Tipy a rady

S utěrkou (nejen) na velký úklid

S utěrkou (nejen) na velký úklid

Ať už vás čeká velký úklid nebo jen potřebujete udržet každodenní pořádek a čistotu kolem sebe, s holýma rukama byste si jistě mnoho nepomohli. Tím prvním a hlavním pomocníkem na úklid jsou utěrky. Pomůžeme vám proto vyznat se v materiálech, ze kterých se utěrky nejčastěji vyrábí.

Tatam je doba, kdy i obyčejná prachovka byla nedostatkovým zbožím. Dnes už je na trhu takové množství utěrek z nejrůznějších materiálů, že bychom vám v tom měli udělat trochu pořádek.

Len se nešpiní

Patří k nejstarším druhům textilních plodin. I děti tuto rostlinku a způsob výroby plátna dobře znají z kreslené pohádky o Krtečkovi a jeho kalhotkách. V létě se sotva najde jiná látka, která by tak příjemně chladila jako len. Je velmi trvanlivý, příliš se nešpiní a nepohlcuje pachy. Utěrky vyrobené ze lněného plátna jsou sice hrubší než běžné bavlněné, ale po více vypráních jsou velmi dobře savé.

Bavlna je pevná

Získává se z bavlníku. Jeho semena jsou obklopena bavlněnými vlákny. Tato přírodně bílá vlákna se dají velmi dobře barvit a zpracovávat, a proto je bavlna jedním z nejčastěji používaných vláken. Bavlna je velmi odolná, pevná a velice příjemná při nošení. Většina textilních utěrek na trhu je ze 100% bavlny, což však neznamená, že jsou stejné. Velké rozdíly způsobuje použitá technika tkaní i kvalita bavlny. Dobrým vodítkem je gramáž textilie, která udává hmotnost na metr čtvereční, sice se na výrobcích nepíše, ale můžete ji zjistit zvážením a výpočtem. Při výběru doporučujeme vsadit na osvědčeného výrobce, kterých je v ČR stále ještě dost. Cenově nejzajímavější bavlněné utěrky z Asie nejsou vždy nejlepším řešením.

Bambus je lehký

Bambusové vlákno se objevuje v poslední době stále častěji. Textilie tkané výhradně z bambusového  vlákna jsou velmi lehké, prodyšné a výborně absorbují vlhkost. Většinou se však z cenových důvodů bambusové vlákno pouze přidává k bavlněnému, čímž výrazně zvyšuje savost.

Viskóza nejlépe saje

Viskóza je vlákno z chemicky zušlechtěné přírodní suroviny – celulózy. Proto se i viskóza řadí k přírodním materiálům. Typický je její hedvábný charakter, lehkost a měkkostSavost tohoto materiálu je ze všech výše uvedených nejdokonalejší, přehlédnout nelze ani hygienickou stránku – je nejčastěji používaným materiálem ve zdravotnictví. Utěrka z viskózy splňuje požadavky moderních domácností jak po ekologické stránce (biologicky odbouratelná obdobně jako papír), tak i po stránce funkční a cenové.

Víceúčelová utěrka je na všechno

Víceúčelová utěrka v sobě spojuje komfort jednorázových materiálů bez nutnosti praní a použití pracích prostředků a zároveň i mnohostrannost použití a vyšší užitné vlastnosti podobné klasickým tkaným materiálům. Její mimořádné vlastnosti oceníte zejména při čištění a leštění všech hladkých povrchů – skla, nábytku i nerezových materiálů.

Papírová utěrka je postrachem ekologů

Původ i vlastnosti papíru jsou všeobecně známé. Ačkoli se použitá papírová utěrka rozloží v přírodě nejrychleji, nelze tvrdit, že jde o nejekologičtější materiál. Spotřeba papírových utěrek je nesrovnatelně vyšší oproti běžným textilním utěrkám.

Syntetika rychle schne

Celá řada utěrek je ze syntetických tkanin – tedy z materiálů vyrobených z ropných derivátů. Určitě je znáte, tři slavná péčka ze zkumavky – polyamid (PAD), polyester (PES) a polyakryl (PAC). Bez nich by byla textilní branže o hodně chudší. Tyto látky mají spoustu předností: drží tvar a nemačkají se, jsou pevné a odolné proti oděru, dají se snadno prát, rychle schnou a nemusí se téměř žehlit. Utěrky čistě z těchto materiálů nejsou tak běžné, ale velmi častá je kombinace umělých vláken s přírodními, zejména s bavlnou.

Vyměňte houbičky na nádobí!

Známe ale i další syntetické materiály, z nichž nejsou tkány textilie, ale v podobě utěrek se běžně vyskytují – jako například polyuretanové houbové utěrky. Zde pozor na jejich pravidelnou výměnu, abychom zabránili rozmnožování mikroorganismů v kuchyni.

Novinkou jsou funkční textilie – mikrovlákno

Nejvýraznější inovací v poslední době v syntetickém textilním průmyslu byl zásah do struktury umělého vlákna (směsi PES a PAD) při jeho výrobě, vytvoření tzv. mikrovlákna. Tento revoluční materiál tvoří základ oděvů s klimatickým komfortem, výjimečná savost je provázena schopností rychlého vysušení – spleť mikrovláken je střídána spletí kapilár a tok vlhkosti není ničím omezován. Dokonalá pružnost úpletů předurčuje takto vytvořené textilie pro sportovní oděvy. Nutno však upozornit, že látka z mikrovlákna vyžaduje speciální péči, nevhodným způsobem praní může dojít k poškození a oslabení funkčnosti prádla.

U výrobků z mikrovlákna si vždy pozorně přečtěte pokyny k ošetření. Uznání si mikrovlákno zaslouží i v podobě utěrek, kterých se v poslední době na trhu objevila celá řada. Jejich předností je schopnost zachycovat i ty nejmenší cizorodé látky včetně mastnoty bez použití chemikálií. Materiál z mikrovlákna pohltí množství vody odpovídající až sedminásobku svojí váhy. Ekologický přínos není ve snadné rozložitelnosti utěrek, ale v možnosti využití recyklovaných materiálů při výrobě a v jejich účinnosti bez chemických přípravků.

Typickým produktem z mikrovlákna je švédská utěrka. Dokonale vyčistí vany, umyvadla, dřezy, obklady a nábytek. Vynikající je k mytí oken, nezanechává šmouhy. Nepoškozuje povrchy, čistí a současně leští. Má vysokou savost a absorbci mastnoty. Vhodná je i k čištění textilního a koženého čalounění, obuvi, skvrn na textilu a kobercích, ozdobného skla a porcelánu.

V COOPu seženete všechno potřebné!



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB