Tipy a rady

Máme doma akvárium

Toužíte po kamarádech z živočišné říše, kteří nedělají hluk a nepořádek, nemusíte s nimi na procházku a nevyžadují vaši každodenní přítomnost? Možná by vám radost přinesl chov rybiček.

Pohled na vodní svět v akváriu uklidňuje, je i krásným doplňkem bytu. Když vás tento koníček „chytí“, můžete se stát členem některého z řady akvaristických spolků. Pro začátečníky jsme připravili pár rad.

1. Výběr akvária

Akvárium by mělo být jednoduché, symetrické a prostorné, mělo by co nejvíce odpovídat přirozenému prostředí ryb. Nejlépe je sáhnout po lepeném skleněném akváriu. Objem volte podle počtu rybek, které do nádrže plánujete umístit. Obvykle se uvádí 1 cm ryby (v dospělosti) na 1 l akvarijní vody. Mějte na paměti, že objem akvarijní vody je vždy menší než objem akvária, protože v akváriu určité místo zabírá písek, kameny, rostliny, dekorace apod.

2. Dekorace

Na dno je nejvhodnější čistý křemičitý písek a kameny. Kameny však nesmí obsahovat části rozpustné ve vodě (např. vápenec). Z tohoto důvodu nejsou vhodným doplňkem do sladkovodního akvária lastury a mušle, neboť mohou uvolňovat vápník a tím se zvyšuje tvrdost vody. Kořeny jsou atraktivní, ale pokud nejsou speciálně upravené, mohly by hnít.

3. Rostliny

Rostliny pomáhají vytvářet správné životní podmínky pro rybičky. Bez nich nedosáhnete v akváriu přírodní rovnováhy, krása rybek by nevynikla a trpěly by.

Vhodnými akvarijními rostlinami jsou:

  • Mokřanka mnohosemenná – rychle roste a odebírá z nádrže velké množství odpadních látek, takže potlačuje růst nežádoucích řas. Hodí se spíše pro umístění do skupiny v pozadí akvária. Podobně se chová i Bahnatka bezstopečná.
  • Bakopa karolínská – je krásným doplňkem středu každé nádrže. Roste pomaleji.
  • Liliovníček novozélandský – je rostlina nízkého vzrůstu, která se hodí do popředí akvária. Rychle se rozroste v hustý trávník.

4. Akvarijní voda

Ideální je voda měkká a mírně kyselá. Existují metody pro její testování a úpravu. Pro mnoho druhů ryb postačí běžná voda vodovodní, odstátá a dobře provzdušněná.

5. Vhodné rybičky

Většina rybiček v přírodních podmínkách žije v hejnech. Pokud zvolíme několik druhů, měly by mít podobné nároky na tvrdost vody a krmení a musí se vzájemně snášet. Velké skaláry například mají tendenci požírat malá paví očka.

Příklady rybek, které spolu žijí v míru:

  • Živorodky. Samečkové nejznámějších pavích oček jsou vyšlechtěni do mnoha nádherných tvarů a barev ocasních ploutví. Tyto rybky se většinou zdržují v horní třetině nádrže.
  • Tetry (Characoidei) plavou především ve střední a dolní části akvária. Mezi tyto představitele patří neonky obecné, které jsou přitažlivé svým svítivým zbarvením.
  • Sumečci neboli pancéřníčci se zdržují na dně akvária.

6. Krmení ryb

Potravu je nezbytné kupovat ve specializovaných prodejnách. Rybičky krmte raději častěji a v malých dávkách, třeba několikrát denně. Překrmování jim škodí a zbytky potravy by neměly plavat ve vodě.

7. Péče o akvárium

Akvarijní rybičky potřebují dostatek tepla a světla. Nestavte však akvárium na přímé slunce. Vhodné umělé osvětlení nakoupíte v akvaristických prodejnách, stejně tak topná tělíska, nezbytné vzdušnění a účinný filtr.

Voda v akváriu by neměla hnít. V menších akváriích ji proto přesto, že máte filtr, vyměňujte každý týden. Ve větších a velkých nádobách vodu nevyměňujte najednou, ale jedenkrát za čtrnáct dní asi čtvrtinu objemu.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB