Tipy a rady

Jak můžeme připravit vajíčka?

Jak můžeme připravit vajíčka?

Levná rychlovka, která je nejenom chutná, ale hlavně nesmírně výživná. Vajíčko by se dalo označit za nutriční bombu. Víte, kolik podob může tahle křehká krása mít?

Naměkko

Vejce naměkko charakterizuje tuhý bílek a tekutý žloutek. Podle velikosti je třeba vejce vařit ve vroucí vodě 4–5 minut, poté ihned slít a vejce zchladit ve studené vodě. Vejce uvařená naměkko konzumujeme ze skořápky. Stačí odříznout špičku vejce, osolit, opepřit a konzumovat spolu s čerstvým pečivem.

Na hniličku

Vejce na hniličku charakterizuje tuhý bílek a táhlý žloutek. Vejce je třeba vařit ve vroucí vodě 5-7 minut dle velikosti a chuti. Ihned po vyjmutí z vody vejce zchladíme ve studené vodě a podáváme.

Natvrdo

Vejce natvrdo vaříme osm minut a zchladíme ve studené vodě. Dobu vaření zbytečně neprodlužujeme, jinak žloutek ztratí barvu a zešedne.

Benedikt, ztracené či zastřené vejce

Ve větším kastrolu přivedeme k varu zhruba dva litry vody, přidáme dvě lžíce octa. Vejce rozklepneme do misky nebo naběračky. Když voda mírně probublává, roztočíme ji v hrnci vařečkou a do víru vyklopíme vejce. Vaříme tři minuty, poté opatrně vyjmeme děravou naběračkou a ihned podáváme. Vyvarujte se příliš malého hrnce, ve kterém se voda nevydrží točit dostatečně dlouho k zacelení bílku. Problémy může způsobit také příliš vroucí voda, která může bílek potrhat.

Vejce do skla

Dobrota, za jejíž popularitou stojí Vincenc Babočka v podání Vlasty Buriana, vás stejně jako jeho představitel nikdy nezklame. Údajně se také jednalo o nejoblíbenější snídani T. G. Masaryka. Na vaření používáme vejce pokojové teploty. V menším kastrolu přivedeme k varu vodu se lžící octa, vložíme do ní vejce a vaříme 4 minuty. Po uvaření vejce rychle ale krátce zchladíme. Skořápku nakřápneme, vejce lžící opatrně vyloupneme do sklenice a libovolně lžící nakrájíme. Osolíme, opepříme, přidáme přepuštěné máslo, zasypeme bylinkami dle libosti.

Volské oko

Smažené vejce se hodí na topinku, jako příloha k masu i luštěninovým pokrmům, ale také jako vydatná snídaně. Jeho příprava je snadná – na nepřilnavou pánev s minimem tuku rozklepneme vejce, osolíme, opepříme a pozvolna smažíme, dokud bílek neztuhne. Vejce neotáčíme, ztuhnutí žloutku docílíme i tehdy, když pánev na chvilku zakryjeme poklicí nebo alobalem.

Míchaná vejce

Snídaňovou klasiku představují míchaná vejce, ať už samotná na másle, nebo s přídavkem opražené slaniny, hub, sýra, uzeného lososa nebo čerstvých bylinek. Důležité je vejce nepřesušit, aby zůstala jemně krémová. K tomu může pomoci netradiční úprava ve vodní lázni či na páře, kterou doporučuje mj. šéfkuchař Zdeněk Pohlreich. Taková míchaná vejce zůstanou i po úpravě krásně nadýchaná a nevysušená.

Vaječná omeleta

Může být nejenom vydatnou snídaní, ale také rychlým lehkým oběhem nebo večeří. Na jednu porci obvykle stačí tři vejce, která se vyšlehají spolu s kapkou smetany. Omeletu připravujeme na pánvi, nejlépe na másle spolu s oblíbenými ingrediencemi – šunka, slanina, sýr, žampióny aj. Než se začnou vejce zacelovat, zlehka je promícháme, abychom je nakypřili. Ani omeletu nenecháváme na pánvi příliš dlouho, aby se nepřesušila. Před podáváním ji můžeme přelít přepuštěným máslem nebo olivovým olejem a zasypat čerstvými bylinkami.

Tipy pro perfektní výsledek

• Při vaření by měla mít vejce pokojovou teplotu. Zabráníte tak jejich popraskání.
• Po uvaření ihned vejce zchladíme ve studené vodě, abychom zabránili jejich převaření.
• Čerstvá vejce se hůře loupou.
• Odborníci doporučují přidat do vody lžíci octa – pokud vejce praskne, zamezí se jejich nadbytečnému vytečení.

Věděli jste, že…

• Čerstvá vejce jsou těžší, a tak při vaření zůstávají ležet na dně nádoby. Starší vejce v nádobě naopak plavou a staví se na špici.
• Čím je vejce starší, tím vodnatější je jeho bílek.
• Barvu žloutku ovlivňuje množství karotenu přijatého v potravě.

Stravitelnost vajec

Z hlediska stravitelnosti je nejlepší úpravou vaření vejce naměkko. V takovém případě lze vejce strávit do dvou hodin od konzumace. V případě vajec vařených natvrdo se doba trávení blíží téměř ke třem hodinám. Nejhorší je pak úprava vajec smažením, kdy je žaludek zpracovává až šest hodin!

Vyzkoušejte naše recepty:

Holandská omáčka na vejce Benedikt

50 ml kvalitního bílého vína, 3 žloutky, 100 g přepuštěného másla, sůl, bílý pepř, zástřik citronové šťávy

Ve vodní lázni prohřejeme bílé víno, přidáme žloutky a zvolna šleháme do vytvoření jemné pěny. Je třeba dávat pozor na teplotu lázně, aby se vejce nesrazila. Do vyšlehané pěny přidáme přepuštěné máslo, ochutíme solí, pepřem a zástřikem citronové šťávy. Ihned podáváme.

Vaječná pomazánka

4 vejce uvařená natvrdo, 100 g pomazánkového másla, 50 g tvarohového sýra, 50 g sardelových oček, 1 menší cibule, 1 lžička hořčice, sůl a pepř, pažitka a petrželka na ozdobu

Vejce nasekáme najemno, přidáme najemno nakrájenou a spařenou cibulku, pomazánkové máslo, tvarohový sýr, nasekaná očka a hořčici a dobře promícháme. Hotovou pomazánku dle chuti osolíme a opepříme. Podáváme s čerstvým pečivem zasypané nasekanými bylinkami.

Plněná vejce

4 vejce, 4 plátky uzeného lososa, medvědí česnek nebo pažitka, 1 lžíce majonézy, 1 lžíce dijonské hořčice, sůl, pepř

Vejce uvaříme na hniličku, oloupeme a rozřízneme napůl. Vyjmeme žloutky a v míse je smícháme s nasekaným česnekem nebo pažitkou, majonézou, dijonskou hořčicí, dle potřeby dosolíme a opepříme. Dobře promícháme a hotovou směsí plníme vejce, navrch ozdobíme plátkem uzeného lososa.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB