Tipy a rady

Jak zkrotit chytrý telefon

Chytré telefony nahrazují v dnešní době nejenom fotoaparát, budík či stopky. Tyto nenápadné krabičky se stávají čtyřiadvacetihodinovým pomocníkem ve všedním životě. Schválně, k jakým činnostem využíváte svůj mobilní telefon vy sami?

Aplikujte aplikace

Dávnou minulostí jsou doby, kdy se mobilní telefony používaly pouze k telefonování a zasílání SMS. Dnes nosíme v kabelkách a po kapsách celý svět na jediném místě. Abyste ze svého „chytrého elektronického přítele“ vyždímali skutečně maximum, je potřeba využívat mobilní aplikace. Jedná se o programy, díky nimž může telefon umět nejrůznější činnosti, a nahrazuje tak stolní počítače, sporttestery, kalkulačky, fotoaparáty, navigace i přehrávače hudby a videa.

Mobilní aplikace mohou být zábavné i praktické, pracovní či volnočasové. První mobilní aplikace souvisely především se základními službami telefonu. Usnadňovaly přístup k e-mailu, pomáhaly s tříděním kontaktů, nabízely rozšíření pro nastavení času a budíku. V dnešní době je však jejich nabídka takřka nekonečná.

Důležité je rozlišovat aplikace placené a neplacené – některé je možné do telefonu stáhnout zdarma, jiné vyžadují uhrazení poplatku. Existují také aplikace, jejichž stažení je bezplatné, ale následné aktualizace nebo rozšíření databáze (např. u mobilních navigací) už je zpoplatněno. Dále se aplikace dělí na online a offline – tedy dle toho, zda je k jejich používání potřeba internetové připojení či nikoliv.

Jsou k něčemu dobré?

Mezi nejoblíbenější aplikace patří ty sportovní. Dokážou měřit délku trasy, rychlost i spotřebované kalorie. Tyto údaje je možné po připojení k internetu sdílet na sociálních sítích a porovnávat s přáteli. Mnohé sportovní aplikace fungují také jako trenér, který vám připomíná další tréninkové dávky a určuje např. tempo a vzdálenost, jakou je potřeba uběhnout či ujet na kole. Hodí se zejména pro ty, kterým chybí motivace k pravidelnému pohybu.

Velmi praktickým pomocníkem je mobilní navigace. Může být určena pro pěší túry, cyklistické výlety nebo cesty automobilem.

Cestovatelům se může hodit i aplikace sledující vývoj počasí.

U generace teenagerů nesmí chybět aplikace, které telefon spojují se světem sociálních sítí (facebook, twitter, instagram atp.) Oblíbené jsou také chatovací (čti „četovací“) aplikace (např. wats-up, skype, messenger aj.), díky kterým je možné zdarma zasílat SMS a MMS zprávy, nebo dokonce telefonovat. Pro jejich používání stačí pouze internetové připojení telefonu.

Pro volné chvíle se vám hodí aplikace nabízející nejrůznější hry, ať už ve formě tradičních stolních (karty, kostky), nebo ty počítačové. Ve většině mobilních telefonů nesmí chybět aplikace, díky nimž si můžete přečíst dokumenty zaslané do vašeho e-mailu.

Telefon dále může sloužit jako čtečka elektronických knih (aplikace Aldiko, Reeder, Cool Leader aj.).

Mnohé aplikace jsou úsměvné či údiv vzbuzující. Připomínají nám dodržování našeho pitného režimu, měří konfekční velikost, umožňují používat telefon pomocí foukání do mikrofonu. Často se pak setkáváme s tím, že je člověk na telefonu plně závislý a nedokáže se bez něj obejít ani minutu.

Jak stáhnout aplikaci?

Stažení aplikací vyžaduje internetové připojení k telefonu. Protože přenos vyžaduje poměrně značné množství dat, doporučujeme stahovat aplikace pouze při připojení telefonu přes síť WIFI. Placený datový přenos prostřednictvím mobilních dat by se mohl neblaze projevit na vašem měsíčním vyúčtování.

Pro stahování aplikací je důležité, jaký typ operační paměti telefon využívá. Současné chytré telefony využívají nejčastěji operační systém Android, iOS či Windows Phone.

Stažení aplikací probíhá skrz distribuční platformy odlišené podle operačního systému – nejčastěji GooglePlay, AppStore, Windows Phone Store. Ty lze navštívit přes webovou stránku otevřenou v internetovém prohlížeči, často je však v telefonu umístěna příslušná ikona s názvem této platformy. Před prvním stažením je potřeba založit si vlastní účet svázaný s e-mailovou adresou.

Nabídka aplikací je široká a najít to, co právě hledáte, nemusí být vždy jednoduché. Důležité je zadat klíčové slovo do vyhledávacího řádku (s ikonou lupy). Výsledky je možné seřadit podle několika filtrů – nejstahovanější, nejlepší hodnocení, nejlepší placené, novinky atp.

Na co si dát pozor

Před stažením jakékoliv aplikace je dobré věnovat pozornost její bezpečnosti. Zajímejte se o společnost, která tuto aplikaci vydala, prostudujte hodnocení stávajících uživatelů a dobře pročtěte podmínky jejího užívání. Spolu s instalací totiž dáváte souhlas k tomu, aby daná aplikace odesílala data z vašeho telefonu – někdy je vyžadován přístup k fotoaparátu, kontaktům či poloze mobilního telefonu.

Všechna takto získaná data slouží především k marketingovým účelům, ale v případě podvodných aplikací mohou být zneužita! Rozsah práv, která udělujete stahovanému programu, lze najít již v aplikaci GooglePlay po otevření vybrané aplikace a rozkliknutí možnosti „Podrobnosti oprávnění“. Zajímat by vás měla také velikost aplikace a paměť, která je potřeba pro využívání aplikace.

COOP všechno dobré

Pro věrné zákazníky připravil COOP mobilní aplikace, díky nimž nebudou tápat, jakou dobrotu připravit k obědu. Zároveň mají vždy po ruce své oblíbené letáky COOP Super cena. Aplikace COOP Dobré recepty nabízí desítky receptů, které si můžete snadno připravit z kvalitních surovin z nabídky českých a moravských družstev COOP. Prostřednictvím této aplikace můžete hodnotit recepty zapojené v soutěži COOP Dobré recepty.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB