Zdravý životní styl

Pohanka regeneruje játra

Naši předkové dobře věděli, že pohanka, kterou k nám údajně při svých nájezdech dovezli ve 13. století Tataři, je velmi zdravá. Proč se nazývá pohanka, je tedy nabíledni. Jejímu odolnějšímu druhu se říkalo tatarka.

Odkud se vzala pohanka?

Pravlastí pohanky seté je jihovýchodní Asie a ještě konkrétněji himalájská údolí, chráněná před větrem. Odtud se tato obilnina, jejíž pole nepřehlédnete, protože má krásná bílá až bělorůžová kvítka, rozšířila postupně do celého světa. Oblíbená je v Rusku, Indii, Číně, Japonsku, Polsku, Francii nebo Kanadě, kde si javorovým sirupem hojně zalívají pohankové lívance.

Tataři by se asi divili, že se v minulém století místo královny stala popelkou našeho jídelníčku. Protože nás však naše chátrající tělesná schránka v posledních letech nutí přemýšlet nad tím, co máme na talíři, prožívá nyní pohanka grandiózní návrat. Ti, kteří se nad pouhým vyslovením názvu pohanka ušklíbli, se často poté, co ochutnají některý z mnoha pohankových pokrmů, stávají jejími věrnými příznivci.

Proč je pohanka zdravá?

Pohanková zrna obsahují draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan a zinek. Skrývají však také vitamíny B1, B2, niacin, E a C. Velmi důležitou složkou pohanky je cholin, který regeneruje jaterní buňky poškozené různými chorobami a alkoholem. Je zajímavá vysokým obsahem vlákniny, vyváženou skladbou aminokyselin, podílí se na snižování hladiny krevního cholesterolu a bojuje proti ateroskleróze. Zejména diabetici a osoby s poruchou metabolismu jistě oceňují, že je to bezlepková obilnina.

A především je pohanka nejlepším přírodním zdrojem rutinu, který má blahodárný vliv na cévy v celém lidském organismu. Zmírňuje potíže s křečovými žílami na nohou a spolu s vitamínem C snižuje riziko trombózy, infarktu či mozkové mrtvice. Umí zmírňovat následky žaludečních a dvanácterníkových vředů, střevních nádorů, léčí hemeroidy… A tak bychom mohli pokračovat dále.

Úprava pohanky je jednoduchá

Pohanku stačí pouze spařit vařicí vodou (na jeden díl pohanky dva díly vroucí vody), dvě tři minuty povařit (až se voda vsákne) a nechat pod utěrkou nebo pokličkou nabobtnat. Poté z ní můžeme připravovat polévky, hlavní jídla, pomazánky, moučníky, a dokonce i vánoční cukroví. Nevěříte? No tak ji vyzkoušejte…

Naše pohankové recepty:

Recept na vařenou pohanku s petrželkou naleznete ZDE

Recept na pohankové palačinky s hermelínem jsme připravili ZDE

Recept na zdravé vanilkové rohlíčky z pohankové mouky je ZDE

Recept na houbového kubu z pohanky máme ZDE



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB