Zdravý životní styl

Co dělat při včelím nebo vosím bodnutí?

Co dělat při včelím nebo vosím bodnutí?

Určitě jste to již zažili – někam pod oděv, pod chodidlo nebo mezi ruku a tělo se vám dostala včela či vosa a dala vám žihadlo. Pálilo to jako čert, místo po bodnutí oteklo a v nejhorším případě došlo k alergické reakci. Poradíme vám, co dělat, aby reakce po bodnutí včelou nebo vosou byla co nejmenší.

Aby nás žihadlo nepíchlo

Abychom nemuseli řešit, co dělat po bodnutí, je pochopitelně nejlepší žádné žihadlo vůbec nedostat. Proto je velmi důležitá prevence bodnutí, která znamená:

VYVARUJTE SE VŮNÍM

Obecně platí, že to co voní nám, voní i vosám. Nejedná se jen o různé sladkosti, sladké nápoje, džusy nebo uzeniny, ale také lidský pot, dámské či pánské vůně, deodoranty nebo osvěžovače vzduchu. Zvýšenou opatrnost mějte, když vylezete z vody. Vosy se chtějí napít a často si sedají na mokrou pokožku či vlasy.

Pokud máte zahradu, rozhodně nechoďte bez bot. Spadané, nahnilé ovoce je doslova lákadlem pro tento hmyz. Nikdy se neohánějte, ať už po vosách, po včelách tak ani po čmelácích či sršni. Způsobí to akorát jejich větší agresivitu. Doporučuje se, zůstat v klidu a opatrně odejít.

Pokud budete stolovat venku, zakrývejte sladké nápoje utěrkou či ubrouskem. U jídla si dávejte pozor na každé sousto, a mějte na mysli, že vosy nejdou jen po sladkém jídle.

POŘIĎTE SI LAPAČE NA VOSY

Jednoduchý lapač na vosy si můžete vyrobit v pohodlí domova. Stačí vám k tomu pouze PET lahev, nůžky a sladká šťáva. PET lahev rozstříhněte napůl a do spodní části nalijte šťávu (zhruba 2 cm). Horní část otočte hrdlem dolů a zakryjte s ní spodní část. Vosy vlétnou dovnitř, ale ven už se nedostanou. Pro větší účinek, vyrobte lahví víc a rozmístěte je po zahradě.

Druhá varianta je, že do PET lahve uděláte 2 dírky, kterými provlečete provázek a zasvěsíte na strom.

BAZALKA NEJEN NA VAŘENÍ

Bazalku zná snad úplně každý. Má blahodárné účinky na trávení, používá se při úzkosti nebo nervozitě, při špatné koncentraci, při nachlazení a kašli. Ale věděli jste, že vůně bazalky odpuzuje vosy a včely?

Umístěte květináč s bazalkou do okna nebo na stůl, na kterém hodujete a uvidíte, že se vám vosy budou vyhýbat jako čert kříži. Pro větší účinek nakrájejte bazalku nadrobno a přilijte skleničku vody. Důkladně promíchejte, vlijte do rozprašovače, nechte hodinu louhovat v lednici a nastříkejte na kůži.

Další rady:

  • okna opatřit sítěmi a domů si pořídit odpuzovače hmyzu do zásuvky
  • nosit vhodné oblečení (spíše tlumené, ne pestré barvy)
  • při sezení na terase, balkoně či v altánu používat insekticidní spirály nebo svíčky, které hmyz odpuzují

Jaká může být reakce na žihadlo?

Každý z nás by měl dopředu vědět, jakou má reakci na včelí nebo vosí žihadlo. To bohužel zjistí až s prvním píchnutím. Může se jednat o reakci normální nebo reakci alergickou, která již zpravidla vyžaduje lékařský zásah.

Za normální reakci je považována bolest v místě vpichu, svědění, zarudnutí a otok. Po několika hodinách potíže (včetně otoku) ustupují.

Alergická reakce se může projevit pouze jako výraznější otok, který trvá déle než 24 hodin nebo jako celková reakce s kopřivkou, celkovým otokem, svěděním, bolestí břicha, průjmem, zvracením či závratěmi).

Těžké projevy alergické reakce jsou pak dechové a polykací obtíže. Ve vyjímečných případech dochází k tzv. anafylaktickému šoku, při němž nastane pokles tlaku a dojde k poruchám vědomí. V takové chvíli je nutné poskytnout okamžitě první pomoc a přivolat záchranku.

Jak odstranit žihadlo?

Vosa své žihadlo většinou vytáhne sama a pokud ne, odstraníme ho klasicky prsty.

U vyjmutí včelího žihadla ale může být problém. Málokdo totiž ví, že včelí žihadlo se musí vyndat co nejrychleji a hlavně ne zmáčknutím prsty. Je to proto, že i po vpichu se z uvízlého včelího žihadla neustále uvolňuje jed do našeho těla (proto jej máme odstranit co nejrychleji). Navíc včelí žihadlo má na konci váček s jedem a pokud tento váček při odstraňování zmáčkneme, vymáčkneme si do těla ještě více včelího jedu (proto jej nemáme odstraňovat prsty).

K odstranění žihadla od včely je tedy nejlepší použít např. nehet palce, hranu kreditní karty, popř. tupou stranu nože a žihadlo seškrábnout. Je přitom nutné přejet mírným tlakem kůži těsně pod háčkem žihadla a vytlačit ho z kůže ven bez porušení jedového váčku u jeho kořene.

Jak ošetřit místo po bodnutí?

Po odstranění žihadla místo bodnutí ihned omyjeme vodou a ochladíme přiložením studeného obkladu (např. ledu). Místo vpichu můžeme také namazat Fenistil gelem, Alpa gelem po bodnutí hmyzem nebo kalciovou mastí. Máme-li tu možnost, přiložíme čerstvě rozkrojenou cibuli nebo na postižené místo naneseme kašičku z jedlé sody a vody.

Při větší (alergické) reakci je vhodné podat antihistaminikum – například Zyrtec nebo Claritin.

Pokud se člověk dostane do anafylaktického šoku, musíme mu neprodleně uvolnit dýchací cesty, uložit nohy postiženého výš než hlavu (do úhlu cca 30°) a v případě nutnosti začít s umělým dýcháním a masáží srdce. Zároveň okamžitě voláme záchrannou službu a do jejího příjezdu místo vpichu chladíme, aby se vstřebávání alergizujícího jedu zpomalilo.

Lidé, kteří mívají po bodnutí prudkou alergickou reakci a tento šok u nich hrozí, by měli být od lékaře vybaveni injekcí, kterou si po bodnutí vosou, včelou nebo sršněm aplikují do svalu. Nejčastěji jde o injekční pero, které obsahuje dávku adrenalinu.

NÁŠ TIP: HŘEBÍČKOVO-ROZMARÝNOVÝ ODVAR PROTI VOSÁM, KOMÁRŮM A KLÍŠŤATŮM

Hřebíček, má většina lidí spojený s Vánocemi, ale víte, že je výborný na kašel a rýmu,  nebo že je dokonalým pomocníkem při bolestech břicha? Stačí nalačno vypít šálek odvaru z hřebíčku a bolesti jsou pryč. Působí také proti zánětům na celém těle (hlavně zánětům v ústech a problémech s dásněmi).

Odvar z hřebíčku a rozmarýnu odpuzuje nepříjemný hmyz a klíšťata. Jelikož jde o čistě domácí výrobek, je vhodný i pro malé děti.

Stačí pouze hrst hřebíčku a hrst čerstvého rozmarýnu, kterou vložíme do vody o teplotě zhruba 70-80 stupňů (POZOR voda nesmí vařit, jinak by se z bylin vytratily veškeré prospěšné látky). Necháme při stejné teptotě louhovat asi 30 minut. Necháme vychladnout. Odvarem potřeme celé tělo.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB