Zdravý životní styl

Recepty z černého bezu

Z květů či plodů černého bezu se připravuje nespočet léčivých a navíc i chuťově lahodných receptů. Oblíbená jsou jeho žlutavá květenství, která se suší na léčivý čaj (výtečný při nachlazení!), připravují se z nich chutné a vonné šťávy a sirupy nebo se třeba obalená v těstíčku smaží.

Zdravý květ i plod

Světle žlutá květenství černého bezu patří k nejdostupnějším a nejchutnějším bylinkám. Čaje, šťávy a sirupy můžeme pít jako osvěžující nápoje, ale stejně tak je používat proti nachlazení či horečce.

Zajímavé využití mají také plody – černé peckovičky, které jsou plné temně purpurové šťávy. Pozor si jen musíme dát na to, že syrové bezinky jsou mírně toxické a ve větších dávkách vyvolávají nevolnost. Po tepelném zpracování však tyto účinky vymizí. Plody bezu černého obsahují vedle jiného cukry, kyselinu jablečnou, třísloviny, pektin, silice, vitamíny A, B, C a barviva anthokyany.

Recepty z květů černého bezu:

Med z černého bezu

30 květů černého bezu, ¾ l vody, 1 citron (i s chemicky neošetřenou kůrou), 1 a 1/2 kg cukru, 2 sáčky vanilkového cukru

Květy černého bezu s citronem povaříme ve vodě 10 minut a poté je necháme louhovat nejméně 24 hodin. Scedíme, přidáme krystalový a vanilkový cukr a vaříme do zhoustnutí. Plníme do sklenic a uchováváme v chladu a temnu.

Poznámka: Med z černého bezu používáme jako klasický včelí med a to především při nachlazení.

Sodovka z květů černého bezu

1/4 kg cukru, 4 l vody, 1 citron, 4 velké květy (plně rozkvetlé) černého bezu

Cukr svaříme s vodou a necháme vychladnout. Nalijeme do okurkové sklenice (s širokým hrdlem) a přidáme oloupaný citron pokrájený na kolečka a květy černého bezu. Hrdlo přikryjeme papírovým ubrouskem, který převážeme, a sklenici postavíme na okno. Za čtyři dny sodovka mírně zkvasí a to znamená, že je připravená k pití.

Bezový sirup

40 květů černého bezu, 6 l převařené studené vody, 4 a 1/2 kg cukru, 40 g kyseliny citronové, 1 balíček kyseliny sorbové

Květy opláchneme a necháme je 24 hodin namočené ve vodě. Poté je přecedíme přes plátýnko, přidáme cukr, kyselinu citronovou a sorbovou a vše mícháme do rozpuštění. Roztok nalijeme do vypařených láhví a uložíme.

Poznámka: Tento sirup přidáváme v létě do vody nebo minerálek.V zimě jej užíváme proti nachlazení a ke snížení teploty zvláště u dětí.

Bezový čaj

sušené květy černého bezu, voda

Do šálku dáme 2 lžičky sušených květů, přelijeme vroucí vodou a necháme 10 minut louhovat. Následně nálev slijeme a pijeme. (Bezový čaj má tu výhodu, že není nutné ho doslazovat – bez má sám o sobě sladkou příchuť.)

Poznámka: Bezový čaj působí preventivně proti skleróze a pomáhá při regeneraci jaterních buněk. Rovněž pomáhá při začínající viróze nebo při horečkách.

Ocet z černého bezu

květy černého bezu, ocet

Opláchnuté a oschlé květy černého bezu nasypeme do větší sklenice a zalijeme je octem tak, aby byly květy potopené. Sklenici zakryjeme a obsah necháme v chladu uležet dva až tři týdny. Potom ocet procedíme přes pláténko do láhví a pečlivě je uzavřeme.

Poznámka: Tímto octem potíráme dlaně a chodidla při horečnatých onemocnění dětí.

Bezinková šťáva

Recept na tuto šťávu naleznete ZDE

Smažené květy bezu (kosmatice)

květy černého bezu, 1/4 l mléka, 2 vejce, špetka soli, hladká mouka podle potřeby, olej na smažení

Květy opláchnene a osušíme. Z mléka, vajec, hladké mouky a soli připravíme těstíčko v palačinkové hustotě.V něm namáčíme květy a smažíme je v rozpáleném oleji z obou stran dozlatova. Stopku, za kterou květ zprvu snadno držíme, odstřihneme až při obracení.

Poznámka: Mléko můžeme rovněž nahradit pivem. Vyzkoušet můžete rovněž sladkou variantu, kdy do těstíčka přidáme cukr nebo med a smažené květy posypeme mletou skořicí.

Recepty z plodů černého bezu:

Bezinkové víno

2 l zralých plodů bezu černého, 4 l převařené a vychlazené vody, 3 zrnka pepře, 5 kuliček nového koření, 3 hřebíčky, 2 kg krystalového cukru, 5 dkg kvasnic

Plody přelijeme vodou, přidáme koření a vaříme půl hodiny. Vzniklý odvar přecedíme přes plátýnko, vmícháme krystalový cukr a 10 minut povaříme. Zchladíme a do ještě vlažného roztoku vmícháme rozdrobené kvasnice. Necháme 24 hodin odstát, znovu dobře promícháme a opět necháme kvasit 24 hodin. Nápoj poté scedíme do pětilitrové sklenice, kterou pevně ovážeme celofánem a v teple necháme stát až do zimy, kdy víno stočíme do litrových láhví.

Poznámka: Bezinkové víno užíváme zejména při bolestivých zánětech nervů, ischiasu nebo migréně.

Bezinkový likér

Recept na tento likér přinášíme ZDE

Bezinková povidla

1/2 kg cukru na 1 l šťávy, želírovací prostředek

Zralé plody bezinek rozvaříme s vodou na kaši. Vychladlé prolisujeme a do vzniklé šťávy přidáme cukr a želírovací prostředek (nebo želírovací cukr). Za stálého míchání svaříme do zhoustnutí. Povidly naplníme vymyté a vysušené skleničky a sterilizujeme.

22 komentářů pro článek Recepty z černého bezu

Vladimír
Kdy je vhodná doba na sklízení bezu a jak poznám že je již zralý na sklizen děkuji za radu.
Hanka
Jak se pozná,že je zralý?Asi podle barvy né ?- zelený je nezralý a černý je zralý - už je to v tom samotném názvu - ,, BEZ ČERNÝ"
redakce
Dobrý den, plody černého bezu dozrávají koncem srpna a sbírají se, až když jsou zcela zralé. Jejich zralost poznáme podle tmavě fialové až černé barvy bobulí. S přáním krásného dne redakce www.coopclub.cz
Lenka
Zralé bezinky jsou skoro černé a babička říkávala,že nejlepší chuť získají když projdou prvním mrazíkem a pak se hned mají otrhat....
František
bez dozrává teť v září ale až do listopadu.Prostě sbírejte celé placky , doma černé kuličky otrhejte a nalijte do nich vodu. Smetí brouci a nedozrálé kuličky Vám vyplavou na povrch a vidličkou,nebo sítkem seberete. Černý bez scedíte a pokračujete podle receptu.
edouš
Velmi se mi osvědčily sušené bezinky na čaj.Jejště vylepším sušenými šípky.Není nuté vůbec sladit.Sušení provádím v elktrické sušičce.Teplota do 60 stupňů.
Hana
k bezinkovým povidlům. Do bezinkové šťávy na povidla připravené podle receptu shora přidávám nastrouhaná jablka asi tak 1/2 na 1/2 a přidám i úměrně množství želírovací prostředek. Ztrácí to intenzivní chuť bezinek a je to pořád léčivé (vždyť jablka jsou taky léčivá). Recept vznikl vlastně náhodou, když bylo málo bezinek a potřebovala jsem doplnit množství na želírovací prostředek. U nás se tato marmeláda ujala a samotné bezinky již několik let nedělám.
lenik
Dobry den chtela bych zkusit bezinkova povidla-nikdy jsem vsak jeste nic nezavarela,takze si nejsem zcela jista jak dlouho by se tato povidla mela sterilizovat.A pokud bych pouzila zelirovaci cukr,davkovani by bylo stejne jak je uvedeno ve vyse psanem receptu?Tudiz1/2kg zel.cukru na 1l vymackane stavy.Dekuji za pochopeni a odpoved.
redakce
Dobrý den, k Vašemu dotazu ohledně bezinkových povidel: Želírovací cukr dáváme dle receptu, povidla vaříme zhruba jednu hodinu a ještě za tepla je vložíme do sklenice. Ty uzavřeme a povidla uchováme v chladu. S přáním krásného pondělí Váš COOP Club
drahomira
Zdravím a prosím o radu.Mají plody černého bezu,které usýchají na keřech stejný účinek pro zdravý jako plody nasbírané dříve a pak sušené doma,?Moc děkuji Drahomíra
redakce
Dobrý den, plody černého bezu je nejlepší trhat v nejvyšším stupni zralosti a sušit je doma. Nicméně jsme nikde nezjistili, že by účinek na stromě usušených plodů byl v něčem jiný. S přáním krásného pondělí Váš COOP Club
barca
Může mě někdo poradit jak sušit černý bez,aby květy zůstaly bílé děkuji.
redakce
Dobrý den, při sušení nám květy bílého bezu vždy trochu zežloutnou. Květy proto sušíme v co nejkratší době buď rozprostřené v tenké vrstvě, popř. květenství zavěsíme v dobře větrané místnosti. Nikdy však nesušíme na přímém slunci. Dobře usušené květy poté skladujeme v tmavé uzavíratelné nádobě v suchu. S přáním krásného pondělí Váš COOP Club
Libor
Zajímalo by mne jestli sodovka z květů černého bezu obsahuje alkohol? Zkoušel jsem totiž jiný recept a nadýchal jsem.
redakce
Dobrý den, máte pravdu. Po zkvašení limonády z černého bezu je tento nápoj lehce alkoholický a nemůže tak být konzumován řidiči. S přáním krásného pondělí Váš COOP Club
Jirka
Smažené květy bezu: K nasycení by normální chlap potřeboval květů asi bramborový košík, nabízím proto k vyzkoušení následující vychytávku: Při obalování klasických vepřových řízků po obalení řízku ve vajíčku k řízku z každé strany přitiskneme květ bezu též namočený ve vajíčku a vše společně obalíme ve strouhance. Vyzkoušeno, chuť vynikající.
mafych
Dobrý den, dělal jsem bezinkový likér, ale dával jsem do 3/4 litru asi 1 dl rumu, jinak žádný alkohol. Mohl bych se zeptat zda po delší době může při daném obsahu alkoholu bez zkvasit a vzniknout nebezpečný methanol? Děkuji
lada
Mohu štavu z černeho bezu plnit do Pet. flašek?
redakce
Ano, můžete. S pozdravem Váš COOP Club
Miloslav
Limonáda z černého bezu sice prodělává kvasný proces při kterém vzniká alkohol, ale vzhledem k minimálnímu množství cukru a velice krátké době kvašení je množství alkoholu které tato limonáda obsahuje směšně zanedbatelné. Množství které byte museli vypít abyte nadýchali je tak obrovské že byte dříve zemřeli na nadměrné množství vypité limonády než byste nadýchali. Proto jsou obavy z tohoto úplně bezpředmětné.
Pavlína
Je to úžasné !udělala jsem z toho mnoho receptů.:-! :-P :-) ;-) :-\ :-D :-[ :-*
Laco Simko
V dané lokalite nesmějí být kosové. A u nas už vídam černý trus od kosů. Vloni jsem to nestihl.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB