Tipy a rady

Jak využít zbytky z kuchyně?

Jak využít zbytky z kuchyně?

Skořápky, odřezky, kůra z ovoce či zeleniny, takové zbytky automaticky vyhazujete, ale napadlo vás, že se dají ještě skvěle využít? V následujícím článku se dočtete užitečné rady, jak pro tyto zdánlivě nepodstatné zbytky nalézt ve vaší kuchyni uplatnění.

Logr od kávy

Hnojivo na rostliny:

Kávový logr neboli sedlina je výborným hnojivem pro vaše pokojové rostliny. Až tedy dopijete vašeho oblíbeného turka, smíchejte logr s trochou vody a zalijte s ním vaše pokojové rostliny.

Peeling proti celulitidě:

Káva působí velmi pozitivně v boji s celulitidou. Proto vezměte sedlinu s sebou do sprchy a důkladně ji vmasírujte do stehen a hýždí. Poté chvíli oplachujte střídavě horkou a studenou vodou. Rozproudíte tak krevní oběh, nastartujete metabolismus, odstraníte odumřelé buňky a perfektně prokrvíte pokožku. Po sprše už jen stačí použít kvalitní hydratační krém.

Peeling na tělo:

Smíchejte logr s medem a citronovou šťávou. Vzniklou směsí si masírujte tělo nebo obličej. Poté opláchněte vodou.

Maska na vlasy:

Kávovou vlhkou sedlinu si vmasírujte do vlasů a zabalte alobalem a ručníkem. Nechte působit 20 minut a poté důkladně opláchněte. Tato maska je vhodná spíše pro tmavší vlasy, ty světlejší by mohla mírně zabarvit.

Lapač zápachu:

Dejte trochu logru do menší skleničky a vložte do ledničky. Logr pohltí všechny nepříjemné pachy.

Vonný františek:

Další možnost využití sedliny ocení především praví milovníci kávy. Přesypte sedlinu do skleněné mističky a nechte ji důkladně vyschnout. Poté ji (ideálně venku na zahradě či terase) zapalte. Sedlina začne doutnat jako vonný františek a provoní okolí vábivou vůní kávy.

Slupky od banánu

Leštidlo na stříbro:

Slupkami od banánu potírejte zašpiněná místa na vašich stříbrných špercích. A v tu ránu máte po problému.

Leštidlo na boty:

Zdá se vám to nemožné? Ale ano, je to tak. Potřete vaše kožené boty slupkou a rozleštěte starým hadříkem. Boty budou vypadat jako nové.

Banán proti mšicím:

Mšice nesnášejí vůni banánu. Proto, když zakopeme slupky k postiženým květinám, zápach hnijícího banánu mšice ihned odpudí. Slupky můžeme zakopat i k bramborám, rajčatům či okurkám.

Kůra z citrusů (pomeranče, citronu, grepu)

Přírodní vůně domů:

Kůru z citrusů dejte usušit na topení a krásně vám provoní byt.

Prostředek proti molům:

Ale co dělat když vám citrusy nevoní? Molům také ne. Usušenou kůru rozemelte a vložte do hadrového sáčku, který zavěsíme do šatní skříně.

Slupka od okurky

Okurková voda:

Když si do salátu nakrájíte okurku, nevyhazujte ostrouhanou kůru z ní. Místo toho ji společně s pár kostkami ledu a plátkem citronu vložte do sklenice, zalijte vodou a vytvořte si osvěžující a zdraví prospěšný nápoj.

Okurková maska:

Okurka celkově obsahuje vysoké množství vody, proto dokonale hydratuje tělo zevnitř. Ale jde to i zvenku. Slupky od okurky si poskládejte na obličej a nechte působit. Tato přírodní pleťová maska se hodí hlavně v létě, kdy vás ještě skvěle ochladí.

Jablečné slupky

Jablečný čaj:

Totéž platí pro kůru z jablek, v níž se schovává bohatá chuť a plno vitamínů. Vložte ji do sítka společně s kousíčkem zázvoru a prolijte horkou vodou. Nechte pár minut vylouhovat a získáte lahodný čaj.

Slupky od brambor

Chipsy ze slupek od brambor:

Slupky z oloupaných brambor namočíme cca na 15 minut do misky s vodou a ledem. Poté je důkladně vysušíme a osmažíme v oleji. Až jsou brambůrky dozlatova usmažené, vyjmeme je z oleje a posolíme, nebo je ochutíme oblíbeným kořením.

Skořápky z vajec

Pomocník při čištění:

Pokud je neschováváte slepicím, ale míří rovnou do koše, pokuste se je využít jako skvělého pomocníka při čištění. Díky jejich drsné struktuře perfektně odstraní mastnotu a připáleniny. Společně s trochou libovolného čistícího prostředku je vhoďte například do připálené pánve a pomocí ubrousku připáleniny jemně vydrhněte. Opláchněte a uvidíte, jak snadno nečistoty zmizí.Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB

Přihlašuji se k odběru týdenního newsletteru s novými recepty, soutěžemi a zajímavými články.