Tipy a rady

„Ledoví muži“? Mrazíky už nechceme…

„Ledoví muži“? Mrazíky už nechceme…

Kolem poloviny května je jaro v plném rozpuku, ale přesto nás mohou překvapit (a často i překvapují) jarní mrazíky, zpravidla v období „ledových mužů“. Jak to s nimi je?

Kdo jsou „ledoví muži“?

Mluvíme-li o ledových mužích (ledových bratrech), označujeme tak období mezi 12. až 14 květnem, kdy tito pánové mají svátek. Jde o Pankráce (12. 5.), Serváce (13. 5.) a Bonifáce (14. 5.). A proč se jim přezdívá „ledoví“? Pranostiky praví, že v tomto období dochází k náhlému a citelnému ochlazení, které přináší ranní mrazíky.

Ne všechny pranostiky jsou pravdivé, ale tato v sobě kus pravdy má. Skutečně poměrně často se okolo poloviny května citelně ochladí. Uhodit mohou ranní mrazíky, někde jde „jen“ o deštivé období a jindy… Nemusí samozřejmě dojít k žádnému teplotnímu výkyvu.
Najdeme i mnohé pranostiky vztahující se k 15. květnu, kdy má svátek Žofie. Říkají, že tento den přináší vydatný déšť.

Jak chránit ovocné stromy před jarními mrazíky?

Naši předkové se obávali „ledových mužů“, protože jim náhlé ochlazení mohlo zničit část úrody, především ovocné stromy. I dnešní zahrádkáři na jaře, především v květnu s obavou sledují předpověď počasí.

V době, kdy ovocné stromy kvetou, jsou náchylné na spálení mrazíky. Během jednoho poklesu teplot do minusových hodnot tak můžete přijít o svou úrodu. Citlivé jsou především květy třešní, meruněk, jabloní, hrušní, ale i dalších stromů či keřů (např. jahodník). Mrazíky mohou ohrozit i zeleninu. Obecně je však méně náchylná.

Nechcete spoléhat na to, že mrazíky nebudou? Pojďme si dát několik tipů, jak můžete stromy před mrazíky chránit:

  • Odpařovaná voda: Pomáhá, jsou-li jen mírné mrazíky. Víte-li, že mají být, dejte okolo rozkvetlých stromů nádoby s vodou. Vytvoří se mlha, která před slabým mrazem stromy ochrání.
  • Zakuřování: Spočívá ve vytvoření kouřové clony, která rovněž chrání před mrazy. Připravte ji třeba zapálením klestí, slámy či plevelu. Je důležité, aby se vytvořil hustý dým, proto materiál určený k zakuřování navlhčete. Dejte pozor, aby při zakuřování hromada nehořela, ale skutečně jen kouřila.
  • Lehký postřik stromů vodou: Voda vytvoří na květech ochranný film a díky tomu jsou chráněny před zmrznutím. Vezměte si k ruce postřikovač tvořící jemnou mlhu. Jinak by vám postřik stékat z listů.
  • Přikrývka: Můžete ji použít na jahodník. Použijte bílou netkanou textilii. Je možné použít i více vrstev.


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB