Zdravý životní styl

Tuřín léčí osteoporózu

Tuřín je výborná a hlavně léčivá plodina, která čistí krev, léčí choroby zažívacího ústrojí, zlomeniny či osteoporózu. Šrám na historii tuřínu bohužel udělala II. světová válka, kdy tato levná (krmná) plodina bývala často jedinou stravou v koncentračních táborech.

Předlouhá tuřínová historie

Tuřín (botanicky brukev řepka tuřín, známý také pod názvem kolník) je rostlina z rodu Brassica, jejichž historie sahá hluboko do dějin lidstva. Tuříny jsou příbuzné s vodnicemi, s kterými jsou vzájemně křižitelní. Tvrdí se, že se tuřín pozná od vodnice podle ojínělých listů a lysé lodyhy. Každopádně na rozdíl od vodnice jsou bulvy tuřínu větší a také jejich větší část vyčnívá nad zemí.

Jako kulturní rostlina je tuřín znám cca 4000 let.  První jej poznali a pěstovali starověké národy ve Středozemí. Lahůdkové tuříny jemnější chuti byly vypěstovány teprve nedávno. V roce 1959 byl u nás vyšlechtěn  polokrmný tuřín “Milevský”, který je vhodný pro drobné pěstitele a hodí se na tuřínové zelí, saláty a přílohy k masu. Dalšími odrůdami jsou “Vetrovský” a ze zahraničních žlutomasé kultivary ” Krasnoselskij” a “Hofmanův žlutý obrovský”, bělomasý “máslový bílý” a nachový  “Bamkholm”.

Na Moravě a na Slovensku je tuřín nazýván kolník, kvačka, kvaka nebo klaka.

Proč je tuřín zdravý?

Tuřín obsahuje 90 % vody a díky tomu je velmi dietní. Má ale především hojivé a léčivé účinky – nejčastěji se používá proti chorobám zažívacího ústrojí.V jeho sušině jsou dále bílkoviny, tuky, 20 mg vitamínu C, karoten a hlavně pak až 200 mg vápníku – je tudíž vhodný při zlomeninách nebo osteoporóze.

Tuřín rovněž působí proti řadě kožních onemocnění, čistí krev a je používán při plicní a kostní tuberkulóze. V neposlední řadě tuřín zvyšuje peristaltiku střev, a to díky vysokému obsahu vlákniny. Pozor! Tuřín by neměli používat lidé s akutním zánětem jater či žlučníku a při žlučníkových kamenech!

Jak využít tuřín k vaření?

Tuřín lze využít prakticky celý včetně listů. V Německu je dokonce populární vyšlechtěná listová forma, kde se jednotlivé listy otrhávají a dusí se jako kapusta nebo špenát.

Jinak bulvy se nejčastěji konzumují vařené, v polévkách, omáčkách a přílohách, mladé plody tuřínu jsou velmi chutné i syrové. Vynikající je rovněž tuřín opečený jako hranolky.

Vyzkoušejte naše tuřínové recepty:

Tuřínová polévka

Jeden velký nebo dva menší tuříny se oloupají a nastrouhají. Vzniklá kaše se spaří vřelou vodou a nechá se vařit. Do uvařené se přidá tolik vody, kolik má být polévky. Také se v ní vaří několik rozkrájených bramborů. Polévka se zahustí mlékem s trochou mouky a rozkvedlaným vejcem. Před podáváním se osolí a opepří.

Tuřín s vepřovým masem

Tuřín oškrabejte a nakrájejte na hranolky, spařte vroucí vodou a duste na másle s kostkou cukru dozlatova, podlévejte teplým vepřovým vývarem. K podušenému tuřínu přidejte vařené mladé vepřové maso nakrájené na kousky. Vše zalijte omáčkou, kterou připravíte ze zkaramelizované jíšky a vepřového vývaru, okořeněného tlučeným novým kořením.  (Obdobně lze upravit i se skopovým masem.) To vše lze ozdobit na talíři celerovým listem.

Dušený tuřín

Tuřín nakrájejte na malé kostky, osolte a duste ve vývaru  z kostí a zeleniny. Do kyselé smetany vmíchejte jednu lžičku plnotučné hořčice, osolte a směsí zalijte dušený tuřín; posypte strouhaným sýrem.

Tuřín jako zelí

Na krouhátku se nakrouhají podobně jako okurky asi tři větší tuříny, které se dají do hrnce a zalijí vodou, tak jako když se vaří hlávkové zelí. Přidají se k nim asi dvě kostky cukru, trochu kmínu a soli (podle chuti). Během vaření lze přidat asi  3 lžíce octa.  Změklý tuřín  se scedí a zavaří s omáčkou tak jako hlávkové zelí a dochutí dle chuti octem, solí, pepřem. Zelí se omastí  sádlem nebo škvařenou slaninou. K příloze se podávají  uvařené nebo pečené brambory.

Tuřínový salát s mrkví

Tuřín, mrkev oloupaná a opláchnutá vodou se pokrájí na silnější kusy a ve slané vodě se uvaří do měkka. Když vychladne, nakrájí se na jemné plátečky a promíchá se opatrně s jemně pokrájenými  oloupanými jablky, usekanou cibulí, opepří se, osolí a přidá se octová zálivka. Je dobré připravit salát 12 hodin předem, před podáváním, aby vše náležitě prosáklo a mělo lahodnou chuť.

Pečený tuřín

Oloupejte tuřín a nakrájejte na plátky. Srovnejte na vymaštěný plech, posolte, posypte tlučeným  kmínem a opékejte v troubě. Tuřínové opečenky uvítají zejména děti.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB