Tipy a rady

Čištění dětských zoubků? Čím dřív, tím líp!

Čištění dětských zoubků? Čím dřív, tím líp!

To je radosti, když se miminku prořeže první zoubek! Také moment, kdy se dítěti první „mléčný“ řezák vyviklá, aby udělal místo tomu stálému, se v rodině stává památnou událostí… Každopádně zubů, které potřebujeme celý život, bychom si měli velmi vážit a pečovat o ně již od nejranějšího věku!

Zubaři se bohužel setkávají s kazy často už u velmi malých dětí. Dokonce už dvou, tříletým dětem musí odstraňovat dočasné zuby, protože jsou úplně zkažené.

Kdy začít s péčí o zuby?

Odborníci doporučují rodičům, aby se starali o zoubky svých potomků, jakmile se jim okolo šestého měsíce prořežou. Speciálními gumovými návleky na prsty nebo kouskem gázy by z nich měli stírat povlaky.

Když má dítě okolo druhého roku prořezané dočasné stoličky, je třeba začít používat dětský kartáček. Zpočátku bez zubní pasty. Pokud už si dítě umí vypláchnout ústa, tak s trochou pasty, nejlépe s fluoridy.

U malých dětí je třeba, aby si s kartáčkem zkoušely čistit zuby formou hry, pak aby maminka kartáček vzala a zoubky jim dočistila. Takhle to musí dělat celý předškolní věk, u řady dětí ještě i v mladším školním věku. Protože pokud rodiče čištění zubů nekontrolují a nepomáhají je řádně dočistit, hromadí se na zubech mikrobiální plak a reakcí dásní je zánět.

Kdy poprvé k zubaři?

V jednom roce už bychom dítě měli vzít na návštěvu zubaře. V té době ještě nepotřebuje žádné ošetření, bílý plášť v něm tedy nevyvolá nepříjemné pocity. Od tří let by dítě mělo již zvládat jednodušší a krátkodobé výkony, tedy i odstranění případných kazů. Nicméně rodiče trápení sobě i svým potomkům ušetří, pokud se o jejich zuby začnou starat opravdu včas a nesmlouvavě.

Dětský kartáček a zubní pasta z COOPu

V COOPu myslíme i na ty nejmenší. Proto u nás najdete jak dětský kartáček, tak dětskou zubní pastu s fluórem a příchutí tutti frutti. Kartáček má gumové tělo pro pohodlné a bezpečné čištění zabraňující klouzání a pružný gumový krk, aby tlumil nadměrný tlak během čištění. Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB