Tipy a rady

Jak ušetřit na školních potřebách

Jak ušetřit na školních potřebách

Mít doma školáka je nejenom radost, ale také starost. Pomineme-li hodiny strávené společným učením, stojí vás vzdělání pro vašeho malého Einsteina také značnou finanční sumu. Kde ušetřit a jaké výdaje raději nechat nezmenšené?

Než v září zazvoní první zvonek

Na prvňáčcích mají rodiče tendenci utratit největší sumu. Něco pokoupí prarodiče a příbuzní, něco zůstane na mamince a tatínkovi. Začíná to kvalitní aktovkou s oblíbeným motivem, který se musí opakovat i na sešitech, písankách i obalech na učebnice.

Rodiče často podlehnou smutným očím svých potomků a nekoukají ani tak na praktickou stránku věci, jako spíše na design. Tehdy ovšem musíte počítat s tím, že za zboží s motivem filmových hrdinů zaplatíte podstatně větší částku.

Aktovka na víc než jeden rok

Na čem byste u prvňáčků určitě neměli šetřit, je kvalitní aktovka. Měla by mít pevná záda s bytelnou konstrukcí, hodně vnitřních i vnějších kapes. Vhodné jsou aktovky s reflexními prvky – odrazkami. Všímat byste si měli také způsobu zavírání – ten by měl být sice bytelný, ale jednoduchý, aby ho váš malý školák dokázal ovládat bez pomoci. Zároveň by taška neměla být sama o sobě příliš těžká!

Pokud jde o její vzhled, pokuste se dítěti vysvětlit, že ho školní aktovka bude provázat delší dobu než jeden rok a oblíbené postavičky by ho jako třeťáka nemusely zajímat.

Samotný obsah aktovky určuje škola, která většinou rodičům dodá seznam potřebných školních pomůcek. Rozhodně nesmí chybět penál s pastelkami a tužkami, desky na písmenka a číslice, sešity, obaly a malý notýsek. Zřejmě se nevyhnete nákupu výtvarných pomůcek – vodovky, tempery, štětce, kelímek na vodu, hadřík, zástěrka, kufřík atp.

Tady můžete ušetřit nemalé finance, když požádáte šikovnou příbuznou s šicím strojem nebo dítěti přibalíte vyřazené tričko po větším sourozenci, použijete kufřík po mladších příbuzných, hadřík z vyřazených textilií, zavařovací sklenici místo kelímku atp.

Psací potřeby jsou základ

Zatímco na vodovkách nemusíte hledat žádnou vědu – tedy nevychováváte-li doma malého Picassa, s pastelkami, perem a psacími pomůckami už byste si měli lámat hlavu. Ty by měly podporovat správný, tzv. špetkový úchop. Mnozí odborníci proto doporučují nikoliv kulaté, ale trojhranné psací potřeby, ze kterých dítě nebolí ruka. U mladších žáků se vyplatí koupit tzv. nelámavé pastelky, které vydrží déle, a vybírat i kvalitnější rýsovací pomůcky – nelámavé a s dobrým potiskem, který se jen tak neseškrábe.

Aby se školák do učení pěkně obul, potřebuje k tomu kvalitní přezůvky. Školkové bačkůrky vyměňte za praktičtější obutí, které bude bezpečné a zároveň dobře větratelné. Vždyť ve škole dítě nesedí jenom vzorně v lavici, ale o přestávce pobíhá a hraje si s kamarády.

Důležité je, aby bota dítěti poskytovala oporu, neklouzala a nebyla příliš těžká. Bude v ní trávit značnou část dne, proto se nevyplatí šetřit na kvalitě ani používat poděděné obutí.

Nadčasové rady

Jednoduché pravidlo pro všechny ročníky, do nichž se vaše dítko chystá, zní – nespěchejte a neposlouchejte slepě vše, co se k vám dostane. Mnohdy zjistíte, že z dvaceti doporučených sešitů, potřebuje váš potomek pouze polovinu.

Také byste neměli podlehnout reklamním trikům a nakupovat všechny pomůcky v nejlepší kvalitě. Pravítka, mikrotužky, kružítka, nůžky, ale také drahé kalkulačky s funkcemi, které ještě školák nevyužívá, se napříč ročníky za záhadných okolností ztrácejí a ničí. Proto se řiďte zdravým rozumem a nepořizujte drahé věci s tím, že vydrží až do promoce.

S přibývajícími ročníky některé náklady odpadají (který deváťák by chtěl mít sešit v obalu, potažmo vůbec nějaký sešit) nebo se minimalizují, ale naopak se objevují jiné v podobě nových učebnic, slovníků, sofistikovanějších psacích pomůcek i technických vymožeností.

Zatímco slovník nezastarává a vyplatí se do něj investovat, učebnice můžete hledat použité v antikvariátu či na internetu. Mnohé školy dokonce organizují burzy učebnic. Oproti novým ušetříte nemalou částku. Totéž platí u vyšších ročníků ohledně doporučené a povinné četby. Zde se nabízí možnost využít služeb nejbližší knihovny.

Triky prodejců

Při pořizování školních pomůcek si dejte pozor na jakékoliv sady, plněné penály atp. Většinou obsahují spoustu věcí, které nebudete potřebovat. Naopak chybí pomůcky, jež nutně musíte doplnit. Tedy další zbytečné výdaje navíc! Totéž platí o výše zmiňovaných značkách a moderních motivech, které lze najít snad na čemkoliv – od penálu a aktovky, přes pera, až po obyčejnou gumu. Tady je na rodičích, aby svému dítku vysvětlili, jak se věci mají.

Když na dveře zaklepe puberta

Pokud máte doma odrostlejšího školáka, už se nezajímá o design školních pomůcek, ale spíše své vlastní oblečení. Zároveň potřebuje mít nejrůznější technické vymoženosti, díky nimž bude nejenom překypovat inteligencí, ale především bude IN v kolektivu. Zřejmě se tedy neobejdete bez výběru tabletu, inteligentního dotykového telefonu, netbooku či notebooku.

Záleží především na požadavcích a možnostech školy. Mnohé svým studentům dokonce tyto pomůcky na výuku zapůjčují. Pokud výuka probíhá interaktivně (především na vyšších stupních, gymnáziích a středních školách), je na zvážení, zda školáka/studenta vybavit vlastním tabletem či notebookem. Pak se vyplatí vybírat zboží na internetu nebo v akčních nabídkách prodejen. Nenechte se utáhnout na značku, ale všímejte si technického vybavení. Elektronika navíc rychle zastarává, proto nemusíte utrácet za hypermoderní výrobky.



Zanechte komentář

NEWSLETTER COOP CLUB