Tipy a rady

Jarní průvan ve skříni

Máme pro vás inspirativní návod, jak si udělat očistný proces v šatníku. Díky němu během jednoho odpoledne přehledně uspořádáte a vytřídite svoje oblečení, kabelky i doplňky.

Udělejte si příjemné uklízecí odpoledne

Uklízení šatníku nemusí být nudná a otravná práce. Trvá zhruba čtyři hodiny, ale výsledek stojí za to. V krásně uklizeném šatníku pak najdete jakýkoliv kus oblečení a odpadne zuřivé hledání.

A co víc – nově uspořádaný šatník může být i skvělý impuls pro další změny v životě. Pro novou práci, nového přítele, zkrátka nový lepší život.

Takže pozvěte dobrou kamarádku na sobotní odpoledne, svařte si červené víno a během uklízení můžete probrat nejnovější filmy. Navíc vám kamarádka nezaujatě poradí, co vám sluší a co máte vyhodit.

Pořiďte si krabice

Do šaten i skříní přijdou vhod rozmanité krabice. Z kartonu, plastu nebo z různě vyztužených textilních materiálů.

Vyperte zimní svetry, šály, čepice a rukavice, než je budete uklízet. Uložte je do krabic, na ramínka do obalů na šaty nebo použijte vakuové pytle. Vaky mají neprodyšné uzavření a jsou opakovatelně použitelné. Po odsátí vzduchu svůj objem zmenší až o 75 procent. Kromě toho věci ochrání jak před prachem, tak před vlhkostí a jinými nečistotami a také před moly.

Levandule a parfémované papíry

Do skříní, krabic, boxů i vakuových pytlů vložte sáčky s levandulovou vůní, která odpuzuje moly. Obaly můžete také vyložit parfémovanými papíry. Vonné papíry do prádla zaručí svěží a příjemnou vůni při každém otevření skříně nebo zásuvky. Rozprostřete jednotlivé papíry do zásuvek a skříní. V balení je obvykle několik jednotlivých papírů. Voní po květinách a rostlinách.

Praktickým doplňkem šaten, vestavěných a velkých šatních skříní jsou dlouhé boxy, do kterých uklidíte například zimní bundy, lyžařskou výbavu nebo také lůžkoviny a deky.

Všechno oblečení na jednu hromadu

Generální úklid šatníku a oblečení začněte razantně. Do pokoje, kde máte uložené oblečení a v němž se oblékáte, sneste všechny kusy oděvů, doplňky a případně boty. Nezapomeňte na věšáky v předsíni, kde se některé kabáty skrývají už pěkných pár let. Posbírejte všechny kabelky, tašky, rukavice a ozdoby, které v bytě najdete.

Když máte všechno pohromadě, zamyslete se nad tím, jaké oblečení skutečně potřebujete a budete nosit. Nosíte něco jiného do práce (kostýmky, uniformu) a něco jiného ve volném čase? V tom případě bude asi nejrozumnější roztřídit oblečení na dvě velké hromady: pracovní oděvy a oblečení na víkendy. Nebo raději kombinujete rozmanité styly a do práce si klidně navléknete tričko původně koupené do posilovny? Potom pro vás asi bude přirozenější rozdělit své šaty podle typu: kalhoty, sukně, trička, svetry. Nebo si oblečení vybíráte hlavně podle barev? Před velkým průvanem v šatníku si také ujasněte, jaké barvy vám nejvíce sluší.

Sluší, nesluší?

Každý kus oblečení vezměte do ruky a položte následující otázky sama sobě nebo kamarádce: „Sluší mi to? Hodí se to ke mně? Budu to nosit? Jde to kombinovat s dalšími kusy? Dokážu si představit, že si ten ostře růžový svetřík na sebe vezmu? Je to moje současná velikost?“

Nemá smysl mít v šatníku „hubené“ i „tlusté“ oblečení, když jste zrovna hubená. Zabalte nepadnoucí velikost do krabic a dejte potřebným. Nemějte ze sebe špatný pocit, když vytřídíte třeba polovinu veškerého svého šatstva.

Podle známého Paretova pravidla 80/20 používáte jen 20 % svého veškerého majetku. V případě oblečení platí pravidlo stoprocentně. Pokud si nějakým kouskem nejste jistá, vyzkoušejte si jej před velkým zrcadlem a na denním světle.

Padne vám jako ulitý, nebo se v něm necítíte dobře? Když o nějakém oblečení pochybujete a nevzala jste si jej na sebe ještě ani jednou, nastal čas se jej zbavit. Koupila jste si naprosto nenositelný svetřík za strašně peněz jen proto, že jste se pohádala s přítelem? Je zbytečné, aby vám v šatníku zabíral místo a připomínal naštvaného přítele.

Zbavte se starých reklamních triček, nechte si jen kvalitní, pěkné a oblíbené oblečení, které vám sluší. Vytvořte si modely pro každou příležitost.

Když máte oblečení probrané, zkuste jej mezi sebou kombinovat a vytvořit si pár kombinací včetně bot, doplňků a kabelek, které pak můžete bez přemýšlení obléknout a jít. V čem by se hodilo jít na zkoušku, pracovní pohovor, důležité jednání? Co se hodí na romantickou schůzku, jaké oblečení si vezmete na oslavu narozenin? Kombinujte, zkoušejte. Při zkoušení třeba přijdete na to, že vám některé universální kusy oděvu chybí.

Desatero úspěšného úklidu

  1. Vyhoďte vše, co jste neměla na sobě déle než rok.
  2. Vyhoďte vše, do čeho se nevejdete, a nabídněte to třeba charitě.
  3. Vyhoďte vše, co nosíte nerada.
  4. Vyhoďte vše, co už není moderní, byť se s tím nechcete rozloučit.
  5. Vyhoďte vše, co jste si koupila omylem.
  6. Vyřaďte modely, které byly ´in´ před x lety.
  7. Roztřiďte své oblečení do jednotlivých kategorií.
  8. Nechte si jen skutečně kvalitní a nositelné kousky.
  9. Kombinujte, jak se oblečení k sobě hodí.
  10. Ukliďte a roztříděné oblečení dejte zpět do skříně.

A nezapomínejte – móda není otázkou konfekční velikosti, ale kreativity a umění toho cítit se skvěle.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB