Tipy a rady

Malujeme na porcelán a keramiku

Malujeme na porcelán a keramiku

Blíží se svátek zamilovaných a pokud jste letos bez nápadu, čím překvapit svou drahou polovičku, zkuste s námi něco vytvořit! Ale nemusíte se omezovat pouze na Valentýna. Milý hrneček nebo třeba miska s originálním obrázkem či vzorem jistě udělá radost kdykoliv. 

Co budeme potřebovat?

 • jednobarevné, ideálně světlejší kousky porcelánu či keramiky (hrnečky, misky, talíře, květináče…)
 • fixy nebo barvy na porcelán a keramiku (seženete v hobby potřebách nebo v lepších papírnictvích)
 • misku s vodou
 • laky na nehty různých barev
 • špejle

Fixami je to jednoduché!

Co takhle překvapit svého partnera roztomilým dárkem? Vezměte si bílý hrnek s talířkem. K ruce si připravte fixy na porcelán a keramiku. A teď už je to pouze na vás, protože fantazii se meze nekladou! Věříme, že oblíbený nápoj i pokrm si budete z nového originálního nádobí dávat velmi rádi.

Zkuste vodní mramorování

Jednoduchá a přesto tak originální technika, jak si ozdobit obyčejné kousky nádobí!

 1. Připravíme si větší misku s vodou a laky na nehty.
 2. Po kapkách kapeme laky na vodní hladinu a vrstvíme na sebe libovolné barvy. Lak by se měl vždy rozprostřít po celé hladině.
 3. Když máme dost vrstev a jsme s barevným spektrem spokojeni, vezmeme si špejli a pomocí ní několikrát po hladině projedeme barevnou vrstvu z laků, díky čemuž docílíme nejrůznějších tvarů a mramorového designu.
 4. Nyní už jen do vody ponoříme například hrneček nebo mističku, stačí třeba jen do poloviny.
 5. Lak se nám na keramiku přichytí a zbylou okolní barevnou vrstvu odstraníme pomocí špejle tak, že budeme jezdit kolem dokola ponořeného kousku keramiky a zbylá barva se na špejli přichytí. Poté vytáhneme, necháme důkladně zaschnout a máme hotovo.
 6. Hotový výrobek nedoporučujeme dávat do myčky, aby se barva příliš rychle neoloupala. Každopádně pokud vás design po čase omrzí, není nic snazšího, než jej pomocí odlakovače odstranit a vytvořit nový originální kousek!

1 komentář pro článek Malujeme na porcelán a keramiku

Barbora
Dobry den, chtela jsem se zeptat zda je mozne z talire nejakou metodou (a jakou) odstranit zdobeni ....( dno talirku je bile) jedna se mi o uchopovaci casti talire - kde jsou mdle zasle zlate zdobeni.... Kvuli tomu abych je mohla pouzivat do mikrovlnky nebo davat do mycky.... predem dekuji za informaci Havrankova Barbora


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.