Zdravý životní styl

Bazalka pomáhá při nachlazení

Bazalka je velice oblíbená bylinka ve středomořské kuchyni. Například v Itálii se používá do mnoha omáček, pest, těstovin, k rybám, sýrům, do salátů či na pizzu. V poslední době však svůj úspěch bazalka slaví i u nás. Kromě jejího použití v kuchyni se navíc bazalky využívá i pro její léčivé schopnosti.

Variant bazalky existuje okolo 60 druhů, které se pěstují po celém světě. Nejrozšířenější je bazalka pravá s velkými zelenými a lesklými listy, dále se můžeme setkat s variantou se sytě kovově červenými listy, které působí velmi okrasně. Oblíbené jsou také bazalky s mírnou citronovou či skořicovou příchutí vhodné do salátů.

Jak bazalku pěstovat a sklízet?

Čerstvou bazalku si můžeme pěstovat na zahrádce, na balkoně či v truhlíku za oknem, popřípadě ji koupíme v malém květináčku téměř v každém supermarketu. Bazalku pěstujeme na zahradě v období od poloviny května do příchodu prvních mrazíků. Dorůstá do bohatě rozvětveného keříčku. Nesnese mráz, takže se u nás venku pěstuje jako letnička.  Půda pro sázení bazalky by měla být vždy kyprá a bohatá na humus, zem by nikdy neměla zcela vyschnout.

Jednotlivé lístky bazalky se dají sklízet během celého roku a vršky rostlinek se sklízí nejlépe před květem.

Použití bazalky v kuchyni

Nejchutnější je čerstvá bazalka, která se vždy přidává až do hotových jídel. Kromě použití v čerstvém stavu můžete také bazalku zmrazit nebo usušit. Pro sušení sklízíme nať na počátku kvetení a sušíme při teplotě do 35 °C.

Bazalku můžeme rovněž naložit do octa či oleje. Bazalkové octy a oleje se poté dají použít do různých salátů a zálivek.

Náš tip: Bazalkový čaj při nachlazení

Kromě využití při vaření lze bazalku pít i jako čaj. Ten připravíme tak, že 2 lžičky čerstvé nebo 1 lžičku sušené bazalky zalijeme 250 ml horké vody. Necháme 5 minut louhovat – nejlépe pod pokličkou.

Bazalkový čaj má blahodárné účinky na trávení, používá se při úzkosti nebo nervozitě, při špatné koncentraci, při nachlazení a kašli. Bazalkový čaj účinkuje také proti nadýmání a při zácpě. Tento čaj se však nedoporučuje těhotným ženám.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.