Tipy a rady

Tipy na pečení vánočních perníčků

Tipy na pečení vánočních perníčků

Ruku na srdce – dovedete si představit ty správné Vánoce bez perníčků? S jejich pečením někdo začíná už v listopadu a snad každá rodina má ten zaručeně nejlepší recept. Jakmile se však zkouší v jiné kuchyni, nepřináší takový výsledek, jaký očekáváme. S námi ale letos vedle nešlápnete!

Bez koření to nejde

Aby těsto provonělo celý dům a zároveň výtečně chutnalo, je třeba vyladit poměr koření k dokonalosti.

Nechcete-li kupovat připravenou směs, můžete si perníkové koření připravit sami. Receptů je bezpočet, ale v žádném z nich nesmí chybět skořice, anýz, badyán, hřebíček a nové koření. Mnohé hospodyňky přidávají také kardamom, zázvor, muškátový oříšek, kůru z citronu i pomeranče a kakao pro barvu.

Těsto musí ležet

Zkušené perníkářky vědí, že výrobu těsta není radno urychlit. Veškeré ingredience je potřeba dobře propracovat a hotové těsto následně zabalit do fólie a nechat uležet nejlépe 24 hodin v chladnu.

Pokud to těsta přidáváte med, použijte pouze množství, které je v receptu uvedené! V opačném případě bude těsto rychleji tvrdnout. Potřebujete-li spojit rozpadající se těsto, přidejte do něj místo medu trochu mléka nebo vody.

Propíchnout a pomazat

Pokud se chystáte péct větší perníkové motivy, před pečením vykrájené těsto propíchněte např. špejlí, aby se vám při pečení nepokroutilo. Lesklé perníčky si zajistíte tím, že je ihned po upečení pomažete rozšlehaným vejcem propasírovaným přes sítko.

Ještě více barvy, prosím

Pro krásnou barvu perníčků můžete do rozšlehaného vejce přidat např. tekutý karamel nebo červené potravinářské barvivo. Potřené perníčky dejte vysušit na chvíli do vyhřáté trouby. Celý proces můžete zopakovat, abyste lesk ještě zvýšili.

Na perníčky musíme jemně

Abyste dovedli k dokonalosti i polevu, používejte jemný moučkový cukr, který několikrát prosejte přes jemné sítko, stejně jako přepasírujte bílek. Poleva pak bude hladká a nebudou se vám ve zdobičce tvořit hrudky. Pro správně hustou polevu přidejte k cukru trochu škrobu a přecezenou citronovou šťávu.

Se zdobením pomalu

Zkušení pekaři doporučují perníčky před zdobením nechat alespoň jeden den uležet, aby poleva dobře držela. Nejprve nanášejte obrysové kontury, které nechte chvilku zaschnout. Teprve potom se pouštějte do vyplňování větší plochy.

Především dětští pomocníci ocení zdobení barevnými polevami – k bílkové polevě stačí přidat kapku potravinářského barviva, nebo vánoční cukroví doladí k dokonalosti pomocí jedlých perliček a dekorací.

Základní těsto na perníčky:

600 g hladké mouky, 150 g moučkového cukru, 200 g medu, 1 sáček vanilinového cukru, 1 sáček prášku do pečiva, 120 g másla, 2 lžičky koření do perníku, 2 celá vejce, 1 žloutek k potírání

Mouku prosejeme do větší mísy spolu s kypřicím práškem, přidáme moučkový cukr, vanilkový cukr, ohřátý med, změklé máslo, vejce a koření a vypracujeme kompaktní nelepivé těsto. Přikryjeme ho fólií a necháme 24 hodin uležet v chladu. Z uleželého těsta vypracujeme na pomoučeném vále placku cca 2 mm vysokou a vykrajujeme z ní formičkami dané tvary. Pečeme na 140 ˚C dle velikosti vykrojeného těsta zhruba 10 až 15 min. Po upečení potřeme rozšlehaným vejcem a necháme v troubě chvilku zaschnout.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB