Tipy a rady

Jaké vánoční tradice dodržujete?

Jaké vánoční tradice dodržujete?

Znáte zvyky, které se pojí s Vánocemi jako pouštění skořápkových lodiček, lití olova, krájení jablíček či házení střevíčkem? Některé se dodržují téměř v každé rodině, jiné se spíše vytrácejí. Připomeňme si alespoň základní zvyky a tradice.

Nejrozšířenější zvyky a tradice

Bramborový salát a kapr

Není jiný den v roce, kdy by tolik lidí mělo v České republice před sebou stejné jídlo – bramborový salát a kapra. Někteří kapra nahradili kuřecími či vepřovými řízky, jiní kapra či řízky nemají v trojobalu a nemusí být ani klasický bramborový salát s majonézou. Variací na oblíbenou klasiku je mnoho.

Vánoční cukroví a další

A když jsme u toho jídla, na vánočním stole nesmí chybět ani vánoční cukroví, ovoce, oříšky a případně i jiné dobroty.

Jmelí

Je jedno, jestli jste si pořídili zelené, postříbřené či pozlacené větvičky, ale určitě se nezapomeňte pod zavěšeným jmelím políbit. Tradice říká, že takové políbení nám zajistí dostatek lásky po celý příští rok. Ale pozor, jmelí si nesmíme koupit sami, ale musí nás jím někdo obdarovat.

Krájení jablíček

K tomu se přistupuje po štědrovečerní večeři. Pro štěstí a zdraví v příštím roce je důležité objevit hvězdičku z jadérek. 

Házení střevíčkem

A přichází chvíle pro svobodné dívky. V místnosti mají hodit střevíčkem přes hlavu. Pokud špička boty bude směřovat ke dveřím, znamená to, že se v příštím roce provdá a z rodného domu odejde.

Lití olova

Dnes už se olovo ve většině rodin nelije, ale možná si i tuto tradici chcete alespoň zkusit. Nejdříve si sežeňte olovo. Prodávají se přímo sady na lití olova, ale koupíte ho i v loveckých a rybářských potřebách. Olovo roztavte a nalijte ho do nádoby s vodou. Podle vzniklého tvaru se dotyčný dozví, co ho čeká v následujícím roce. Výklady tvarů jsou rozmanité.

Zpívání koled

Někde se doma zpívají koledy u stromečku, možná si je pustíte z youtube. Tak jako tak vánoční koledy k tomuto kouzelnému času patří.

Zlaté prasátko

Vánoční svátky se většinou pojí s velkým množstvím jídla. Co takhle se postit alespoň na Štědrý den a počkat si až na večeři? Uvidíte letos zlaté prasátko?

Skořápkové lodičky

Rozlouskněte vlašský ořech tak, aby se vám skořápka nerozpadla, zbavte ji ořechu a vložte do ní svíčku, kterou zalijete voskem, aby dobře držela. Skořápku s hořící svíčkou pošlete ve velké nádobě s vodou (případně ve vaně) na cestu. Podle toho, jak lodička pluje, odvodíte vaší životní dráhu. Budete pořád setrvávat na stejném místě, nebo se pustíte na cesty?

Stolování při štědrovečerní večeři

Podle pověr by u stolu měl sedět nejlépe sudý počet lidí. Pokud není, dává se jeden talíř navíc. Od štědrovečerní večeře nesmí nikdo vstávat. To pochází z pohanského zvyku. Věřilo se, že v tento den se dostávají na svět duše lidí, a kdyby si někdo zvedl, duše by jeho místo mohla nahradit a daný člověk by do roka umřel. Ale dost o smutných věcech. Raději ještě myslete na kapří šupinku pod talíř. To, abyste měli v příštím roce hodně peněz.

Rozdávání dárků

A samozřejmě nesmíme zapomenout na ten pro děti nejdůležitější zvyk – dárky pod stromečkem. Konečně děti rozbalí dárky, kterých se už dlouhý čas před Vánocemi nemohly dočkat.

Vánoční stromeček

A na závěr pojďme zmínit velmi důležitý symbol Vánoc: stromeček. Ať už budete mít živý, umělý nebo třeba dřevěný stromeček, přejeme vám nejen hodně dárků pod ním, ale celkově pohodové svátky.

Zapomněli jsme na nějakou tradici? Držíte ještě nějaké jiné? Podělte se o ně s námi.

1 komentář pro článek Jaké vánoční tradice dodržujete?

Anet M.
Děkuji Skvělé


Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB