Tipy a rady

Tipy na oblíbené marinády na maso

Tipy na oblíbené marinády na maso

Jak si pochutnat na grilovaném masu? Často se pro zlepšení chuti nakládá do různých marinád. Dejme si několik tipů, které „oživí“ i vaše grilovačky.

O marinádách na grilované maso

Marinování představuje postup, který předchází tepelnému zpracování, tj. v tomto případě grilování. Maso se nakládá do směsi oleje (nebo také octa, vína, piva atd.) a koření, popřípadě cibule a dalších pochutin. Do marinády nakládáme nejen maso, ale také zeleninu či sýry.

Doba marinování je různá. Záleží na tom, jak aromatické přísady použijeme, ale i do jaké míry chceme „pozměnit“ chuť masa. Našim cílem by mělo být chuť masa vylepšit, ne ji zcela přebít.

Několik tipů na marinády

Máte svou oblíbenou marinádu na grilované maso? Existuje jich obrovské množství. Uveďme si alespoň některé z nich:

barbecue marináda:

Obsahuje 0,3 l kečupu, 2 lžíce oleje, 1 lžíci sojové omáčky, 2 lžičky mleté papriky, 3 stroužky česneku a sůl a pepř podle chuti. Máte-li rádi ostřejší jídla, přidejte chilli koření. Příznivci sladších chutí mohou pro změnu přidat brusinkovou zavařeninu (cca jednu lžíci).

pivní marináda:

Vytvoří se ze 4 lžic tmavého piva, 1 lžíce oleje, 1/2 lžíce plnotučné hořčice, 1 lžíce sojové omáčky, 1 cibule a soli a cukru podle chuti. Opět platí, že máte-li rádi pálivější chuť, můžete přidat chilli.

hořčicová marináda nasladko:

Smíchejte 1 lžíci dijonské hořčice, 1 lžíci medu (máte-li rádi sladké marinády, přidejte ještě 1/2 lžíce), 1 lžíci jablečného octa, 1 lžíci cukru a 1 lžíci oleje.

marináda z červeného vína:

Budete na ni potřebovat 100 ml červeného vína, stejné množství oleje, sojové omáčky, 1 lžíci cukru a 3 – 4 stroužky česneku.

jogurtová marináda:

Hodí se především na kuře. Připravíte ji z kelímku bílého jogurtu, přidejte 3 lžíce oleje, 1-2 lžíce sladké papriky a kari, soli a pepře podle chuti.

další marinády:

Existují recepty na rozmanité marinády. Vyberete si, ať už máte rádi maso jakékoliv chuti.

Vaše grilovačka může být pokaždé jiná. Dopřejte si různé chutě grilovaného masa.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.