Zdravý životní styl

Vegetarián, vegan, vitarián, nebo příznivec paleo?

Vegetarián, vegan, vitarián, nebo příznivec paleo?

V dnešním světě je tak trochu moderní žít zdravým životním stylem. Někdo je vegetarián, vegan či vitarián. Ale víme přesně, co tyto slova znamenají a jakými pravidly se lidé žijící tyto životní styly řídí? Pojďme si to osvětlit.

Vegetariánství

Jedná se o způsob stravování, kdy lidé vyznačující se tímto životním stylem vylučují ze své potravy veškeré masové produkty. Zejména tedy maso, masné výrobky, ryby a mořské plody. Spolu s vitariánstvým a veganstvím bývá označováno jako strava založená výhradně na rostlinných produktech.

Tito lidé často nahrazují maso a masné výrobky potravinami jako jsou tofu (tofu je výrobek ze sojových bobů, náš článek o něm máme ZDE), tempeh, či seitan (co je seitan, to se dozvíte ZDE). Jsou to výrobky obsahující vysoký podíl bílkovin, které jsou schopné nutričně nahradit maso.

Více o vegetariánství jsme probírali v našem starším článku, který najdete ZDE

Veganství

Veganství je životní styl, při kterém lidé odmítají konzumovat veškeré potraviny živočišného původu. Na rozdíl od vegetariánů vylučují ze své stravy i veškeré mléčné produkty jako máslo, jogurty a sýry. Dále nejedí vejce a někdy ani med.

Tito lidé často nesouhlasí s rybolovem, myslivostí, kožešinovým průmyslem nebo testováním kosmetických přípravků na zvířatech.

RAW strava neboli vitariánství

Je to výživový směr, kdy lidé nejedí nijak tepelně upravované potraviny rostlinného, ani živočišného původu. Jejich strava se skládá zejména z čerstvého ovoce a zeleniny, naklíčených luštěnin, ořechů a semen. Jedí tzv. živé jídlo (raw food) – tedy takové, v němž žádná surovina nesmí projít vyšší teplotou než 42 stupňů Celsia.

Paleolitická dieta (paleo)

Jedná se o životní styl, při kterém lidé konzumují převážně maso, vejce, ryby, ovoce, houby.  Paleolitická dieta se nazývá též paleo nebo dieta doby kamenné. Tyto názvy jsou proto, že lidé dodržující tento dietní režim jedí pouze věci, které jedl člověk v období paleolitu.

Vyznavači této diety jsou přesvědčeni, že lidské tělo není evolučně přizpůsobeno k trávení věcí jako jsou mléčné výrobky, mouka, luštěniny. pečivo.

Víte, co si  vybrat?

Ve výčtu zdravých životních stylů bychom tady byli hodně dlouho. Je jich tolik, že člověk může kombinovat a řešit si svou stravu individuálně podle sebe.

Ať už ale vyznáváte jakýkoliv životní styl, nejdůležitější je dobře se při tom cítit.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.