rytíř
Jak to tak počítám, tak mi vychází za 1 měsíc vypít 12,6 lt řepné šťávy, což se mi zdá s prominutím jako pit.... Dále : proč neuvádíte také její zápory cituji lékaře : Málokdo však hovoří o tom, co může nadměrná konzumace červené řepy lidskému organismu způsobit. Řekneme vám, jaké jsou její možné a zákeřné vedlejší účinky. Jaké jsou vedlejší účinky řepy? V první řadě musíme podotknout, že řepa jako taková není špatná ani škodlivá pro lidské tělo. O červené řepě se velmi pochvalně hovoří jako o prostředku proti rakovině a dalším potížím. Škodlivou se může stát v některých případech předávkování řepou, které může nastat, pokud pijete 100 procentní řepový džus každý den. Stále to však nezaručuje, že se vedlejší účinky dostaví. Každý člověk je jiný, ale v každém případě by se řepy nemělo konzumovat příliš moc. Ledvinové kameny a ohrožena játra Riziko ledvinových kamenů se týká lidí, kteří s nimi již v minulosti měli problémy. V tomto případě může řepa, bohatá na oxalát, růst kamenů podporovat. Červená řepa je bohatá na magnézium, měď, fosfor a železo, všechny tyto kovy se mohou akumulovat v játrech, což může vést až k jejich poškození. Ohrožena je i slinivka. Alergie či dna Alergie na řepu je velmi vzácná, ale pokud ji pro nadměrné užívání dostanete, hrozí vám vznik nepříjemných kožních projevů, jako jsou vyrážky, svědění či pravidelná "husí kůže". Snad nejbolestivějším vedlejším účinkem nadměrné konzumace řepy je dna, která vzniká hromaděním kyseliny močové. Dna může vyústit do velkých bolestí kloubů a vyloučeny nejsou ani vysoké teploty. Jak známo, nic se nemá přehánět a ani super zdravými potravinami není dobré se bez rozmyslu ládovat od rána do večera. Znáte starý ruský recept, jak pročistit a zregenerovat celé tělo? Více se dozvíte zde.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB