Zdravý životní styl

Petrželka léčí ledviny

První zmínky o ní pocházejí již ze 3. století, kdy byla petržel uvedena jako koření v římské kuchařské rukověti. Císař Karel Veliký si jí vážil jako symbolu radosti a slávy. Od 16. století se rozlišují kořenové a naťové typy a tehdy byla poprvé izolována i petrželová silice.

Tři druhy petržele

Petržel je dvouletá bylina, která přezimuje a dorůstá zhruba 60 cm. Známe tři druhy petržele: petržel kadeřavou (neboli kudrnku), petržel hladkolistou (ta má tmavší lístky a výraznější chuť než kudrnka) a petržel kořenovou (s nažloutle bílým kořenem tvaru podobného mrkvi).

Petržel kadeřavá má kadeřavé nebo hladké listy se zoubkovanými okraji, jež jsou jasně zelené. Stonek má silný, jedlý, se silnějším aroma než listy. Semena petržele jsou drobná a šedohnědá. Pozor – semena mohou být při požití ve velkém množství jedovatá!

Proč je petržel zdravá?

Petržel obsahuje silice, flavonidy, furanokumariny a sacharidy. Petržel je bohatá na draslík, vápník, hořčík, mangan, železo a chlór, provitamin A, vitaminy B. List petržele pak obsahuje kyselinu listovou.

Petržel napomáhá zvýšení průtoku krve v ledvinách, působí na rozšiřování cév, nepatrně snižuje krevní tlak, působí na trávicí trakt zvyšováním sekrece trávicích enzymů a uvolněním křečí hladkého svalstva. Je užívána při poruchách trávení a jako mírné afrodiziakum.

Čaj z petrželky pomáhá léčit močové cesty, ledviny a močový měchýř. Doporučená denní dávka je jeden gram semen (čtyř čajových lžiček) na šálek vody. Nálev připravený z kořene má slabší účinek než nálev ze semen.

Petržel povzbuzuje chuť k jídlu, zlepšuje funkci žláz s vnitřní sekrecí. Žvýkáním petrželky se čistí dech a odstraňuje zápach z česneku.

Přírodní petrželová šťáva z čerstvé nati je výborným prostředkem k odpuzování hmyzu. Též při štípnuti hmyzem se doporučuje postižené místo potřít čerstvou petrželkou. Odvar z petrželové natě působí jako vlasové tonikum oživující lesk vlasů. Petržel je výborný vnitřní prostředek k pročištění pleti.

Pěstujeme kudrnku

Petržel pěstujeme na plném slunci, popř. v mírném stínu. Potřebuje vlhkou, mírně alkalickou a propustnou půdu, bohatou na živiny a vydatnou zálivku. V zimě je třeba ji zakrýt folií, nebo ji můžeme přemístit do bytu.

Je však lépe ji vysévat každý rok znovu (od jara až do pozdního léta). Semena někdy potřebují k vyklíčení delší dobu – až 6 týdnů. Můžeme tento proces urychlit, pokud je namočíme na několik hodin do vlažné vody. Pokud budeme vysévat v pravidelných intervalech, budeme mít petržel po celý rok čerstvou. Můžeme si ji doma předpěstovat a poté vždy vysadit do záhonu.

Kudrnka v kuchyni

Kudrnatá petžel se sklízí seřezáním listů. Lze ji přidat téměř do všech pokrmů, polévek, smetanových či houbových omáček, sekaných mas, nádivek, dušených a pečených mas nebo do salátů či pomazánek.

Můžeme ji rovněž nechat zmrazit nebo usušit. Sušená nať petrželky však není tak aromatická jako čerstvá, je proto lepší ji přidávat do jídel ještě před koncem varu a krátce ji povařit.

Recepty s petrželkou kadeřavou:

Vyzkoušejte například náš recept na domácí bylinkové máslo ze smetany, který máme ZDE



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB