Tipy a rady

Jak zvládnout vánoční úklid?

Jak zvládnout vánoční úklid?

Do nejkrásnějšího okamžiku v roce – Štědrého dne – zbývají jen 3 týdny a 3 dny. Co naplat, kromě pečení cukroví, shánění stromečku a kapříka, balení dárků, nákupů potravin a nápojů, nás čeká ještě jeden nepopulární úkol. Vánoční úklid. S námi se ho ale nemusíte bát.

Vždycky tak nějak váháme, než se k předsvátečnímu uklízení odhodláme. Zdá se nám najednou, že je třeba všechno vydrhnout, vyčistit, umýt, naleštit, vyměnit, polepit atd. Stejně potom zjistíme, že tyto starosti jsou liché a určitě stačí pečlivě provést základní očistu a mít trochu drobných nápadů a tipů na zútulnění našeho bytu v průběhu vánočních a novoročních svátků. Pokusíme se vám jich několik nabídnout, aby se i úklid změnil v této době v radostné počínání.

Měli bychom k tomu využít třeba krátkého slunečního dne o víkendu, kdy je v místnostech hodně světla, dobře vidíme na všechny šmouhy, prach, zašlou špínu, skvrny a práce nám jde tak nějak lépe od ruky. Není-li možné uklízet v sobotu či neděli, dobře si prohlédněme za dne celý byt a pak se můžeme dát do práce třeba v podvečer.

Záclony už budou asi vyprané a pověšené, okna umytá, a tak se můžete poohlédnout ve specializovaném obchodě s textiliemi po nějaké maličkosti k vánočnímu oživení rolet či záclon. Může to být lehkáozdoba, stuha, nebo oblíbená blikající hvězda.

Kuchyně jako první

A protože úklid většinou organizují a provádějí ženy (muži, zastyďte se a jděte do sebe), začneme v kuchyni.

 • Kredenc nebo kuchyňská linka skrývá hodně zásuvek a šuplíčků a ty se stávají skladištěm mnoha zbytečností. Je čas zamyslet se, zda je opravdu po celý rok potřebujeme.
 • Pokud jste opomněli koupit nový papír do skříněk, můžete s úspěchem použít samolepící nebo normální tapetu.
 • Překontrolujte všechny kořenky, protože právě to nejdůležitější koření může při vánočním pečení a vaření dojít.
 • Veškeré staré zásoby mouky, cukrů, rýže, těstovin aj. pečlivě prohlédněte a do umytých prostor ukládejte jen potraviny s neprošlou spotřební lhůtou.
 • Probereme i zásoby ubrousků, koupíme další s vánoční tématikou, měli bychom mít i zdánlivé maličkosti jako párátka, brčka na míchané nápoje, svíčky na stůl, papírové tácky na kostičky apod.
 • Jestliže jste delší dobu nepročistili odpad z kuchyňského dřezu, učiňte tak, pokud to jen trochu bude možné. Typický zápach ze sifonu by mohl narušovat svátky klidu a nepomohlo by třeba ani zapálení františka.
 • Domácí spotřebiče, které po celý rok často používáme, by si zasloužily také prohlédnout a očistit, nejen po povrchu, ale i uvnitř. Myšlena je např. mikrovlnná trouba, toustovač, kávovar, mixér apod.
 • Na sváteční stůl patří také pěkný ubrus.
 • Máme-li v kuchyni nebo ostatních pokojích vystavený starožitný porcelán ve vitrínách, který nemůžeme dát do myčky, opatrně ho omyjeme, aby dostal svěží vzhled.
 • To platí i o všech lustrech v obytných prostorách, prohlédneme radiátory topení, lampičky, obrazy a ty zasklené rovněž umyjeme.

Očista v obýváku

A jsme v obývacím pokoji, místě, kde asi budeme o vánocích trávit nejvíce času v rodinném kruhu, s přáteli, u televize. A tady už by opravdu měli naplno asistovat pánové.

 • Koberec je třeba důkladně vyluxovat, event. skvrny ručně vyčistit vhodným přípravkem. Máte-li parkety nebo plovoucí podlahy, použijte vosk nebo doporučovaný leštící nátěr, stejně tak jako na nábytek, samozřejmě podle konkrétních podmínek. Pohrajte si i s místy, kde prach normálně neutíráte, výsledný dojem z úklidu je pak dokonalý.
 • Zapomenout byste neměli ani na pokojové květiny, které to snesou osprchujte, ostatní otřete vlhkým hadříkem. Kdo je opravdový vánoční specialista, může vyměnit ozdobné květináče, nebo alespoň stávající obalit papírem s tématikou vánoc. To už záleží na vkusu každého z vás.
 • Sedací soupravu, tak jako všechna křesla a polstrované židle vykartáčujeme, instalujeme nové nebo vyprané přehozy.
 • Je-li to možné, přerovnáme knihovnu a veškeré vystavené předměty ze skla či kovu oprášíme.

Nezapomeňme na ložnici, WC a koupelnu

Obvyklé je vyměnit také v ložnici povlečení a celou místnost dát do pořádku.

Pomalu se v naší krátké úklidové exkurzi dostáváme do koupelny a na toaletu:

 • Tady se můžete směle “vyřádit”. Za pomoci vody a čistícího pomocníka umyjte důkladně obklady, vyciďte vanu, záchod, kohoutky, přeleštěte zrcadlo a armatury, věšáčky na ručníky, dejte nové mýdlo, pěkný toaletní papír, nové zubní kartáčky.
 • Také podlaha nesmí ujít vaší pozornosti, pečlivé umytí pak usnadní údržbu o svátcích, kdy stačí dlaždičky lehce setřít.

Chodba na závěr

Podobně chodba v bytě nebo hala v domcích si žádá své. Přerovnejte botník, kabáty dejte do skříně.Důležité jsou dveře mezi jednotlivými místnostmi. Skví-li se čistotou, pak je to ta nejlepší vizitka domácí paní. Všechno je samozřejmě odvislé od stáří bytového zařízení. Je pochopitelné, že co je novější, si tolik úsilí nežádá.

Kávička za odměnu

Nejen prací živ je člověk a tak by i tohle chvályhodné úsilí mohlo skončit. Uvařte si kávu, posaďte se a rozjímejte, jak je všechno ve vašem domově najednou krásné. Z předvánoční starosti o čistotu a pořádek panuje najednou radost a uspokojení. Tak a teď ať se vám celý závěr letošního roku po všech stránkách opravdu vydaří.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.