Zdravý životní styl

Vitamín A

Vitamín A je známý hlavně svým vynikajícím účinkem na zrak. Je nezbytný pro správnou tvorbu zrakového pigmentu, který zaručuje vidění i za šera a dobré rozeznání barev. Jestliže je ho v těle nedostatek, zvyšuje se riziko vzniku šerosleposti nebo barvosleposti.

Co umí vitamín A?

Vitamin A se podílí na veškerých hlavních funkcích lidského organismu. Je nutný pro zdravý vzhled pokožky, pleti i očí. Je potřebný pro správnou funkci pohlavních žláz. Společně se zinkem pomáhá při prevenci a léčbě rakoviny.

Když máme nedostatek vitamínu A…

Nejznámějším projevem nedostatku vitamínu A je svědící “husí kůže” na ramenou, loktech, nohách či v podkolení. Nedostatek tohoto vitamínu také mnohdy způsobuje problémy s menstruací a plodností. Bývá příčinou šerosleposti, pálení pod víčky, přecitlivělosti na světlo apod. U malých dětí může zbrzdit vývoj a růst.

Vitamín A patří mezi vitamíny rozpustné v tucích, to znamená, že si z něj tělo dokáže udělat zásobu. Ale pozor, na druhé straně hrozí, že kdybychom to s jeho příjmem přehnali, mohly by se objevit vedlejší účinky, které by přímo ohrozily naše zdraví – například padání vlasů, suchá a žlutavá kůže, nevolnosti, zvětšená játra. To bychom však museli vitamín A užívat v podobě léků po dobu několika měsíců v desetinásobné míře doporučené denní dávky, která u dospělého člověka činí přibližně 0,8 mg. Jednorázově by musela být dávka až stonásobná. Z jídla je předávkování fakticky nemožné.

Kde je vitamín A obsažen?

Vitamín A získáváme z živočišných zdrojů, jako jsou játra, žloutky a rybí tuk. Jeho provitamin karoten však ze zdrojů rostlinných (mrkev, petržel, jeřabina, paprika, špenát…). Tento vitamín je rozpustný v tucích, škodí mu zdlouhavé tepelné úpravy a denní světlo.

Živočišné zdroje vitamínu A:

Játra, mléko a mléčné výrobky, vaječný žloutek, ryby, tresčí játra, rybí tuk

Beta-karoten to jistí

Beta-karoten je tzv. provitamín, ze kterého si naše tělo vitamín A vytváří. Pokud se beta-karoten dostane do našeho organizmu (zvláště prostřednictvím ovoce a zeleniny), tak se tělo samo rozhodne, zda ho přijme a vytvoří z něj vitamín, podle toho, jaká je zrovna hladina vitamínu A v organizmu. Jestliže je ho dostatek, tělo ho jako vitamín A nepřijme.

Beta-karotenem se nelze na rozdíl od hotového vitamínu A předávkovat, neničí se vařením a kromě toho působí velmi antioxidačně i proti volným radikálům a ochraňuje pokožku před negativními účinky slunečního záření. Nejvíc ho obsahují ovoce a zelenina zabarvené do červena či oranžova.

Rostlinné zdroje vitamínu A ve formě provitamínu :

  • zelenina – mrkev, petrželová a celerová nať, rajčata, paprika, špenát, kopr, červená řepa
  • ovoce – meruňky, švestky, ananas, broskve, mandarinky, mango, meloun aj.

A pokud byste těchto přírodních zdrojů měli málo, můžete beta-karoten užívat i v tabletách. Seženete je i v prodejnách COOP, a to pod značkou Naše zdraví.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB