Tipy a rady

Vyhoď, co se dá

Generální úklid domácnosti přinese úlevu interiéru, ale zároveň působí jako skvělý prostředek duševní hygieny. A komu by se nechtělo svobodněji dýchat! Pojďte spolu s námi zatočit s haraburdím, jež ubírá vaši energii!

Šatománie

Asi největším problémem každého smrtelníka jsou přetékající šatní skříně. Jen opravdu málokdo má v prádelníku pouze svršky, které pravidelně nosí. Mnohdy se v šatníku objevují i ty módní kousky, z nichž člověk už dávno vyrostl, nebo do nich naopak nestačil přibrat. Především ženy pak skladují svršky vyběhnuvší z módy a čekají, až se tento styl zase vrátí na přehlídková mola. Oblečení s nedokonalostmi pak schováváme „na kolo, na chalupu, na doma, na spaní“, a vytváříme tak nepřehlednou změť textilu. Přitom každá hospodyňka uvítá více prostoru na vyžehlené prádlo, které je možné pověsit nebo složit tak, aby vydrželo co nejdéle bez vrásek.

Roční podmínka a vyhazov

Odborníci doporučují zbavit se všech svršků, které jste na sobě neměli déle jak rok! Jestliže nemáte na takový razantní krok odvahu, požádejte někoho z rodiny či přátel. Nejsou zatíženi osobním vztahem k té dané věci, a tak dokážou posoudit, co by mělo mít v šatníku své místo a čeho se naopak zbavit.

Z obnošených svršků můžete domů přinést i nějakou tu korunu. Líbivé a neponičené kousky se prodávají snadno přes nejrůznější internetové bazary, na městských burzách i v second handech. Léty vyzkoušené je dědění oblečení v rámci přibuzenské či přátelské linie, což je vhodné zejména u svršků pro děti.

Čistý, nepoškozený textil, který už nedělá radost svému majiteli, může ještě někoho potěšit! Téměř v každé obci je dostupný kontejner na textil, který sbírá ošacení a spárovanou obuv pro potřebné. Starší a poškozené oblečení lze vhodit do kontejneru, jenž schraňuje látku k dalšímu průmyslovému zpracování (např. na úklidové hadry). Svršky je také možné předat některým charitám přímo, nebo je darovat do některých obchodů, které charity provozují. Neziskové organizace uvítají k prodeji i další vyřazené zboží – od drobné elektroniky, přes knihy a hudební nosiče, až třeba po bytové doplňky či nábytek.

Ach ty nákupy

Ačkoliv ze zákona už není nutné při reklamaci vracet zboží v původním obalu, značná část smrtelníků stále krabice od bot či elektrospotřebičů schraňuje. Jestliže jsou k něčemu opravdu vhodné, pak jedině jako pomocník při generálním úklidu, kdy do nich naskládáte všechny nepotřebné věci a vyhodíte je spolu s krabicemi!

Schválně, dokážete spočítat, kolik mobilních telefonů, ovladačů, hudebních přehrávačů, sluchátek a další drobné elektroniky jste za svůj život vystřídali? A kolik nabíječek a dalších nezbytných kabelů vám spolu s vyřazenými spotřebiči zůstalo doma? V dnešní době lze pozorovat trend k unifikaci dobíjecích kabelů. Není tedy třeba archivovat nekonečné svazky drátů. Drobné elektrospotřebiče ve většině případů už není finančně výhodné ani možné opravovat, a proto s nimi vyrazte do sběrného dvora, kde je zlikvidují jako elektro odpad.

Ráj kutilů

Každý správný mužský potřebuje mít v dílně spoustu krabiček, skleniček a dóz, které by se mohly jednou „k něčemu“ hodit. Ať už jsou to skleničky od zavařenin či boxy od káv a sušenek, hromadí se nebezpečně snadno. Málokdo pak skutečně dokáže udržet v takové změti věcí logický systém. Nejvhodnější je rozloučit se s pestrou škálou nádob a pořídit krabičky a kufry k danému účelu určené. Nic se neztratí ani nevysype, navíc se tyto boxy snadno stohují na sebe. Takže radíme – vyhodit pestrou směs krabiček do tříděného odpadu!

Správná hospodyňka nic nevyhodí

Největší záhadou bývá, že i když lednice i spíž přetékají, doma pomalu není co k jídlu. Nejrůznější zbytky zavařenin, poloprázdné krabičky s rýží, s různými druhy těstovin i krabičky s rozsypaným čajem zkrátka necháváme „na jindy“. Většinou na ně zapomeneme a zabírají nám místo i tehdy, kdy už je jejich datum spotřeby dávnou minulostí. Zbytečně objemné zásoby potravin jsou ovšem pozvánkou pro nejrůznější škůdce v čele s potravinovými moly a vinnými muškami. 

Pokud potraviny nejsou znehodnoceny, můžete se o některé z nich podělit s domácími zvířaty, neotevřené zboží v záruční lhůtě můžete také darovat některé z potravinových bank, která se stará o chudé a potřebné. Jestliže je však datum spotřeby prehistorického rázu, bez stesku všechny dobroty odneste do odpadu. Zdraví má člověk jen jedno, a to je největší motivace!



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB