Tipy a rady

Vybíráme dovolenou

Vybíráme dovolenou

Ačkoliv je sezóna letních dovolených v bezpečné vzdálenosti, právě nyní je vhodné zamyslet se nad tím, kde budete horké měsíce trávit. Připraveným totiž přeje nejenom štěstí, ale také výhodné nabídky. Nebo jako většina Čechů vyzobáváte drobečky na poslední chvíli?

First minute

Včasný nákup dovolené v sobě skrývá mnoho výhod v čele s nižší cenou. Začíná vydáním katalogů na novou sezónu, případně ještě dříve uveřejněním nabídky na internetu, což bývá zpravidla už v podzimních měsících. Nabídka first minute pak vrcholí začátkem roku. Během února a března slevy procentuálně klesají. Paleta dovolených je v této době pestrá, ceny výhodnější, navíc je často možné využít další bonusy, např. parkování na letišti zdarma, pojištění proti stornu zájezdu v ceně, děti zdarma, výběr místa v letadle v ceně apod. Požadavek na zálohu je velmi nízký a do doby odjezdu zvládnete ještě leccos přišetřit.

Nákup dovolené s předstihem se hodí pro rodiny s dětmi a větší skupiny osob, protože výběr je takřka neomezený. Ocení ho hlavně zákazníci s konkrétní představou místa a způsobu trávení dovolené. Při nákupu dovolené s předstihem je doporučováno připlatit za pojištění storna zájezdu. Překvapit vás totiž může např. změna bezpečnostní situace ve zvolené destinaci, ale také zdravotní či pracovní obtíže.

Last minute

Výběr dovolené „na poslední chvíli“ stále patří mezi nejoblíbenější způsoby cestování. Nespornou výhodou je fakt, že za takto koupenou dovolenou ušetříte. S blížícím se termínem odletu se totiž cestovní kanceláře snaží zaplnit zbývající kapacity a jsou ochotny srazit ceny co nejníže. V posledních letech se však nabídka last minute dovolené výrazně omezuje a ani dříve výrazné slevy nejsou pravidlem.

Platí to především pro atraktivní destinace a termíny v hlavní sezóně, kdy se ceny mohou před odletem paradoxně ještě zvýšit! Zájemců o last minute dovolenou přibývá, a tak platí, že rychlejší vyhrává. S hledáním dovolené takříkajíc na poslední chvíli začněte ideálně dva měsíce před plánovaným odletem, kdy se ceny pomalu snižují. Jedná se o dobu, kdy je možné zájezd bezplatně stornovat nebo za storno zaplatit jen zlomek ceny, a kdy se tedy kapacity zájezdů uvolňují.

Výhodu mají jednotlivci či páry, kteří nevyžadují specifickou formu ubytování (s přistýlkou, bezbariérový pokoj, požadavek na výhled na moře aj.). Početnější rodiny a větší skupiny osob nachází v last minute nabídce vhodné ubytování jen stěží. Ne každý také může v zaměstnání nahlásit dovolenou skutečně až na poslední chvíli. Vždy však raději nahlaste více dní, než ve skutečnosti hodláte vyčerpat, abyste se při výběru zájezdu nemuseli limitovat.

Pro největší dobrodruhy jsou v nabídce cestovních kanceláří tzv. buy and fly zájezdy (tedy kup a leť). Ty lze zakoupit přímo na letišti v den odletu. Pokud nejste limitování konkrétní destinací a vyhledáváte adrenalin, můžete v takovém případě pořídit dovolenou skutečně za zlomek původní ceny. V rámci České republiky je však takových nabídek jen velmi málo a vyplatí se tedy spíše s odletem z nejbližších zahraničních letišť.

Věrnost se vyplácí?

Mnozí cestovatelé jezdí na dovolenou pravidelně s jednou cestovní kanceláří či agenturou. Využívají tak slev pro věrné klienty a především mají garantovanou odzkoušenou kvalitu. Bonusy a slevy v rámci jednotek procent lze navíc získat i zveřejněním recenze z předchozích dovolených, doporučením dovolené přátelům apod. V případě tuzemských cestovních kanceláří nejsou slevy za věrnost tak vysoké, aby dokázaly obstát v pestré konkurenční nabídce.

Na co se zaměřit

Pro většinu smrtelníků je při pořizování zájezdu prioritou cena, samozřejmě s přihlédnutím k vytčené kvalitě dovolené. Přitom existuje mnoho důležitějších faktorů, které požitek z vysněné cesty ovlivňují. Pečlivě prověřte poskytovatele zájezdu a zjistěte, zda je cestovní kancelář pojištěna proti úpadku, což ostatně klade za povinnost česká legislativa. Pokud zájezd pořizujete přes cestovní agenturu, opět se zajímejte o to, která cestovní kancelář jej zaštiťuje. Cestovní agentury totiž proti úpadku pojištěné být nemusí.

Před uhrazením zájezdu prostudujte cestovní smlouvu a její podmínky. Pokud bazírujete např. na pokoji s výhledem na moře nebo požadujete jiné doplňkové služby (zapůjčení automobilu, fakultativní výlety), nechte si tuto informaci do smlouvy zapsat. Součástí smlouvy by měly být veškeré podstatné informace o zájezdu včetně termínu, konkrétního místa pobytu, jména hotelu i vybraného způsobu stravování. Díky tomu bude snazší uplatňovat případnou reklamaci.

Ještě před podepsáním smlouvy můžete porovnat nabídky konkurenčních agentur či kanceláří. Díky internetu je to v dnešní době běžná a snadná rutina. Dobře si všimněte toho, jak jsou nastaveny odjezdy a příjezdy z dovolené. Mnohdy se z devítidenního pobytu stává rázem pobyt týdenní, protože přílet do destinace probíhá v nočních hodinách a odlet naopak brzy ráno.

All inclusive jako výhra?

Pobyty, kde člověk může spořádat, co hrdlo ráčí, jsou mezi našinci velmi oblíbené. Zdá se totiž, že během dovolené už nebude nutné vydat ani korunu navíc. Ne vždy je to však pravda. V rámci all inclusive nabídek jsou totiž podávány nápoje pouze do kelímků a jen ve vymezených prostorách hotelu. Alkohol bývá místní produkce a obvykle nepříliš valné kvality. Totéž platí i pro kávu či zmrzlinu. Pokud si navíc chcete vychutnat danou destinaci se vším všudy, jistě budete chtít vyzkoušet místní lahůdky, což se vám na švédských stolech mezinárodního hotelu mnohdy nepoštěstí. Než se tedy rozhodnete pro nabídku all inclusive, dobře si vše propočítejte a případně zvolte variantu plné penze či polopenze, která může ve výsledku vyjít levněji.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.